Decyzje Komisji Ligi: zamknięta trybuna na stadionie Cracovii, surowe kary dla Legii

Komisja Ligi na posiedzeniu w środę, 5 marca podjęła decyzję o zamknięciu na jeden mecz trybuny D na stadionie Cracovii.  Znacznie surowsze kary poniesie Legia Warszawa.

 

Komisja Ligi zajmowała się sprawami dyscyplinarnymi związanymi z 24. kolejką rozgrywek piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy. Pierwsza część posiedzenia dotyczyła incydentu podczas meczu Legii Warszawa z Jagiellonią Białystok, druga spotkania  Cracovii ze Śląskiem Wrocław. Komisja przeanalizowała raporty delegatów PZPN, informacje od organizatorów meczów, złożone na posiedzeniu wyjaśnienia przedstawicieli klubów oraz materiał wideo.

 

W związku z incydentami chuligańskimi w czasie  meczu Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok oba kluby zostały ukarane zakazami wyjazdowymi, które obowiązywać będą przez 6 miesięcy. Dodatkowo,  na Legię Warszawa została nałożona kara w postaci bezwzględnego zamknięcia całego stadionu dla publiczności na 1 mecz (Legia - Wisła Kraków w dniu 16 marca) oraz warunkowego zamknięcia całego stadionu na 2 mecze w zawieszeniu na rok. Kara została zawieszona pod warunkiem spełnienia następujących zaleceń, jakimi są wprowadzenie do regulaminów stadionu Legii Warszawa i regulaminu imprezy masowej czasowego zakazu używania sektorówek na okres do końca sezonu oraz przeprowadzenie procedury wewnętrznej kontroli standardów bezpieczeństwa obowiązujących na stadionie oraz ich pilne wdrożenie. Postępowanie w tej sprawie zostało zakończone.

 

- Legia Warszawa popełniła szereg poważnych błędów przy organizacji spotkania z Jagiellonią. Kara w postaci zamknięcia stadionu na 1 mecz ma na celu umożliwienie klubowi szybkie wdrożenie takich zmian, które zapewnią możliwość bezpiecznego rozgrywania meczów na stadionie przy Łazienkowskiej. Dodatkowa kara w zawieszeniu umożliwi zamknięcie stadionu na dłużej, gdyby klub nie wprowadził tych zmian w zadawalającym stopniu – tłumaczy Piotr Jakubicz, przewodniczący Komisji Ligi.

 

W toku procedowania Komisja Ligi sformułowała również wobec ukaranych klubów szczegółowe zalecenia, których wykonanie warunkuje pełne i skuteczne wcielenie w życie orzeczonych kar.

 

- Komisja Ligi zaleciła klubowi Legia Warszawa, aby do końca sezonu wprowadził zmiany w regulaminach swojego stadionu i imprezy masowej, zgodnie z którymi czasowo zakazano by używania przez kibiców flag i sektorówek –  wyjaśnia  Piotr Jakubicz. – Zalecenie to podyktowane jest z jednej strony wyjściem naprzeciw oczekiwaniom organów administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprez masowych na stadionach piłkarskich, z drugiej strony zaś dąży ono do zminimalizowania ryzyka wystąpienia na trybunach stadionu  Legii czynów niedozwolonych przepisami prawa, w wyniku których klub mógłby mieć problem z wyciągnięciem indywidualnych konsekwencji wobec bezpośrednich sprawców. Bardzo pozytywnie przyjęliśmy zapowiedź klubu o przygotowaniach do procedury niezależnego i zewnętrznego audytu stadionu przy Łazienkowskiej pod względem bezpieczeństwa.


Komisja Ligi postanowiła również zweryfikować wynik meczu Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok jako walkower 0-3 na niekorzyść zespołu Legia Warszawa, z uwagi na fakt zakończenia spotkania przed czasem po pierwszej połowie na podstawie decyzji organu wydającego zezwolenie na organizację imprezy masowej, zgodnie ze stosownymi przepisami ustawowymi.

 

W związku z użyciem obraźliwego transparentu nie związanego z meczem Cracovia – Śląsk Wrocław, a także wykorzystania go do popełnienia przestępstwa w postaci odpalenia środków pirotechnicznych, na klub Cracovia została nałożona kara w postaci bezwzględnego zamknięcia tzw. trybuny „ultras” (D) dla publiczności na 1 mecz (Cracovia-Jagiellonia Białystok w dniu 17 marca). Postępowanie w tej sprawie również zostało zakończone.

 

Dodatkowo Komisja Ligi sformułowała wobec Cracovii zalecenie uniemożliwienia kibicom zasiadającym na tzw. trybunie „ultras” nabywania biletów na inne sektory na mecz, podczas którego trybuna ta pozostanie zamknięta dla publiczności.

 

Jednocześnie Komisja Ligi zaapelowała do klubów o stanowcze i zdecydowane wyciągnięcie konsekwencji indywidualnych w postaci klubowych zakazów wstępu na imprezy masowej organizowane przez te kluby wobec bezpośrednich sprawców czynów niedozwolonych.