Dzień Otwarty Magistratu: Atrakcyjna ekspozycja Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

W niedzielę 5 czerwca Sala Portretowa UMK została przemieniona w? arenę sportową! Podczas Dnia Otwartego Magistratu atrakcyjną ekspozycję przygotował Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, prezentując swój dwuipółletni dorobek.

Przedstawienie Krakowa na sportowo okazało się bardzo trafnym pomysłem. Potwierdziło, że włodarze miasta przywiązują dużą wagę do tej dziedziny jako sposobu spędzania wolnego czasu przez mieszkańców oraz skutecznej promocji podwawelskiego grodu, co podkreślił w swoim wystąpieniu Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski: - Nie tylko liczne inwestycje, ale także tytuły mistrzów Polski piłkarzy i koszykarek Wisły, hokeistów Cracovii pokazują, że mamy w sporcie dużo do powiedzenia. Efektowne trofea udostępniono zresztą zwiedzającym.

Do odwiedzenia Magistratu zachęcały na Placu Wszystkich Świętych brama startu i mety Tour de Pologne, kolorowy namiot Krakow Royal Sports oraz filmy wyświetlane na telebimie. Setki mieszkańców i turystów skorzystało z okazji.

W Sali Portretowej, na pierwszym piętrze Pałacu Wielopolskich, umieszczono m.in. łódkę żeglarską Piotra Ogrodnika z UKŻ „Horn", którego celem są Igrzyska Olimpijskie w Londynie, motocykl żużlowy klubu Speedway Wanda a także wyczynowy rower kolarski jednego z podopiecznych niestrudzonego trenera WLKS Krakus Swoszowice Zbigniewa Klęka.

Wielkoformatowe fotografie przybliżały sportowe obiekty Krakowa, zarówno te już istniejące i działające, jak m.in. OSiR KOLNA i CSiK Sidzina, znajdujące się w trakcie realizacji (kryty basen przy ul. Kurczaba na osiedlu Prokocim Nowy) i dopiero planowane.
Żywe zainteresowanie wzbudzały makiety hali widowiskowo-sportowej TS Wisła i toru rowerowo-rolkarskiego wokół Błoń. Do tego stopnia, że niektórzy ze zwiedzających postanowili wziąć sobie na pamiątkę drobne elementy tych makiet.

Kolekcjonerzy byli na pewno usatysfakcjonowani po wizycie na stoisku Krakowskiego Tramwaju Wodnego. ZIS oddał do ich dyspozycji całą gamę wydawnictw, kalendarze, breloczki, koszulki i inne drobne suweniry.

Przy pomocy ekranu dotykowego (ang. - touch screen) każdy chętny mógł odbyć wirtualną wędrówkę po najciekawszych obiektach sportowych Krakowa, obejrzeć fragmenty współorganizowanych przez Gminę Miejską Kraków i ZIS wielkich wydarzeń (Tour de Pologne, Cracovia Maraton, Bieg Trzech Kopców, Grand Prix Polski w Siatkówce Plażowej, Turniej Żużlowy o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa).

W bliskim sąsiedztwie ekspozycji Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie o swoich startach w największych rajdach samochodowych świata niezwykle ciekawie opowiadał, ujawniając wiele nieznanych szczegółów utalentowany kierowca Michał Kościuszko, od 2010 roku, promujący Kraków. W niedzielne popołudnie pojawili się tam także znani przed laty piłkarze, tworzący obecnie drużynę „Orłów Górskiego". Do Krakowa przyjechał syn Pana Kazimierza - wybitnego trenera, Dariusz Górski.

„Orły Górskiego", ze zdobywcą historycznej bramki w meczu z Anglią na Wembley w 1973 roku Janem Domarskim, wygrały okolicznościowy turniej na stadionie Wawelu, w którym zespół ZIS zajął 3. miejsce. Piłkarskie zmagania z udziałem samorządowców i pracowników Magistratu oglądał Prezydent Jacek Majchrowski.

Dzień Otwarty Magistratu był też okazją do zapoznania się z dorobkiem osiemnastu dzielnic, do czego szczególnie zachęcał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

[galeria:350]
Fot. MCH/ZIS