Już po raz czwarty program żeglarskiej edukacji dla najmłodszych

Rozpoczęła się czwarta edycja ENERGA Sailing, największego programu edukacji żeglarskiej w naszym kraju, w Krakowie realizowanego przez Klub Żeglarski Horn pod patronatem Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego, czołowych zawodników klasy 49-er, którzy zapewnili sobie już udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Każdy z adeptów tego sportu, w wieku 7-9 lat, spędzi na bezpłatnych zajęciach 126 godzin w ciągu 42 tygodni – od marca do października. 

Przez pierwsze dwa miesiące uczestnicy programu będą poznawać teoretyczne podstawy żeglowania i wezmą udział w zajęciach ogólnorozwojowych. Od maja przewidziane są treningi na wodzie na łodziach klasy Optimist. W Krakowie szkoleniem objęto 100 dzieci. 

W środę, 10 marca na przystani KŻ Horn odbyła się konferencja prasowa.

- Mieliśmy aż 250 chętnych do skorzystania z programu ENERGA Sailing – powiedziała prezes KŻ Horn Józefa Ogrodnik. - Dużym problemem było więc wyselekcjonowanie z tej dużej liczby tylko setki uczestników. Mamy nadzieję, że ci , których wybraliśmy, staną się zapalonymi żeglarzami, pokochają ten piękny sport. Dla pozostałych szukamy pieniędzy, aby zapewnić im również bezpłatne szkolenie.

- Bardzo się cieszę, że ta wspaniała akcja Grupy ENERGA i Polskiego Związku Żeglarskiego tak dynamicznie się rozwija. W 2013 roku rozpoczynaliśmy w czterech województwach, w tym w naszym małopolskim. Teraz do programu przystąpiło dwa razy tyle województw i aż 10 ośrodków – dodał prezes Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Władysław Dąbrowski.

W konferencji uczestniczył mistrz świata w klasie Micro Piotr Ogrodnik.

Fot. JS/ZIS