Emocje, zwroty akcji i... dobra zabawa, czyli podsumowanie sezonu „w piaskownicy” nad Wisłą!

Większość osób siatkówkę plażową łączy z wakacjami i dobrą zabawą i to oczywiście właściwe skojarzenie. Jednak w przypadku profesjonalnych zmagań jest to dość wymagający sport, będący jedną z najmłodszych dyscyplin olimpijskich. Plażowa odmiana siatkówki to przede wszystkim pasja, ogromna dawka pozytywnej energii i niezwykle silnych emocji, potęgowanych dodatkowo przez wakacyjną scenerię. I tak też było w mijającym sezonie, który zakończy się turniejem finałowym ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej w Krakowie.

Siatka, krótsze boisko, a przede wszystkim piasek – te trudności stoją przed zawodnikami plażówki, z którymi nie muszą zmierzać się sportowcy w tradycyjnej, halowej siatkówce. Wiatr zmieniający tor lotu piłki, brak punktów odniesienia do jego oceny (w postaci ścian i stropu hali sportowej), świecące w oczy słońce oraz powierzchnia niezapewniająca stabilnego oparcia sprawiają, że zmagania na piaszczystym boisku nie należą do najprostszych.

Ciekawostką jest fakt, że pierwsze Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Kobiet odbyły się dopiero w 1996 roku, a ich pierwszymi medalistkami były: zawodniczka AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, grająca do dzisiaj również na plaży – Agnieszka Wołoszyn oraz Joanna Wiatr, dla której turniej pod Wawelem będzie pożegnaniem z „piaskiem”.

Zbąszyń - obłędny początek

Turniejem eliminacyjnym w Zbąszyniu w dn. 24-27 maja 2018 roku rozpoczęła się rywalizacja do ORLEN Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej. Miasto w województwie wielkopolskim, położone nad Jeziorem Błędno i nad rzeką Obrą, znane jest z zakładów przemysłu odzieżowego i meblowego. Nie brakuje tam również fanów bech volley'a, którzy wspólnymi siłami, przy wsparciu mniejszych i większych sponsorów zorganizowali Festiwal Siatkówki Plażowej – Obłędna Plaża 2018. O punkty w powiecie nowotomyskim rywalizowali nie tylko profesjonaliści, ale również amatorzy oraz sympatycy plażowych mikstów. Medale w mieście nad Jeziorem Błędno zdobyły: Patrycja Jundziłł/Julia Gierczyńska, Paulia Słonecka/Klaudia Świstek oraz Marta Duda/Marta Łodej. Wśród panów triumfowała para Jarosław Lech/Marcin Ociepski, a tuż za nimi uplasowali się Bartek Malec/Michał Kądzioła i Sebastian Kaczmarek/Paweł Lewandowski.

Halo Kozienice! Czyli plażowa karawana rozpędza się…

Po wizycie w mieście nad Jeziorem Błędno siatkarki plażowe powróciły do rywalizacji o cenne punkty w Kozienicach, gdzie powoli zaczyna budować się marka kolejnego turnieju. Tym razem dwugwiazdkowego, z pulą nagród finansowych na poziomie 12.000 złotych. Z piasku Kozienickiego Centrum Sportu i Rekreacji medale wywalczyły duety: Magdalena Saad/Agata Wawrzyńczyk – złoto, Dominika Bałdys/Marta Szajer – srebro, a na najniższym stopniu podium stanęła para: Paula Słonecka i Klaudia Świstek.

Gotycki przystanek w mieście Mikołaja Kopernika!

BELLA Plaża Gotyku Toruń 2018 to już tradycja i sprawdzona marka w rywalizacji o punkty do plażowego rankingu w naszym kraju. Zarówno siatkarki, jak i siatkarze podkreślają wyjątkowość organizowanych turniejów przez Miasto Toruń oraz tamtejszy Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika. Zawody na Rynku Nowomiejskim, w mieście Mikołaja Kopernika mają rangę trzygwiazdkową, najwyższą z możliwych obecnie w Polsce.

Najlepsze na piasku BELLA Plaża Gotyku okazały się w tym roku: Magdalena Saad/Agata Wawrzyńczyk, Justyna Tomala/Olga Klocek, a na najniższym stopniu podium stanęły Joanna Wiatr z Justyną Tylutki. Mężczyźni swoje „toruńskie skalpy”, jak i punkty rankingowe podzielili następująco: Jarosław Lech/Marcin Ociepski – złoto, Adam Parcej/Bartłomiej Dzikowicz – srebro. Brąz przypadł dwójce: Jędrzej Brożyniak/Piotr Janiak.

Plaża Open dla Niepodległej - #IdęnaPlażę

Plaża Open 2018, organizowana przez Marcina Strządałę i Marcina Prusa, to pięć zawodów rozgrywanych w – dosłownie – całej Polsce. Rywalizacja w Plaża Open dla Niepodległej  w tym roku wystartowała w Dąbrowie Górniczej (29.06 - 1.07), a zakończyła swoje zmagania w stolicy Podlasia, czyli Białymstoku (27-29.07). Projekt „Plaża Open” został zapoczątkowany jeszcze w 2008 roku w Cieszynie. Dziś ma już 9 lat i swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. Za rok ten zacny cykl, który w tym roku rozgrywany był również pod egidą Pucharu Polski w Siatkówce Plażowej, będzie obchodził swój jubileusz dziesięciolecia. Od lat biorą w nim udział najlepsze siatkarki plażowe i najlepsi siatkarze plażowi w naszym kraju. Jeśli chodzi o panie, to w tegorocznej odsłonie cyklu dominowały Magdalena Saad w parze z Agatą Wawrzyńczyk, a wśród panów nie mieli sobie równych Piotr Janiak z Jędrzejem Brożyniakiem.

Kołobrzeg i Płock też zagrały na raz, dwa, trzy...

W Kołobrzegu już po raz trzeci zorganizowano Grand Prix Kołobrzegu 2018 w Siatkówce Plażowej. W tegorocznej odsłonie rywalizacji panowie grali  w otoczeniu plaży przy kołobrzeskim molo. Na Plaży Milenium łupem medalowym oraz cennymi punktami do rankingu podzielili się: Patryk Baran/Krzysztof Baran (złoto),  Mateusz Zarankiewicz/Jakub Matyka (srebro) i Tomasz Jaroszczak/Michał Muszyński (brąz).

Płock pokazał, że nie tylko przy dobrej piłce ręcznej potrafi się bawić. Dobra organizacja oraz poziom sportowy i końcowy sukces pary: Jędrzej Brożyniak/Piotr Janiak przed dwójką: Jarosław Lech/Marcin Ociepski – tak w krótkich żołnierskich słowach można opisać rywalizację „facetów z piasku” przed płockim ratuszem. 

Uwertura przed La Grande finale - Gdańsk

Lotos Stadion Letni na plaży Gdańsk – Brzeźno, to ostatnia z piaszczystych, eliminacyjnych aren, która gościła najlepsze siatkarki i najlepszych siatkarzy w swojej „piaskownicy”. Przed finałowymi zmaganiami w Grodzie Kraka, w malowniczej scenerii piaszczystych plaż i tamtejszego Molo w Brzeźnie najlepsze i najrówniej grające okazały się.... Tak, tak, nie mogło być inaczej! Magdalena Saad/Paula Słomecka – zdobyły złoto i wyprzedziły dwójki: Kingę Legietę/Aleksandrę Wachowicz (srebro) oraz Monikę Brzostek/Anetę Kaczmarek (brąz). W rywalizacji kobiet zachowany został status quo. Bursztynowe złoto dla Piotra Janiaka i Jędrzeja Brożyniaka. Blaszki znad Bałtyku przywieźli do domów także: Jan Firlej/Jan Król – srebro,  Michał Kądzioła/Bartek Malec – brąz.

Do zobaczenia „w piaskownicy”.

„Dzięki, że jesteście, ale i za to jacy jesteście!”