Diverse Night of the Jumps: podniebne ewolucje na hiszpańską nutę

Hiszpan Maikel Melero odniósł w sobotę, 12 marca w TAURON Arenie Kraków już dziesiąte z rzędu zwycięstwo w zawodach Mistrzostw Świata FIM we Freestyle Motocrossie – Diverse Night of the Jumps.

Rywalizacja wirtuozów podniebnych ewolucji była oczywiście najważniejszym i najatrakcyjniejszym elementem widowiska, w którym nie zabrakło również efektownych pokazów tańca akrobatycznego czy popisów zaledwie kilkuletnich motocyklistów w Kids Race. O ciekawe akcenty postarał się także triumfator Rajdu Dakar 2015 Rafał Sonik, tym razem jako rycerz w biało-czerwonej zbroi na stalowym rumaku.

Widzowie, którzy podobnie jak przed rokiem niemal do ostatniego miejsca wypełnili trybuny krakowskiej hali, żywo reagowali na wydarzenia rozgrywające się na mozolnie przygotowanej z użyciem specjalnych konstrukcji i setek ton ziemi arenie.

Spore nadzieje wiązali ze startem w doborowym towarzystwie 26-letniego Marcina Łukaszczyka. Młodego Polaka, jak sam później przyznał, zjadła trema, ale zapewnił, że popełnione błędy nie zniechęcą go do doskonalenia umiejętności.  

Wspomniany Maikel Melero wyznaczył nieprawdopodobne granice kunsztu i brawury. To zapewniło mu kolejny sukces, choć kilku innych zawodników zaprezentowało również bardzo wysoki poziom.

Był jeszcze tandem backflip Czecha Petra Pilata z laureatem specjalnego konkursu Jarosławem.Tworzydło. Wykonali go pewnie i bezpiecznie. Oprócz owacji, Petr otrzymał od organizatorów tort z okazji 25. urodzin, a kibice zaśpiewali mu „Sto lat”. – Wszystko skończyło się bardzo szczęśliwie, czułem jednak dużą odpowiedzialność za Jarka – skomentował sobotni wyczyn Petr Pilat.

Jeszcze w tym roku, w grudniu planowana jest w TAURON Arenie Kraków kolejna impreza motocyklowa – jedna z eliminacji Mistrzostw Świata w SuperEnduro z udziałem Tadeusza Błażusiaka.
 

Finał Diverse Night of the Jumps Kraków 2016
1. Maikel Melero (Hiszpania,), Yamaha – 421 pkt
2. Libor Podmol (Czechy), Yamaha – 418 pkt
3. David Rinaldo (Francja), Yamaha – 406 pkt
4. Remi Bizouard (Francja), Kawasaki – 402 pkt
5. Rob Adelberg (Australia), Yamaha – 398 pkt
6. Luc Ackermann (Niemcy), Husqvarna – 383 pkt

Kwalifikacje
1. Maikel Melero – 365 pkt
2. Remi Bizouard – 355 pkt
3. Libor Podmol – 348 pkt
4. Luc Ackermann – 348 pkt
5. Rob Adalberg – 347 pkt
6. David Rinaldo – 338 pkt
7. Petr Pilat (Czechy), KTM – 334 pkt
8. Hannes Ackermann (Niemcy), KTM – 330 pkt
9. Brice Izzo (Francja), Yamaha – 308  pkt
10. Jose Miralles (Hiszpania), KTM – 303 pkt
11. Pat Bowden (Australia), Yamaha – 284 pkt
12. Marcin Łukaszczyk (Polska), Yamaha – 135  pkt
 

 

Fot. MCH/ZIS