Freestyle kajakowy: XI Mistrzostwa Polski na torze KOLNA

Już w ten weekend, 24 i 25 września, na torze kajakarstwa górskiego w OSiR KOLNA odbędzie się 11. edycja Mistrzostw Polski we Freestyle’u Kajakowym.

To jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji. Od 2006 roku zmagania freestylowe w naszym kraju toczą się pod egidą Polskiego Związku Kajakowego. Trzeci raz z rzędu Otwarte Mistrzostwa Polski organizowane są w Krakowie.

Startujący zawodnicy obserwowani są przez trzech sędziów, nad którymi czuwa główny arbiter. Każdy ma 45 sekund na zaprezentowanie jak największej liczby figur, które wcześniej są opisane w regulaminie. Dodatkowo, punkty otrzymywane są również za wykonywanie figur powietrznych, łączenie ich oraz robienie tego bez pomocy wiosła. Każdy może zaprezentować własne figury, które nie zostały opisane. Musi jednak przekonać do nich sędziów.

W sobotę, 24 września mistrzostwa przeprowadzone zostaną w konkurencjach – K1M, K1W, K1JM, K1JW, OB. Podczas zawodów będą prowadzone dwie klasyfikacje: profesjonalna (dla zawodników z licencją) oraz amatorska (dla zawodników nieposiadających licencji), a finały każdej konkurencji zostaną rozegrane osobno dla każdej kategorii. Dla zwiększenia emocji, finały w konkurencjach amatorskich zostaną rozegrane w systemie head-to-head, czyli ostatni odpada.

Na niedzielę, 25 września zaplanowane konkurencje dodatkowe: Kayak Cross – wyścig czterech kajakarzy naraz (zadanie polega na pokonaniu trasy toru kajakowego i dotknięciu punktów kontrolnych – bannerów zlokalizowanych w wybranych miejscach). Wygrywa pierwsza osoba na mecie. Konkurencja ta opiera się na bezpośredniej rywalizacji, co zwiększa jej widowiskowość.

Ponadto, po raz pierwszy zorganizowany zostanie Youngstar program  – warsztaty, które poprowadzą zawodnicy Krakowskiego Klubu Kajakowego: Bartosz Czauderna, Agata Sobieraj-Jakubiec, Maksymilian Drak i Michał Sobieraj-Jakubiec.

W załączeniu znajduje się harmonogram imprezy.