Klubowe Mistrzostwa Świata siatkarzy: wielka szansa polskich zespołów na finał w Krakowie

Dwa polskie zespoły: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i PGE Skra Bełchatów wezmą udział w Klubowych Mistrzostwach Świata, które odbędą się po raz pierwszy w naszym kraju – od 12 do 17 grudnia, Wszystkie mecze fazy pucharowej turnieju z wielkim finałem zostaną rozegrane w TAURON Arenie Kraków.

Polska drużyna jeszcze nigdy nie triumfowała w tych zmaganiach, ale kibice liczą, że wreszcie uda się tego dokonać w tegorocznej edycji ekipie z Kędzierzyna-Koźla bądź z Bełchatowa.

PGE Skra ma już w dorobku trzy medale KMŚ: dwa srebrne (2009, 2010) i brązowy (2012). Srebro w 2011 roku zdobył też Jastrzębski Węgiel.  

Najbardziej utytułowany zespół w krótkiej, zapoczątkowanej w 1989 roku historii tej imprezy to Trentino Volley z Włoch, który zwyciężył aż czterokrotnie. Tuż za nim – z trzema triumfami – plasuje się Sada Cruzeiro z Brazylii.

Sada pojawi się za niespełna dwa tygodnie w Polsce, by bronić trofeum i wyrównać rekord Trentino.

Drogą losowania dokonano podziału na dwie grupy. W tej fazie – od 12 do 14 grudnia – rywalizować będą systemem „każdy z każdym”:

Grupa A (Okrąglak Opole): ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Cucine Lube Civitanova (Włochy), Sada Cruzeiro (Brazylia), Sarmayeh Bank VC (Iran),

Grupa B (Atlas Arena Łódź): PGE Skra Bełchatów, Zenit Kazań (Rosja), Personal Bolivar (Argentyna), Shanghai Volleyball Club (Chiny).

Po dwie najlepsze drużyny awansują do fazy pucharowej (16 i 17 grudnia, o godz. 17:30 i 20:30 w TAURON Arenie Kraków).

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej imprezy: www.kmspolska.pl.

Klubowe Mistrzostwa Świata to kolejne wielkie wydarzenie w siatkówce mężczyzn organizowane w podwawelskim grodzie po FIVB Mistrzostwach Świata (2014), CEV Mistrzostwach Europy (2017), CEV Final Four Ligi Mistrzów (2016) i FIVB Final Six Ligi Światowej (2016), trzech edycjach Memoriału Huberta Jerzego Wagnera (2014, 2016 i 2017) i kilku atrakcyjnych spotkaniach interkontynentalnych Ligi Światowej.

Ogromnych emocji zapewne nie zabraknie, o co zadbają wybitni zawodnicy, m.in. MVP ME 2017 Rosjanin Maksym Michajłow (Zenit Kazań) i jego klubowi koledzy – Kubańczyk z polskim paszportem Wilfredo Leon i Amerykanin Matthew Anderson, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Evandro Guerra i czekający na debiut w reprezentacji Brazylii Kubańczyk Joandry Leal (obaj Sada Cruzeiro), Osmany Juantorena i Bułgar Cwetan Sokołow (Cucine Lube), występujący na co dzień w Szanghaju Francuz Julien Lyneel czy Serb Miloš Nikić (Personal Bolivar).

W irańskim Sarmayeh Banku pojawi się polski rozgrywający Łukasz Żygadło. Niestety, z powodu kontuzji zabraknie raczej asa PGE Skry Bełchatów Mariusza Wlazłego, który w połowie listopada złamał żebro. 

Promocją Klubowych Mistrzostw Świata zajmuje się złoty medalista MŚ z 2014 roku Krzysztof Ignaczak, który został mianowany Ambasadorem tej imprezy.

Dodatkową atrakcją dla sympatyków siatkówki będzie zaplanowany na piątek, 15 grudnia, o godz.19.00 w TAURON Arenie Kraków Mecz Gwiazd PlusLigi 2017. Drużyny Południa i Północy wybiorą w głosowaniu on-line użytkownicy portalu Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej.

Szczegóły TUTAJ.