EuroVolley Polska 2017: ceremonia losowania w krakowskim Teatrze Słowackiego

We wtorek, 15 listopada Kraków będzie miejscem ważnego wydarzenia związanego z przyszłorocznymi CEV Mistrzostwami Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2017. O godz. 20.30 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego rozpocznie się uroczystość losowania grup turnieju finałowego.

W EuroVolley Polska 2017 (25 sierpnia -  3 września)  wystąpi 16 drużyn narodowych: Polska - gospodarz mistrzostw, broniąca tytułu Francja oraz Słowenia, Włochy, Bułgaria, Rosja, Serbia, Niemcy, Finlandia, Belgia, Słowacja, Holandia, Czechy, Turcja, Hiszpania i Estonia.

W pierwszej fazie uczestnicy ME  rywalizować będą w czterech grupach po cztery zespoły. Kto z kim i gdzie zmierzy się na początku zmagań, dowiemy się właśnie 15 listopada w Krakowie.

Na razie wiadomo, że pierwsze trzy potyczki  (w grupie) polscy siatkarze stoczą w Ergo Arenie w Gdańsku.  Jeśli biało-czerwoni awansują do fazy pucharowej, wszystkie ich spotkania odbędą się w TAURON Arenie Kraków.

Zresztą, w największej w naszym kraju hali widowiskowo-sportowej zapadną najważniejsze rozstrzygnięcia przyszłorocznych mistrzostw. W Krakowie  przewidziano bowiem aż 14 meczów (6 w jednej z  grup, 2 play-offy, 2 ćwierćfinały, 2 półfinały, mecz o 3. miejsce i finał).

Podczas wtorkowej, wieczornej gali w Teatrze Słowackiego, oprócz oficjalnych wystąpień Prezydenta CEV i Prezesa PZPS,  Prezydentów Miast-Gospodarzy: Krakowa, Gdańska, Katowic i Szczecina,  aktu losowania, zaprezentowany zostanie atrakcyjny program artystyczny.

Przypomnijmy, że CEV Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2017 to kolejna wielka impreza w TAURON Arenie Kraków w tej dyscyplinie sportu -  po mistrzostwach świata (2014),  CEV Final Four Ligi Mistrzów (2016)  i FIVB Final Six Ligi Światowej (2016), wdóch edycjach Memoriału Huberta Jerzego Wagnera  ora(2014, 2016) czy spotkaniach  rundy interkontynentalnej Ligi Światowej z Brazylią i USA.

Polska po raz drugi organizuje ME siatkarzy, w 2013 roku przeprowadziła je razem z Danią. 

Nasi reprezentanci największy sukces w mistrzostwach Starego Kontynentu odnieśli w 2009 roku, gdy w Turcji sięgnęli po złoty medal.

Program CEV EuroVolley Polska 2017:

25-27 sierpnia: mecze grupowe (Gdańsk, Katowice, Kraków, Szczecin)

28 sierpnia: dzień przerwy w turnieju

29 sierpnia: cztery mecze play-offs (2A-3B i 2B-2A w Krakowie  oraz 2C-3D i 2D-3C w Katowicach)

30 sierpnia: cztery mecze ćwierćfinałowe (po dwa w Krakowie i w Katowicach)

31 sierpnia-1 września: dwa dni przerwy w turnieju, Kongres Europejskiej Konfederacji Siatkówki (CEV)

2 września: 2 mecze półfinałowe

3 września: mecz o 3. miejsce i finał

Fot. Jerzy Sasorski/ZIS