Dwanaścioro krakowskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie

W sobotę, 7 lipca Polski Komitet Olimpijski zatwierdził i ogłosił skład reprezentacji naszego kraju na Igrzyska Olimpijskie w Londynie, które odbędą się od 27 lipca do 12 sierpnia 2012 roku. Powołano 216 zawodniczek i zawodników, wśród nich 12 sportowców z Krakowa.

Biało-czerwonych barw w stolicy Wielkiej Brytanii bronić będą tenisistki Agnieszka Radwańska i Urszula Radwańska (Nadwiślan) - w grze pojedynczej i podwójnej, Katarzyna Kłys (Wisła) - w judo - kat. 70 kg, Natalia Pacierpnik (Krakowski Klub Kajakowy) - w kajakarstwie górskim, slalom-jedynki (K-1), lekkoatletki Matylda Szlęzak (AZS AWF) - w biegu na 3000 m z przeszkodami i Agnieszka Szwarnóg (AZS AWF) - w chodzie na 20 km oraz Beata Bartków-Kwiatkowska (Wisła) - w strzelectwie sportowym, pistolet pneumatyczny, szermierz Radosław Zawrotniak (AZS AWF) - w szpadzie, lekkoatleci Grzegorz Sudoł (AZS AWF) - w chodzie na 20 km i Rafał Sikora (AZS AWF) - w chodzie na 50 km, kajakarze górscy Marcin Pochwała i Piotr Szczepański (Krakowski Klub Kajakowy) - dwójka slalomowa-kanadyjki (C-2).

PKOl ustalił też regulamin nagród. W konkurencjach indywidualnych złoty medal wyceniono na 120 000 złotych, srebrny - 80 000 zł, a brązowy - 50 000 zł, natomiast w konkurencjach, w których wystartuje więcej niż jeden sportowiec kwota zostanie odpowiednio pomniejszona o 25 procent. Z kolei, w przypadku dyscypliny zespołowej, czyli siatkówce, złoto wyceniono na 720 000 złotych do podziału, srebro na 480 000 zł, a brąz na 300 000 zł.

Na razie nie podano, kto będzie chorążym polskiej ekipy. - To będzie wielka gwiazda polskiego sportu, ale najpierw musimy złożyć jej propozycję - powiedział prezes PKOl. Andrzej Kraśnicki. Jedną z poważnych kandydatek jest Agnieszka Radwańska.