Czesław Lang: Chciałbym, żebyśmy zawsze tutaj kończyli Tour de Pologne

Trudno znaleźć wydarzenie, które ma taką tradycję jak Tour de Pologne i doskonale wpisuje się w politykę Miasta Krakowa ? promocji poprzez sport. Tour de Pologne jest najlepszą wizytówką w świecie dla Polski i Krakowa. To przedsięwzięcie znakomicie wzmacnia markę naszego Miasta. Nie ma lepszej imprezy w Polsce, która ma takie możliwości medialne i zapewniałaby taką promocję w mediach ? mówiła Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz na zorganizowanej we wtorek, 27 lipca w Sali Portretowej Urzędu Miasta Krakowa konferencji prasowej na temat 67. Tour de Pologne z metą w Krakowie. Kraków jest wyjątkowy, trudno by było promować Polskę przez sport, pomijając Kraków. Chciałbym, żeby Kraków był dla Tour de Pologne takim symbolem, jakim dla Tour de France jest Paryż. Żebyśmy zawsze tutaj kończyli Tour de Pologne ? mówił w odpowiedzi Dyrektor Generalny Lang Teamu Czesław Lang. Poza tym, kolarze zawsze pytają mnie czy zakończenie naszego wyścigu będzie w Krakowie, tak im się tu podoba ? dodał Czesław Lang.

Dziękuję wszystkim, którzy przygotowują z nami Tour de Pologne. Jest to chyba największe wyzwanie logistyczne w sporcie - nie odbywa się na terenie zamkniętym, ale na dużej przestrzeni, w ruchu. Jesteśmy już na samym szczycie hierarchii kolarskiej i jest to zasługa tych wszystkich osób, które z nami organizują Tour de Pologne - podkreślał niegdyś znakomity zawodnik, a dziś wprawny menedżer i zawiadowca całego Tour de Pologne.
W wyścigu wystartują łącznie 23 drużyny, każda po 8 zawodników. W Tour de Pologne pojedzie 9 kolarzy, którzy dopiero co zakończyli zmagania w Tour de France. Wśród nich będą: ubiegłoroczny triumfator naszego Touru, mistrz świata z 2008 roku Włoch Alessandro Ballan, który mierzy w powtórzenie sukcesu oraz Niemiec Andre Greipel - zwycięzca poprzedniego etapu z metą w Krakowie, znakomity sprinter, wygrywający w tym sezonie najtrudniejsze finisze - opowiadał Czesław Lang.
Zapytany o szanse Polaków jako jednego z faworytów wyścigu wskazał Sylwestra Szmyda, startującego w barwach grupy Liquigas-Doimo. - Dzień po ogłoszeniu tegorocznej, górzystej trasy Tour de Pologne Szmyd wysłał mi „smsa", że dziękuje za taką trasę. Sylwek ma w tym roku bardzo dobry sezon. Zwycięstwo Ivana Basso w Giro d'Italia było właściwie zasługą Szmyda, który znakomicie mu pomagał. Sylwek w końcówce Tour de France trochę odpuścił, teraz odpocznie i z pewnością będzie się liczył w naszym wyścigu. Za liderów reprezentacji Polski Lang uznał z kolei Marka Rutkiewicza i Jacka Morajkę, bardzo dobrych „górali".


Na konferencji obecny był również Szef ds. Sportowych Lang Teamu Lech Piasecki. Przybliżył on dokładny przebieg trasy ostatniego etapu Tour de Pologne, który zakończy się na Błoniach Krakowskich.


Ponadto Pani Prezydent Elżbieta Lęcznarowicz przypomniała, że w Krakowie powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, a kolarstwo zyskuje coraz większą popularność w naszym Mieście.