Historyczny sukces Rafała Majki w 71. Tour de Pologne

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) został zwycięzcą V etapu 71. Tour de Pologne Zakopane – Štrbské Pleso i awansował na 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Traci tylko 1 sekundę do lidera Petra Vakoča (Omega Pharma-Quick-Step).

Sukces wychowanka WLKS Krakus Swoszowice w słowackich Tatrach ma wymiar historyczny, jest pierwszym Polakiem, który wygrał etap w Tour de Pologne od kiedy wyścig ten włączono do cyklu UCI World Tour.

 

Poprzednio w TdP kolarz z naszego kraju odniósł etapowe zwycięstwo w 2004 roku a był nim Marek Rutkiewicz, startujący w tegorocznej edycji w barwach CCC Polsat Polkowice.

 

Majka, z tytułem najlepszego „górala” Tour de France, znakomicie zakończył wspinaczkę do mety w Štrbskim Plesie, skutecznie zaatakował na ostatnich metrach.

 

W czwartek, 7 sierpnia Rafał Majka odrobił do lidera, Petra Vakoča 36 sekund, wliczając w to 10-sekundową bonifikatę. 22-letni Czech zachował zaledwie 1 sekundę przewagi nad Polakiem, ale w piątek przed kolarzami jeszcze trudniejszy etap Bokovina Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska (174 km) z ośmioma premiami górskimi I kategorii.

 

71. Tour de Pologne zakończy się w sobotę, 9 sierpnia w Krakowie, jazdą indywidualną na czas (25 km) ze startem i metą na Rynku Głównym.

 

Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.tourdepologne.pl.

 

Fot. Szymon Gruchalski/tourdepologne.pl