Gwiazdy polskiej siatkówki plażowej wystąpią w Krakowie!

Od 30 sierpnia do 2 września, na obiektach Klubu Sportowego Wanda przy ul. Bulwarowej, będziemy świadkami turnieju finałowego tegorocznych ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej. Wśród głównych faworytów do krajowego czempionatu będą pary kadrowe: Piotr Kantor/Bartosz Łosiak, Michał Bryl/Grzegorz Fijałek czy Mariusz Prudel/Jakub Szałankiewicz. Nie można również zapomnieć o parach, które pokazały się z dobrej strony w turniejach krajowych, na czele z tegorocznymi „dominatorami” Jędrzejem Brożyniakiem i Piotrem Janiakiem. Wśród pań głównymi kandydatkami do walki o medale będą: Kinga Kołosińska w parze z Katarzyną Kociołek oraz duety: Jagoda Gruszczyńska/Aleksandra Gromadowska, Martyna Kłoda/Agata Ceynowa, Magdalena Saad/Agata Wawrzyńczyk i Monika Brzostek/Aneta Kaczmarek.

Najwyżej sklasyfikowaną, polską parę w tegorocznym rankingu FIVB tworzą Piotr Kantor i Bartosz Łosiak. Grają ze sobą od 2009 roku. Po drodze występowali  w turniejach mistrzostw Świata, Europy czy na Igrzyskach Olimpijskich w Rio De Janeiro, gdzie zajęli 17 miejsce. W tym sezonie zwyciężali już w turnieju World Tour w Warszawie, a z czeskich Pelhrimowa i Ostrawy, brazylijskiej Itapemy czy holenderskiej Hagi przywozili punkty za miejsca na podium. W rozgrywanych w Hamburgu  finałach tegorocznego cyklu World Tour wywalczyli brązowe medale. Tegoroczne wyniki zaowocowały czwartą pozycją w światowym rankingu siatkarzy plażowych.

Jednymi z faworytów krakowskiej imprezy będą też bez wątpienia pary pierwszych polskich olimpijczyków – Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla. W czasach wspólnej gry rozgrzewali serca polskich kibiców pokonując kolejne szczeble turniejowej drabinki podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Zatrzymali się na ćwierćfinale i ostatecznie zajęli 5 miejsce. Rok później sięgnęli po brązowy medal Mistrzostw Europy w Klagenfurcie. Wspólnie zagrali jeszcze na Igrzyskach w Rio De Janeiro, po których ich drogi się rozeszły. Fijałek zagra w Krakowie z Michałem Brylem, a Prudel z Jakubem Szałankiewiczem. Duet Fijałek/Bryl w sierpniu „złapał” wysoką formę w sierpniu – najpierw zajmując drugie miejsce na turnieju w Wiedniu, a następnie zdobywając srebrne medale turnieju finałowego World Tour w Hamburgu. W polskim półfinale pokonali tam parę Kantor/Łosiak, co niewątpliwie każe zwrócić na nich uwagę w kontekście medalowych szans w Krakowie.

Do grona zespołów, które mają największe szanse na włączenie się do walki o medale trzeba zaliczyć również Jędrzeja Brożyniaka i  Piotra Janiaka. Ta dwójka zdominowała w tym sezonie eliminacje do Orlen Mistrzostw Polski w Krakowie. W trakcie Plaży Open w Łodzi nie stracili nawet seta!

W krakowskich zmaganiach nie zabraknie również gwiazd kobiecej „plażówki”, a same zawody zapowiadają się na niezwykle wyrównane. Jedną z najbardziej znanych zawodniczek będzie Kinga Kołosińska, która występuje na arenie międzynarodowej od 2007 roku. Jest między innymi srebrną medalistką mistrzostw Europy do lat 20 (w parze z Beatą Gałek) i mistrzynią świata juniorek
z 2009 roku (w parze z Moniką Brzostek).  W „dorosłych” rozgrywkach duetowi Kołosińska/Brzostek udało się stanąć na drugim stopniu podium Pucharu Świata w Rio, dzięki czemu – jako pierwszy żeński zespół polskiej „plażówki” – pojechały na Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku. Dotarły tam do 1/8 finału.

Kinga Kołosińska roku wystąpi w parze z Katarzyną Kociołek. Zawodniczka UKS SMS Łódź na swoim koncie ma: Mistrzostwo Świata U-19 (2011), srebrny medal Mistrzostw Świata U-19 (2012), brązowe krążki Mistrzostw Europy U-18 (2011) i U-20 (2011) i Mistrzostwo Polki Juniorek (2012) w parze z Karoliną Baran. W duecie z Jagodą Gruszczyńską wywalczyły m.in. Mistrzostwa Polski kadetek (2011, 2012) Mistrzostwo Europy U-18 (2012), Mistrzostwo Polski juniorek (2013), Mistrzostwo Świata U-21 (2013) i srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorek (2013).

Jagoda Gruszczyńska – wieloletnia partnerka z „piaskownicy” Katarzyny Kociołek, w Krakowie zagra w duecie z Aleksandrą Gromadowską, byłą zawodniczką Impelu Wrocław i Budowlanych Łódź. Ta w 2017 roku zamieniła siatkówkę halową na rozgrywki rozgrywkach na piachu. Występowała w duecie z Martyną Kłodą i Katarzyną Kociołek, partnerką Jagody Gruszczyńskiej jest od obecnego sezonu.

W walce o medale powinny również liczyć się kadrowiczki – Agata Ceynowa i Martyna Kłoda.  Mimo że to dopiero pierwszy sezon wspólnych występów, parze udało się już pięciokrotnie zagrać w turniejach z cyklu World Tour. W zakończonych 11 sierpnia zawodach w Vaduz zajęły drugie miejsce, ulegając tylko zawodniczkom z USA.

Wśród faworytek są również zawodniczki z czołówki polskiego rankingu – Magdalena Saad i Agata Wawrzyńczyk. W turniejach eliminacyjnych praktycznie nie opuszczały podium i bez wątpienia w Krakowie mają duże szanse na podtrzymanie tej dobrej passy.

Na obiektach KS Wanda Kraków zobaczymy także poprzednią partnerkę Kingi Kołosińskiej – Monikę Brzostek, występującą w tym sezonie w parze z Anetą Kaczmarek. Wspólnie postarają się po raz kolejny w tym roku stanąć na najwyższym stopniu podium. Wcześniej udało im się to w turnieju eliminacyjnym w Zamościu.

Zarówno rywalizacja mężczyzn, jak i kobiet zapowiada się na niezwykle emocjonującą i wyrównaną. Z jednej strony mamy wymienionych powyżej faworytów, ale imprezy rangi mistrzowskiej przyciągają niespodziewane i długo rozpamiętywane historie.

Fot. Kamil Pastusiak