Halowe MP dwunastolatków w tenisie: Karol Paluch z dwoma medalami

Sukcesem zakończyły się rozgrywane w Krakowie od 12 do 19 lutego halowe mistrzostwa Polski dwunastolatków w tenisie. Karol Paluch, reprezentujący klub organizatora - UKT Winner, zdobył złoty medal w deblu i brązowy w singlu. Jednym z partnerów gospodarzy turnieju był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Po tytuły mistrzowskie w grze pojedynczej sięgnęli: Emma Zakordoniec z Promasters Szczecin i Tomasz Dudek z TKKF Falenica.

8-dniowy maraton odbył się na trzech kortach hali tenisowej Akademii Wychowania Fizycznego. Dominowali faworyci. W rywalizacji dziewcząt Emma Zakordoniec, której ojciec jest Białorusinem (nic więc dziwnego, że młoda zawodniczka podziwia Wiktorię Azarenkę) pokonała w sobotnim finale Annę Hertel (KT Legia Warszawa) podopieczną znanego przed laty tenisisty, obecnie komentatora „Eurosportu".

Uwaga krakowskich sympatyków tenisa skupiła się na poczynaniach utalentowanego Karola Palucha, rozstawionego z „czwórką". Podopieczny Michała Kosteckiego nie zawiódł oczekiwań. W singlu wyeliminował Marcina Grędzińskiego (ZTT Złotoryja) 6-1, 6-2, Patryka Niełacnego (PKT Pabianice) 6-0, 6-1 i Adama Kwiatkowskiego (ST TieBreak Warszawa) 6-4, 6-0. Dopiero w półfinale przegrał z Tomaszem Dudkiem (TKKF Falenica, nr 2) 6-7 (4-7), 2-6.  Dudek w pojedynku o tytuł mistrzowski dość łatwo rozprawił się w niedzielę z Danielem Michalskim (TieBreak Warszawa, nr 1) 6-2, 6-2.

Paluch i Michalski zrewanżowali się Dudkowi w finale debla, pokonując tenisistę z Falenicy i jego partnera Adama Kwiatkowskiego 6-2, 6-2.  W grze podwójnej dziewcząt triumfowały Anna Hertel (KT Legia) i Wiktoria Rutkowska (AZS Poznań) po zwycięstwie nad Pauliną Bednarczyk (WTT Wejherowo) i Julią Oczachowską (ITT Goplania Inowrocław) 6-1, 7-6 (7-4).

Nagrodę fair play, ufundowaną przez siostry Agnieszkę i Urszulę Radwańskie otrzymał Jan Chrapisiński (Górnik Bytom), który przez półtorej godziny o wyznaczonego terminu cierpliwie czekał na przeciwnika mającego problemy z dotarcie do Krakowa wskutek złych warunków atmosferycznych - Oskara Kostkę (UKS Beskidy Ustroń), choć już po kwadransie mógł awansować walkowerem do następnej rundy.

Dyrektorem halowych mistrzostw Polski skrzatów (do lat 12) była wielokrotna reprezentantka Polski Joanna Sakowicz-Kostecka, prezes Uczniowskiego Klubu Tenisowego Winner Kraków. - Apetyt rośnie w miarę jedzenia, w przyszłym roku przymierzymy do mistrzostw czternastolatków - zapowiedziała po zakończeniu turnieju.

Karol Paluch, wyróżniający się wśród rówieśników techniką gry, przyznał, że musi nabrać masy ciała, żeby z jeszcze większym powodzeniem rywalizować na kortach. Wiele razy grał już w USA, jest uczniem międzynarodowej szkoły z angielskim jako językiem wiodącym. Od blisko czterech lat jego trenerem jest Michał Kostecki, w tygodniu ćwiczy w sumie przez 15 godzin. Chciałby wzorować się na Novaku Djokoviciu, a jeszcze bardziej odnosić takie sukcesy jak serbski tenisista.

[galeria:412]