Czesław Lang zaprasza do Krakowa na Skandia Maraton

Zachęcamy wszystkich entuzjastów kolarstwa do wzięcia udziału w drugiej tegorocznej edycji Skandia Maraton Lang Team, która w sobotę 14 maja odbędzie się w Krakowie z biurem zawodów, startem i metą na Błoniach. Początek imprezy o godz. 11.00. Zapisy przyjmowane będą już 13 maja w godz. 16.00-19.00 oraz w dniu rywalizacji w godz. 8.00-10.30. Do dyspozycji uczestników są cztery dystanse: Rodzinny (11 km), Mini (27 km), Midi (66 km) i Grand Fondo (93 km). Organizatorzy: Lang Team i Gmina Miejska Kraków, a w jej imieniu także Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie gwarantują wielkie emocje i wspaniałą zabawę. Jeszcze więcej szczegołów na stronie internetowej: www.skandiamaraton.pl

- Kraków debiutuje na mapie Skandia Maraton Lang Team, jednak jest wieloletnim partnerem przy organizacji Tour de Pologne. Czy to sprawiło, że w tym mieście mamy kolejną kolarską atrakcję? - zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Lang Teamu - Czesława Langa.
- Skandia po raz pierwszy pojawi się w Krakowie, ale mamy z tym miastem znakomite relacje. Wystarczy zobaczyć ile razy Tour de Pologne kończył się na Błoniach Krakowskich, właśnie tam usytuowaliśmy też miasteczko startowe Skandia Maraton Lang Team. Chcieliśmy wraz z miastem dać szansę wszystkim krakowianom i miłośnikom rowerów nie tylko z Krakowa, wzięcia udziału w tak fantastycznej imprezie, gdzie oprawa będzie rodem z Tour de Pologne.

- Nie będzie to jedyna impreza sportowa tego dnia na Błoniach.

- Oprócz naszego maratonu odbędzie się też XXI Krakowski Bieg Samorządowy, w którym wystartuje kilkaset osób. Będą liczne konkursy i atrakcje, szczególnie dla dzieci. Z pewnością będzie to niezwykle ciekawa edycja Skandia Maraton Lang Team. Trasa prowadzi przez Jurę Krakowsko-Częstochowską, więc nie zabraknie pięknych krajobrazów i ciekawych miejsc Zapraszam całe rodziny i wszystkich tych, którzy chcą spędzić aktywnie wolny czas.

Za nami już inauguracyjnaedycja Skandia Maraton Lang Team 2011 - w Chodzieży. Jakie są Pana spostrzeżenia i wrażenia?
- Jestem bardzo zadowolony. Co roku staramy się, aby nasze maratony były coraz sprawniej organizowane. Poprawiliśmy w stosunku do ubiegłorocznych zmagań wiele rzeczy. Trasy z pewnością są jeszcze lepiej oznakowane, zwiększyło się bezpieczeństwo, zaangażowaliśmy więcej obsługi, aby było jak najmniej pomyłek na trasie. Duże zmiany zaszły również od strony medialnej, są telewizyjne kroniki z wyścigu, informacje w Teleexpresie i obszerne relacje w TVP Sport, a także na największych portalach internetowych w Polsce. Docenili to entuzjaści jazdy na rowerze, którzy licznie pojawili się w Chodzieży, pomimo tego, że w tym samym dniu odbyły się dość blisko inne zawody.

- W Chodzieży po raz pierwszy oddzielono zawodowców od amatorów tworząc dla profesjonalistów kategorię Open. Czym podyktowane zostały te zmiany?
- Głównym powodem zmian jest to, że tworzą się na maratonach grupy profesjonalne. Mamy np. ekipę Mróz ActiveJet prowadzoną przez Piotra Kosmalę, która jest ekipą nastawioną typowo na maratony. Dodatkowym argumentem stał się fakt, że imprezy zaliczane do Skandia Maraton Lang Team będą oficjalnym Pucharem Polski w Maratonach MTB. Na podstawie wyników uzyskanych przez najlepszych maratończyków w Polsce, będzie wyłoniona kadra na mistrzostwa świata. Dzięki tej inicjatywie podnosi się jakość naszych maratonów, dajemy również amatorom możliwość bezpośredniej walki z najbardziej utytułowanymi zawodnikami w Polsce.

- Oprócz osobnej klasyfikacji, kolarze zawodowi mają również oddzielne nagrody.
- Nie chcielibyśmy, aby zawodowcy „zabierali" amatorom nagrody, dlatego została utworzona dla nich osobna klasyfikacja i osobna dekoracja, na której wręczane są nagrody.

- Wróćmy do Pucharu Polski. W tym roku dość późno zapadły decyzje o jego utworzeniu, ale z podobno jest to projekt długofalowy. Czy w związku z tym zajdą w przyszłym roku jakieś zmiany związane z wytyczaniem tras, zwieększaniem stopnia trudności?
- Chcemy aby Puchar Polski na stałe wpisał się w Maraton Skandia Lang Team. Na pewno wybierzemy kilka edycji, gdzie zwiększymy skalę trudności.