EHF EURO 2016 zakończone: Niemcy wywieźli z Krakowa złoto!

W niedzielę, 31 stycznia zakończyły się TAURON Arenie Kraków Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Złoty medal zdobyła reprezentacja Niemiec, srebrny – Hiszpania, a brązowy – Chorwacja. Polscy szczypiorniści musieli się zadowolić 7. miejscem.

Wielki finał rozgrywanego od 15 stycznia turnieju był pokazem nowoczesnej gry Niemców, którzy świetną postawą w defensywie już w pierwszej połowie zupełnie wybili Hiszpanów z uderzenia. Fantastycznie bronił Andreas Wolff. Mimo wielu kar, do przerwy Niemcy stracili zaledwie 6 goli, strzelając 10.

W drugiej części powiększali przewagę, by w 54 min prowadzić nawet różnicą aż 9 trafień (22-13). Gwiazda hiszpańskiej drużyny Raul Entrerrios przyznał wprost, że on i jego koledzy nie potrafili znaleźć sposobu na podjęcie walki ze znakomicie dysponowanymi rywalami.

Dla islandzkiego trenera Niemców Dagura Sigurdssona wielki sukces w EHF EURO 2016 jest konsekwencją bardzo solidnej pracy jego podopiecznych przez kilkanaście ostatnich miesięcy. Mocno odmłodzona ekipa, budowana na kolejne lata, dość szybko opanowała zasady nowoczesnej piłki ręcznej. Podczas mistrzostw w Polsce z każdym występem stawała się groźniejsza.

W niedzielnym finale, wygrywając w Krakowie z Hiszpanami 24-17 (10-6), Niemcy z nawiązką zrewanżowali się za porażkę 29-32 (15-18) we Wrocławiu w fazie wstępnej ME.

Autor zwycięskiej bramki w dramatycznym półfinale z Norwegami, Kai Häfner 7 razy wpisał się na listę strzelców, gdy przywołany wcześniej Entrerrios – pięciokrotnie.

Niemcy po raz drugi w historii zostali mistrzami Europy. Poprzednio w 2004 roku.

W spotkaniu o 3. miejsce nie zmarnowali szansy pogromcy biało-czerwonych Chorwaci. Dość zdecydowanie rozprawili się z Norwegami 31-24 (15-11).

Gdy w 40 min, po strzeleniu trzech goli z rzędu Norwegowie wyrównali (17-17), wydawało się, że może dojść jeszcze do zmiany sytuacji. Wtedy większym opanowaniem wykazali się jednak zawodnicy z Bałkanów, a tym który najczęściej potrafił przechytrzyć Skandynawów był Zlatko Horvat – zdobywca 8 bramek.

W ceremonii wręczenia medali i nagród uczestniczyli: Premier Rządu RP Beata Szydło, Prezydent Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) Jean Brihault, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) Andrzej Kraśnicki i Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Następne EHF EURO odbędzie się w 2018 roku w Chorwacji.

 

RUNDA FINAŁOWA

Mecze o medale (niedziela, 31 stycznia, Kraków)

O złoty medal (1. miejsce): Niemcy - Hiszpania 24-17 (10-6)

O brązowy medal (3. miejsce): Chorwacja – Norwegia 31-24 (15-11)

 

Końcowa klasyfikacja XII ME

1. Niemcy, 2 Hiszpania, 3. Chorwacja, 4. Norwegia, 5. Francja, 6. Dania, 7. Polska, 8. Szwecja, 9. Rosja, 10. Białoruś, 11. FYR Macedonia, 12. Węgry, 13. Islandia, 14. Słowenia, 15. Serbia, 16. Czarnogóra.

 

All Star Team (Zespół Gwiazd)

Bramkarz: Andreas Wolff (Niemcy)

Lewoskrzydłowy: Manuel Strlek (Chorwacja)

Lewy rozgrywający: Michał Jurecki (Polska)

Środkowy rozgrywający: Sander Sagosen (Norwegia)

Obrotowy: Julen Aguinagalde (Hiszpania)

Prawy rozgrywający: Johan Jakobsson (Szwecja)

Prawoskrzydłowy: Tobias Reichmann (Niemcy)

 

Najlepszy strzelec: Valero Rivera (Hiszpania – 48 bramek)

Najlepszy obrońca: Henrik Mollgard (Dania)

Najbardziej wartościowy gracz (MVP): Raul Entrerrios (Hiszpania)

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS