Final Six Ligi Światowej w Krakowie: milion dolarów dla siatkarzy Serbii

Siatkarze Serbii wygrali tegoroczną edycję Ligi Światowej. W rozegranym w niedzielę, 17 lipca w TAURON Arenie Kraków meczu o pierwsze miejsce turnieju Final Six pokonali w trzech setach Brazylijczyków.

Serbowie po raz pierwszy stanęli na najwyższym podium w odbywającej się od 1990 roku rywalizacji w LŚ. Otrzymali za to nagrodę w wysokości 1 000 000 dolarów.

W Lidze Światowej najczęściej triumfowały reprezentacje Brazylii (9) i Włoch (8). Na liście  zwycięzców są także ekipy Rosji (3), USA (2), Francji (1), Holandii (1), Kuby (1) i Polski (1). Biało-czerwoni byli najlepsi w 2012 roku.

Trener Nikola Grbić, kiedyś znakomity rozgrywający, mistrz olimpijski z Sydney (2000), dziękował swoim podopiecznym za zaufanie i niezwykle solidną pracę podczas przygotowań do występów w Krakowie: - Gratuluję moim zawodnikom, którzy przez trzy miesiące bardzo  mnie wspierali. Wiedziałem, że jeśli chcemy osiągnąć cel, musimy wiele przecierpieć na treningach. Każdego dnia ciężko pracowaliśmy. Nawet o wiele ciężej, niż w zeszłym roku.  Jestem z nich dumny.

Wiele ciepłych słów wypowiedział pod adresem niedzielnych przeciwników selekcjoner Brazylijczyków Bernardo Rezende: - Siatkarze Serbii zasługują na komplementy. Trudno coś natomiast powiedzieć o samym meczu. Rozegraliśmy trzy sety i popełniliśmy w nich więcej błędów, niż w dwóch poprzednich spotkaniach. Przepraszam za to kibiców. Sam musiałem gdzieś popełnić błąd. Dla naszej drużyny to cenna lekcja przed igrzyskami olimpijskimi. Teraz musimy wyciągnąć wnioski. Dziękuję Polsce za zorganizowanie tego niesamowitego turnieju i gościnność. To był wspaniały tydzień. Nawet przy niepełnych trybunach czuliśmy się świetnie. Katowice to nasz drugi dom, ale i w Krakowie było niesamowicie. Na każdym kroku byliśmy wspierani.

Od czwartku Final Six oglądał z trybun TAURON Areny Kraków Prezydent FIVB Brazylijczyk Ary Graça. W niedzielę puchar z jego rąk odebrał kapitan zespołu Serbii Dragan Stanković.

Wśród wręczających wyróżnienia był Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal. Podczas uroczystości zakończenia turnieju uhonorował francuskiego libero Jenię Grebennikova.
 

Nagrody indywidualne: pierwszy najlepszy skrzydłowy – Marko Ivović (Serbia), drugi najlepszy skrzydłowy – Antonin Rouzier (Francja), pierwszy najlepszy środkowy –  Mauricio Souza (Brazylia), drugi najlepszy środkowy – Śrećko Lisinac (Serbia), najlepszy libero – Jenia Grebennikov (Francja) najlepszy rozgrywający – Simone Giannelli (Włochy), najlepszy atakujący – Wallace de Souza  (Brazylia), MVP (najwartościowszy gracz) – Marko Ivović (Serbia)


Wyniki niedzielnych meczów
O 3. miejsce: Włochy – Francja 0-3 (23-25, 21-25, 20-25)
O 1. miejsce: Serbia – Brazylia 3-0 (25-22, 25-22, 25-21)

Końcowa kolejność Final Six : 1. Serbia, 2. Brazylia, 3. Francja, 4. Włochy, 5-6. Polska i USA.
 

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS