Kompendium wiedzy na temat 11. PZU Biegu Trzech Kopców

Zebraliśmy ważne i przydatne informacje na temat 11. PZU Biegu Trzech Kopców – Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w biegu górskim, które odbędą się już w najbliższa niedzielę, 1 października. Zawodników i kibiców zachęcamy do lektury!

Nazwa imprezy: 11. PZU Bieg Trzech Kopców – Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim.

Data: 1 października 2017 r. (niedziela).

Organizatorzy: Gmina Miejska Kraków / Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Start: Wzgórze Lasoty pod Kopcem Krakusa (Podgórze) – godz. 10:30.

Meta: Wzgórze Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego – pierwszy zawodnik spodziewany jest ok. godz. 11:10-11:15, limit czasu na przebiegnięcie 13 km – 2 godz., tj. do godz. 12:30.

Trasa: 
Wzgórze Lasoty (271 m n.p.m.), ul. F. Maryewskiego, Pod Kopcem, Za Torem, kładką nad al. Powstańców Wielkopolskich, ul. Dembowskiego, ul. Parkowa, Rynek Podgórski, ul. Brodzińskiego, kładka pieszo-rowerowa im. o. Bernatka, w lewo ul. Podgórską (chodnikiem) i pochylnią zbieg w dół na Bulwar Inflancki nad Wisłą (199 m n.p.m.), dalej bulwarami Wisły do ul. Flisackiej, ul. Kościuszki (chodnikiem pod Norbertanki), ul. św. Bronisławy, al. Waszyngtona pod Kopiec Kościuszki (Wzgórze św. Bronisławy 333 m n.p.m.), dalej al. Waszyngtona, przecięcie ul. Starowolskiej, niebieski szlak rowerowy do al. Do Kopca, Wzgórze Sowiniec (358 m n.p.m.).

MAPA TRASY 11. PZU BIEGU TRZECH KOPCÓW

Na trasie znajdują się liczne atrakcje turystyczne Krakowa, oprócz kopców również kładka im. o. Bernatka, Skałka, Wawel, klasztor sióstr Norbertanek.

Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, której trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

Zawodnicy mają do pokonania około 13 km, zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni.

Uczestnicy: osoby od 16. roku życia i starsze.

Biuro Zawodów:
Po odbiór pakietów startowych należy zgłosić się do Biura Zawodów (Szkoła Podstawowa nr 29 przy ul. Dembowskiego 12 w Krakowie) w sobotę, 30 września w godzinach 10:00-20:00 i w niedzielę, 1 października w godzinach 8:00-9:30.

Ze względów bezpieczeństwa i pojemności trasy wprowadzony został limit startujących (2 800 zawodników), który w tym roku został wyczerpany po 5 dniach od rozpoczęcia zapisów, kiedy to został nadany 2800. numer startowy!

Pierwszą edycję imprezy, w 2007 roku, ukończyło 264 osoby, a przed rokiem do mety dobiegło już 2305 biegaczy! Olbrzymie zainteresowanie 11. PZU Biegiem Trzech Kopców stwarza szansę na pobicie kolejnego rekordu frekwencji.

Odbiór pakietu startowego:
Przy odbiorze pakietu startowego należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.

W żadnym przypadku, Organizator nie dopuszcza sytuacji odbioru pakietu startowego w imieniu innej osoby.

W Biurze Zawodów nie ma możliwości przepisania opłaty startowej/pakietu startowego na innego zawodnika.

Podczas odbioru pakietu startowego zawodnicy zobowiązani są do podpisania  oświadczenia, że są świadomi zagrożeń mogących pojawić się w związku ze startem w biegu oraz że ich stan zdrowia pozwala na udział w tym biegu. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do swojego zdrowia i związanej z tym możliwości uczestnictwa w biegu, zawodnik zobowiązany jest we własnym zakresie zasięgnąć przed startem opinii lekarza.

W imieniu osób, które nie ukończyły 18. roku życia, oświadczenie podpisują rodzice/opiekunowie prawni.

UWAGA! Z powodu wyczerpania limitu startujących nie ma możliwością zapisania się do biegu w Biurze Zawodów.

Depozyt:
Organizator zapewnia transport bagażu osobistego zawodników ze startu na metę, zapakowanego w worek otrzymany w pakiecie startowym, oklejony w widocznym miejscu naklejką z numerem. Depozyt na starcie (samochody dostawcze) zlokalizowany będzie  przed Biurem Zawodów, czynny w dniu 1.10.2017 roku w godzinach 7:30-10:00. Ostatni samochód odjeżdża o godzinie 10:05. Depozyt na mecie czynny będzie w dniu 1.10.2017 roku w godzinach 11:00-13:30. Wydawanie worków z depozytu będzie odbywało się za okazaniem numeru startowego. Zgubienie numeru startowego przez zawodnika zwalnia Organizatora od odpowiedzialności za pobranie worka przez inną osobę. Zabrania się pozostawiania w depozycie przedmiotów wartościowych oraz dokumentów. Organizator nie odpowiada za rzeczy osobiste zawodników pozostawione poza wyznaczonym depozytem oraz pozostawione w depozycie po zakończeniu wyznaczonych godzin pracy depozytu.

Darmowa komunikacja miejska dla zawodników i wolontariuszy:
Zawodnicy oraz wolontariusze 11. PZU Biegu Trzech Kopców w dniach 30 września i 1 października 2017 roku będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów środkami Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Zawodnicy uczestniczący w biegu muszą okazać numer startowy,  natomiast  wolontariusze – specjalny identyfikator wydany przez Organizatora biegu – Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Specjalne autobusy dla kibiców i zawodników:
Dla kibiców chcących dostać się ze strefy startu do strefy mety zostanie zorganizowany transport. Dwa autobusy będą podstawione na Rynek Podgórski. Odjazdy: około godziny 10:25 i około godziny 10:50 (kierunek – przystanek ZOO). W załączeniu znajduje się poglądowa mapka dojścia do autobusów z Biura Zawodów i ze strefy startu.

O godzinie 12:00 na przystanek ZOO zostaną podstawione autobusy kursujące na przystanek Muzeum Narodowe (dawny przystanek Hotel Cracovia) oraz w okolice Rynku Podgórskiego.

Parkingi dla zawodników:
Uczestnikom 11. PZU Biegu Trzech Kopców bezpłatnie zostaną udostępnione miejsca postojowe na parkingach zarządzanych przez Miejską Infrastrukturę (wjazd na podstawie karty parkingowej, do pobrania TUTAJ oraz w załączeniu):

- na „Parkingu Stare Podgórze” przy ul. Jana Zamoyskiego 22 (w okolicy obiektów KS Korona, wjazd od ul Kalwaryjskiej) – 140 miejsc postojowych;

- „Parking przy Muzeum” przy Al. Mickiewicza 18 (przed wejściem głównym do Muzeum Narodowego) – 40 miejsc postojowych.

Rekordy trasy: open – Samuel Kemboi Rutto (Kenia) – 40 minut i 50 sekund (2012 r.), kobiety – Lilia Fiskowicz (Mołdawia) – 47 minut i 12 sekund (2016 r.).

Zwycięzcy: 2007 – Artur Osman (Polska) i Dorota Ustianowska (Polska), 2008 – Siergiej Fiskowicz (Ukraina) i Dorota Ustianowska (Polska), 2009 – Nikołaj Riabinin (Rosja) i Anastazja Padalińska (Białoruś), 2010 – Leonid Rybak (Ukraina) i Ilona Barwanowa (Ukraina), 2011 – Dariusz Kruczkowski (Polska) i Alena Berasniowa (Białoruś), 2012 – Samuel Kemboi Rutto (Kenia) i Ewa Kucharska (Polska), 2013 – Taras Salo (Ukraina) i Anastazja Daszkiewicz (Białoruś), 2014 – Artur Kern i Ewa Kucharska, 2015 – Sergii Rybak (Ukraina) i Paulina Golec, 2016 – Szymon Kulka, Lilia Fiskowicz (Mołdawia).

Nagrody w 2017 roku:

a) W klasyfikacji generalnej nagrody otrzymują zawodniczki i zawodnicy, którzy zajmą miejsca od 1. do 3.

b) Wartość nagród w klasyfikacji generalnej dla kobiet i mężczyzn: 

Mężczyźni:

I miejsce – 4000 zł

II miejsce – 3000 zł

III miejsce – 2000 zł

Kobiety:

I miejsce – 4000zł

II miejsce – 3000zł

III miejsce – 2000zł

c) Nagrody rzeczowe lub bony w kategoriach wiekowych otrzymają kobiety i mężczyźni, którzy zajmą miejsca 1. do 3.

d) Zawodnicy nagrodzeni w kategorii generalnej biorą udział w podziale nagród dla poszczególnych kategorii wiekowych.

Dla kibiców i zawodników:

W miasteczku imprezy zlokalizowanym w strefie mety pod Kopcem Piłsudskiego dorośli i dzieci będą mogli skorzystać z atrakcji i animacji przygotowanych przez Sponsora 11. PZU Biegu Trzech Kopców – firmę Carrefour.

Będą też słodkie upominki od Partnerów biegu – firm Dr. Oetker i Wawel.

W punkcie konsultacji fizykoterapeutycznej w godz. 10:00-14:00 specjaliści gabinetu rehabilitanci.org.pl będą odpowiadać na pytania i wątpliwości dotyczące kondycji po biegu, sprawdzą ewentualne kontuzje i przyczyny bólu, zalecą najskuteczniejsze formy regeneracji czy zaproponują optymalną opiekę rehabilitacyjną i treningową.

Na stronie internetowej FotoMaraton.pl będzie można szukać swoich zdjęć z 11. PZU Biegu Trzech Kopców. Specjalnie dla biegaczy, fotografowie serwisu wykonają zdjęcia na trasie i na mecie biegu. Już kilka dni po imprezie, fotografie będzie można znaleźć na stronie www.fotomaraton.pl, wpisując numer startowy lub nazwisko biegacza. 

Królewska Triada Biegowa: 11. PZU Bieg Trzech Kopców jest drugim etapem Królewskiej Triady Biegowej 2017. Specjalnymi nagrodami – statuetkami i dyplomami – zostaną uhonorowane wszystkie osoby, którym w 2017 roku uda się ukończyć wszystkie trzy imprezy biegowe organizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – 16. PZU Cracovia Maraton, 11. PZU Bieg Trzech Kopców i 4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski.

Zmiany w organizacji ruchu:

Podczas biegu wystąpią niewielkie utrudnienia w ruchu kołowym. Chwilowo będzie wstrzymany ruch w rejonach Rynku Podgórskiego (ul. Limanowskiego i ul. Brodzińskiego) oraz Salwatora.

W godzinach 10:30 – 12:30  zamknięta dla ruchu będzie ulica Starowolska, przez którą uczestnicy imprezy będą wbiegać do Lasu Wolskiego. Zostaną wyznaczone objazdy do ul. Jodłowej oraz do ul. 28 lipca 1943 r.:

- od ul. Starowolskiej ulicami Królowej Jadwigi, Junacką, Chełmską, Rzepichy, Orlą, Księcia Józefa do ul. Jodłowej;
- od ul. Jodłowej ulicami: Księcia Józefa, Orlą, Rzepichy, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi do Al. 28. Lipca 1943 r.

W godzinach 10:00 – 12:30 zamknięta będzie ul. Kościuszki. Zostanie wyznaczony objazd do ul. Konopnickiej:

- ul. Zielińskiego, Monte Casino do Ronda Grunwaldzkiego.

Ruch tramwajowy na Salwator zostanie utrzymany przez cały czas trwania biegu.

W dniu startu, 1 października będzie obowiązywał całkowity zakaz zatrzymywania się na ul. Dembowskiego. Wszyscy zmotoryzowani powinni znaleźć sobie miejsce parkingowe w okolicy lub przesiąść się na komunikację miejską.

Zachęcamy do pobrania nawigacji Waze. Dzięki tej aplikacji można śledzić na bieżąco sytuację drogową w mieście oraz automatycznie wyznaczyć trasę przejazdu uwzględniającą zamknięcia odcinków dróg w czasie trwania 11. PZU Biegu Trzech Kopców.

Program 11. PZU Biegu Trzech Kopców:

9:30 – powitanie uczestników,
9:50 – wspólna rozgrzewka (zbiórka w okolicy startu – pod Kopcem Krakusa),
10:20 – otwarcie imprezy,
10:30 – start zawodników (pod Kopcem Krakusa),
11:10-11:15 – planowane pojawienie się na mecie zwycięzcy (pod Kopcem Piłsudskiego),
11:30 – dekoracje zawodników w kategorii open,
11:50 – początek dekoracji zawodników w kategoriach wiekowych,
12:30 – zamknięcie trasy,
14:00 – zakończenie imprezy.