Imprezy w ramach cyklu Kraków Royal Sports

Cykl krakowskich imprez to zróżnicowana oferta, która będzie odpowiadała zarówno zawodowcom, jak i amatorom. Cracovia Maraton

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to jedna z największych imprez tego typu w Polsce. Wspólnie z maratonami w Dębnie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, tworzy tzw. Koronę Maratonów Polskich. W latach 2006-2009 czterokrotnie był wyróżniany za doskonałą organizację przez portal internetowy Maratony Polskie. Organizowany pod hasłem: z historią w tle, prowadzi przez najpiękniejsze zakątki starego Krakowa, a od 2005 roku także Nowej Huty. Trasa posiada atest IAAF, AIMS oraz PZLA i jest aktualnie najszybszą trasą maratonu w Polsce. Towarzyszą mu liczne imprezy sportowe i kulturalne, w tym min. Mini Maraton im. Piotra Gładkiego (4200 m). Krakowski maraton jest pierwszym maratonem w Polsce pod względem udziału osób niepełnosprawnych. Poruszający się na wózkach zawodnicy i zawodniczki przemierzają trasę pełnego maratonu i są klasyfikowani w trzech kategoriach: Hand Bike, Rim Push i Active Wheelchair. W ostatnich latach umożliwiono ponadto uczestnictwo osobom słabowidzącym i niewidomym, startującym z przewodnikiem. Od 2006 w Cracovia Maratonie biorą udział także zawodnicy na rolkach. Cracovia Maraton to najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich polskich maratonów, ze względu na największą liczbę zawodników z zagranicy.
www.cracoviamaraton.pl


 Grand Prix Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn

Najlepsze w kraju dwójki profesjonalnych zawodników specjalizujących się w siatkówce plażowej zawitają do Krakowa nad Nowohucki Zalew. Eliminacje zawodów mają charakter otwarty. W turnieju głównym bierze udział 16 drużyn:
7 wyłonionych na drodze eliminacji, 8 najlepszych z rankingu PZPS oraz jedna z „dziką kartą”.

www.siatkowka.krakow.pl
Tour de Pologne, ostatni etap i zakończenie wyścigu (imprezy towarzyszące)


Słynny, wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski. Jedna z najstarszych imprez kolarskich na świecie. Od 1993 wyścig jest w pełni zawodowy, a od r. 2005należy do elitarnego cyklu ProTour. Całkowita długość trasy Tour de Pologne wynosi ok. 1200 kilometrów. Zakończenie wyścigu, już po raz trzeci w Krakowie, jest wielkim świętem sportu i kolarstwa, na który ściągają tłumnie mieszkańcy Krakowa i turyści uczestnicząc w wydarzeniu oraz licznych imprezach towarzyszących na krakowskich Błoniach, promujących sport i aktywny wypoczynek.
www.tourdepologne.pl Bieg Trzech Kopców (Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim)

Celem imprezy jest popularyzacja biegania jako najprostszej formy aktywnego wypoczynku oraz promowanie krajobrazowych i historycznych walorów miasta. Pierwsza edycja została zorganizowana w roku 2007. Uczestnicy mają do pokonania około 13 kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami - Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Prawie 25% trasy to ścieżki o nieutwardzonej nawierzchni. Różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, w której trasa prowadzi cały czas pod górę. BTK posiada imponujące walory krajobrazowe, przybliża historyczne i legendarne miejsca Krakowa. Co ciekawe, jest to jedyny w Polsce bieg górski, który prowadzi przez centrum dużego miasta. W imprezie mogą wystartować zarówno zawodowcy, jak i amatorzy biegania. Klasyfikacja biegu prowadzona jest w kategorii open kobiet i mężczyzn oraz w siedmiu kategoriach wiekowych.
www.biegtrzechkopcow.pl .