Fed Cup by BNP Paribas: pojedynek Agnieszki Radwańskiej z Marią Szarapową w Kraków Arenie!

W Warszawie odbyła się w poniedziałek, 15 grudnia konferencja prasowa Polskiego Związku Tenisowego przed spotkaniem I rundy Grupy Światowej rozgrywek Fed Cup by BNP Paribas: Polska – Rosja (7-8 lutego 2015 r., Kraków Arena). Kapitan reprezentacji Tomasz Wiktorowski i jej liderka Agnieszka Radwańska zgodnie zapewniali, że Rosjanki zagrają w najmocniejszym składzie. W konferencji wziął udział Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.  

- Chyba niczego nowego nie odkryję, jeśli powiem, że nasze rywalki to jedna z najbardziej utytułowanych ekip w tych rozgrywkach. Jeśli przyjadą Maria Szarapowa i Jekaterina Makarowa - a nieoficjalnie wiem, że obie potwierdziły udział w tym meczu - to Rosja będzie faworytem tego spotkania. Trzeba też liczyć, że na pewno zagra Jelena Wiesnina, a tylko ostatnie miejsce zostawiam puste. W tym roku dobrze radziła sobie Swietłana Kuzniecowa, a jest jeszcze kilka młodych dziewczyn, z których każda może dołączyć do drużyny - powiedział Tomasz Wiktorowski w Centrum Prasowym Stadionu Narodowego.

 

Szarapowa zajmuje obecnie 2. miejsce  rankingu WTA Tour, Makarowa jest 11., a Kuzniecowa - 27. Natomiast Wiesnina jest siódma na świecie w deblu, w którym od trzech lat tworzy zgrany duet z Makarową.

 

- Mam nadzieję, że wygramy, ale łatwo nie będzie. I to niezależnie od tego, czy przyjdzie walczyć z ich pierwszą, czy też drugą rakietą w ekipie. W Kraków Arenie już byłam na gali bokserskiej i mogę zapewnić, że hala robi naprawdę duże wrażenie. Mam nadzieję, że na naszym spotkaniu w lutym będzie pełna - stwierdziła Agnieszka Radwańska.

 

Polka będzie miała okazję do rewanżu za październikową porażkę w trzech setach z Szarapową w fazie grupowej turnieju masters - WTA Finals w Singapurze. Krakowianka wygrała drugiego seta, potrzebnego do awansu do półfinału, chociaż przegrywała w nim już 1-5.- Podobieństwo ze zbliżającym się lutowym meczem Fed Cup by BNP Paribas jest takie, że też grałyśmy wówczas w hali i na twardym korcie. Ja przeszłam dalej, ale to Maria wygrała mecz, więc teraz będę chciała ją pokonać. Myślę, że 15 tysięcy polskich kibiców na trybunach stanowi dodatkową motywację do tego – dodała Radwańska.

 

Oprócz liderki zespołu szeroki skład kadry prowadzonej przez Wiktorowskiego obejmuje też inne zawodniczki na co dzień rywalizujące w WTA Tour: Urszulę Radwańską, Katarzynę Piter, Magdę Linette, Paulę Kanię oraz deblistki Klaudię Jans-Ignacik i Alicję Rosolską.

 

- Kraków Arena to taki troszkę mniejszy Stadion Narodowy. Kiedy tylko wylosowaliśmy Rosję w Grupie Światowej, nasze myśli pobiegły od razu do Krakowa. Trudno byłoby sobie wyobrazić tak duże wydarzenie tenisowe z udziałem Agnieszki Radwańskiej w innym mieście. Dlatego jesteśmy wdzięczni miastu za to, że zaangażowało się we współpracę przy spotkania z Rosją. Dotychczasowy rekord frekwencji na meczach Fed Cup czy Davis Cup by BNP Paribas w Polsce to pięć tysięcy widzów. Teraz mierzymy w pełne trybuny, czyli 15 tysięcy – powiedział Piotr Szkiełkowski, Wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego ds. Organizacyjnych.

 

Międzynarodowy rekord frekwencji w historii rozgrywek Fed Cup to 15 700. Czy jest szansa na poprawienie tego wyniku w lutym w Krakowie?

 

- Zobaczymy jak będzie się kształtować poziom sprzedaży biletów. Pierwsze sygnały, jakie otrzymujemy, wskazują na bardzo duże zainteresowanie. Co prawda nie rozmawialiśmy jeszcze z władzami Krakowa, ale myślę, że jeśli zajdzie taka konieczność, to chyba miasto nie będzie miało nic przeciwko powiększeniu trybun – dodał Piotr Szkiełkowski.

 

Oficjalna sprzedaż biletów na mecz Polska – Rosja ruszyła w miniony piątek, a zostały one podzielone na kategorie cenowe 50, 60, 80 i 100 złotych. Natomiast w przypadku jednodniowych pakietów VIP na 250 i 350 zł.

 

- Kraków jest od dawna głodny wielkiego tenisa. Chyba można nawet powiedzieć, że między innymi właśnie w tym celu zbudował nowoczesną halę z 15-tysięcznymi trybunami. To największy obiekt sportowy w naszym mieście, z którego możemy być naprawdę dumni. Cieszymy się więc podwójnie, że zagrają w nim tak świetne tenisistki jak Agnieszka Radwańska i Maria Szarapowa. Nie możemy się doczekać tego wydarzenia – powiedział Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

 

O randze spotkania w Krakowie świadczyć może fakt, iż swój przyjazd w lutym zapowiedział sam prezes Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) Francesco Ricci Bitti.

 

- W przyszłym roku minie dziesięciolecie naszej współpracy z Międzynarodową Federacją Tenisową jako sponsora tytularnego rozgrywek Fed Cup by BNP Paribas. W ten sposób realizujemy konsekwentnie nasze hasło „We are Tennis”, bo inwestujemy w tenis nieprzerwanie już od 41 lat. W przyszłym roku będziemy to robić dalej - powiedziała Dorota Haller, Dyrektor Departamentu Komunikacji Marketingowej, Korporacyjnej i PR banku BNP Paribas.

 

Podczas konferencji na Stadionie Narodowym Radwańska odebrała symboliczne kluczyki do nowego samochodu Lexus, ponieważ przedłużyła niedawno na rok 2015 umowę sponsorską.  

 

- Związki Lexusa z tenisem sięgają już dziesięciu lat. Od 2012 roku współpracujemy z Agnieszką Radwańską i miło mi poinformować, że nasza współpraca będzie kontynuowana również w przyszłym roku. Korzystając z okazji chciałabym wręczyć dzisiaj Agnieszce kluczyki, właściwie trochę symbolicznie, bo przecież jeździ samochodami Lexusa już od trzech lat – powiedziała Monika Małek, szefowa działu PR w Lexus Polska.