Cracovia Maraton na 19. Światowym Kongresie AIMS i maratonie praskim

W dniach 10-12 maja w Pradze odbył się 19 Światowy Kongres AIMS ? Stowarzyszenia Międzynarodowych Maratonów i Biegów Ulicznych, a 13 maja Volkswagen Prague Marathon. W obu wydarzeniach, a także w organizowanym w tym czasie Sport Expo uczestniczyła delegacja Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie ? odpowiadającego w imieniu Gminy Miejskiej Kraków za organizację Cracovia Maraton ? pod przewodnictwem Zastępcy Dyrektora ZIS Urszuli Filipowicz.

Na Kongresie poruszono wiele problemów, z którymi borykają się organizatorzy imprez biegowych. Zastanawiano się nad nowymi kierunkami rozwoju tych widowisk sportowych, sposobami ich uatrakcyjnienia i przyciągania sponsorów. Wybrano również nowy zarząd Stowarzyszenia oraz zdecydowano, że 20 Kongres odbędzie się w Durbanie w RPA (w dniach 28-31 maja 2014 roku).

Przedstawiciele ZIS prowadzili stoisko Cracovia Maraton na targach Sport Expo, które odbywały się na terenie praskiego kompleksu wystawowego - Incheba Expo Praha. Promowali nie tylko sztandarowy krakowski bieg, ale także inne organizowane tu imprezy sportowe, miasto, region, Krakowski Tramwaj Wodny czy projekt PPP nowe perspektywy. Na terenie wielkiej przestrzeni praskiego Expo umiejscowione było też biuro zawodów oraz odbywało się tam pasta party. Tuż obok stoiska Cracovia Maraton znajdowała się scena, na której organizowano konferencje prasowe (w tym podsumowującą Kongres AIMS), spotkania ze sportowcami, a główną atrakcją było to z gwiazdorem czeskiego futbolu - Pavlem Nedvedem, który zdecydował się przebiec swój pierwszy maraton w życiu i ukończył go z czasem 3:50:02. Na scenie zaprezentowały się również 4 maratony ze świata - z Eindhoven, Aten, Poznania oraz Krakowa. Wyświetlony został blisko 8-minutowy film zapraszający do naszego miasta i na Cracovia Maraton.

Sam Volkswagen Prague Marathon był imponującym widowiskiem, barwna rzeka uczestników przez ponad 12 minut mijała linię startu. Zwyciężył Etiopczyk Deressa Chimsa, uzyskując wynik 2:06:25, będący drugim najlepszym czasem w historii maratonu w Pradze. Wśród kobiet z czasem 2:25:41 triumfowała Agnes Kiprop z Kenii.

[galeria:425]