Finał Four 2016 w Krakowie: to będzie wielki sukces organizacyjny i sportowy

Podczas konferencji prasowej przed Turniejem Finałowym Ligi Mistrzów w Piłce Siatkowej Mężczyzn, która odbyła się we wtorek, 15 marca w Krakowie, Wiceprezydent CEV Renato Arena wyraził przekonanie, że tegoroczny Final Four będzie wielkim sukcesem organizacyjnym i sportowym.

Włoski działacz Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej nie szczędził pochwał pod adresem Miasta Krakowa i  klubu Asseco Resovia: - Mam nadzieję, że wspólna praca, bo wszyscy jesteśmy wielką, siatkarską rodziną, sprawi, że ten turniej na długo zapadnie w pamięci kibiców.

Przed wypowiedzią Wiceprezydenta CEV refleksjami o zbliżającym się wydarzeniu w TAURON Arenie Kraków (16-17 kwietnia) dzielili się z dziennikarzami Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu i Stanisław Sienko – Wiceprezydent Rzeszowa.

Prezydent Król podkreśliła, że wiosną powróci do Krakowa międzynarodowa siatkówka nie tylko za sprawą Final Four, ale także majowego XIV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Natomiast od 13 do 17 lipca rozegrany zostanie w naszym mieście Final Six Ligi Światowej. Informację tę potwierdził  obecny na konferencji Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.

Liczę na to, że 17 kwietnia będziemy świętować zdobycie Pucharu Europy przez polską drużynę – Asseco Resovię! – powiedział Dyrektor Kowal, odnosząc się do kwestii związanych z Final Four.

Wiceprezes PZPS Andrzej Ladziński przypomniał, że polskiemu zespołowi udało się tylko raz sięgnąć po najwyższe trofeum w klubowej rywalizacji – w 1978 roku dokonał tego Płomień Milowice.

Wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko z uznaniem mówił o kontaktach z Krakowem. Zapowiedział, że na zmagania Asseco Resovii w TAURON Arenie Kraków przyjedzie ze stolicy Podkarpacia co najmniej kilka tysięcy sympatyków siatkówki.

Inicjatywa podjęta przez Prezydentów Krakowa i Rzeszowa: Jacka Majchrowskiego i Tadeusza Ferenca, dotycząca zorganizowania w TAURON Arenie Kraków Final Four, szybko została sformalizowana poprzez podpisanie 23 października 2015 r. listu intencyjnego o współpracy Krakowa, Rzeszowa i klubu Asseco Resovia. Dalsze działania przyniosły oczekiwany skutek i 28 stycznia 2016 r. na posiedzeniu CEV w Luksemburgu zapadła decyzja o przyznaniu Krakowowi i Asseco Resovii organizacji najbardziej prestiżowej imprezy w europejskich klubowych rozgrywkach pucharowych.

Potencjał sportowy mistrza Polski w połączeniu z nowoczesnym obiektem, którego walory środowisko siatkarskie mogło poznać już w czasie Mistrzostw Świata 2014 stał się bardzo mocną kartą przetargową w staraniach o Final Four.

- Bardzo się cieszę, że na swojej drodze spotkaliśmy tak wielu kapitalnych ludzi, którzy nam pomagają w organizacji tego turnieju. Czujemy się w Krakowie jak u siebie w domu. Chcielibyśmy, żeby Final Four 2016 stał się czymś spektakularnym. Serdecznie zapraszamy mieszkańców Krakowa i kibiców z całej Polski na to wspaniałe widowisko i zachęcamy do dopingowania z całego serca naszej drużyny, ale prosimy także o szacunek dla naszych rywali – podsumował Wiceprezes Asseco Resovii Bartosz Górski, koordynujący przygotowania do turnieju.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS