Holendrzy wybudują boisko w Krakowie

Szkoła Podstawowa nr 93 im. Lucjana Rydla przy ulicy Szlachtowskiego w Krakowie będzie miała boisko wybudowane przez Fundację Johana Cruyffa, założoną przez znakomitego piłkarza, reprezentanta Holandii, zawodnika słynnych klubów: Ajax Amsterdam i FC Barcelona. 27 października 2011 roku wizytę w tej sprawie złożyli w naszym mieście przedstawiciel wspomnianej fundacji Ilja van Holsteijn oraz Michael van der Star z Royal Netherlands Football Association, czyli Holenderskiej Federacji Piłki Nożnej.

Goście zostali przyjęci przez Dyrektora ZIS Krzysztofa Kowala, potem omawiali realizację projektu budowy boiska przy ul. Szlachtowskiego przez Johan Cruyff Foundation we współpracy z Gminą Miejską Kraków.

Uroczyste otwarcie obiektu nastąpi w czerwcu przyszłego roku z udziałem reprezentacji Holandii podczas jej pobytu na EURO 2012. W piątek 28 października oficjalnie poinformowano, że właśnie w Krakowie w trakcie rywalizacji o tytuł mistrza Starego Kontynentu piłkarze Holandii zamieszkają w hotelu „Sheraton" a trenować będą na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana (Wisły) przy ul. Reymonta.

Obecnie trwa ustalanie szczegółów technicznych, prawnych i finansowych budowy boiska przy ul. Szlachtowskiego. Od 2003 roku Fundacja Cryuffa zrealizowała już z górą 140 tego typu inwestycji. Zdecydopwana wiekszość boisk o wymiarach 42x28 m powstała w Holandii, ale pojawiły się już też W Hiszpanii, RPA, Angl;ii, Maroku, Brazylii, Ugandzie i na Antylach Holenderskich.

Ilja van Holstein i Michael van der Star złożyli także wizytę w Szkole Podstawowej nr 93. Na prośbę Johan Cruyff Foundation jeden z jej uczniów stał się ambasadorem projektu i na oficjalnej stronie fundacji oraz na portalach społecznościowych ma relacjonować przebieg pracy, dzielić się wrażeniami i opiniami - swoimi oraz szkolnych koleżanek i kolegów.

Royal Netherlands Football Association zaproponowała również - w ramach projektu „World Coaches" - przeszkolenie 25 trenerów pracujących na „Orlikach" i boiskach wielofunkcyjnych. W Krakowie wdrożeniem tej inicjatywy zajmuje się Wydział Sportu UMK.Ilja van Holsteijn i Michael van der Star na spotkaniu siedzibie ZIS