Cavaliada Kraków – jeździecka ekstraklasa

Tak jak się można było spodziewać, nowe miejsce CAVALIADY było oczekiwane przez jeździecki świat. Ponad 150 zawodników z 15 krajów i przeszło 300 koni wystartuje w dniach od 28 lutego do 3 marca w zawodach z cyklu CAVALIADA Tour w TAURON Arenie Kraków. Będą to przedstawiciele czterech konkurencji jeździeckich: skoków przez przeszkody, WKKW, powożenia i ujeżdżenia.

Nie brakuje gości z zagranicy. W komplecie wystartują najlepsi Estończycy (Elermann, Kivisld, Klettenberg, Pill i lider LEC PŚ Kullo Kender) i najlepsi Litwini (Petrovas i Sarka), a także najlepszy czeski jeździec kilkunastu ostatnich lat – Ales Opatrny. W sześcioosobowej ekipie Rosji znaleźli się Vladimir Beletskiy i Natalia Simonia. Są też zawodnicy z czołówki Subligi Południowej LEC Pucharu Świata: Andrea Herck z Rumuni oraz Kriton Zafiropoulos i Nikolin Makarona z Grecji. Najlepszym z Niemców będzie aktualny brązowy medalista mistrzostw tego kraju Michael Kolz. Kibicom jeździectwa nie trzeba rekomendować tak znanych w Europie zawodnikowi jak Austriak Gerfried Puck, Węgierka Mariann Hugyech czy Belg Jan Vinckier.

Najliczniejszą grupę stanowią Polacy z liderem rankingu PZJ (53. zawodnikiem rankingu FEI) Jarosławem Skrzyczyńskim oraz liderem Cavaliady Tour Krzysztofem Ludwiczakiem na czele. Z polskiego TOP TEN będą też: Wojciech Wojcianiec, Adam Grzegorzewski, Michał Kaźmierczak, Jan Bobik, Grzegorz Kubiak i powracający do startów po przerwie Maksymilian Wechta. Kibice z Krakowa ze wzmożoną aktywnością dopingować będą czołowych małopolskich zawodników takich jak: Michał Ziębicki, Anna Szary Ziębicka, Jarosław Koziarowski, Monika Grundkowska, Natalia Koziarowska, Olga Skrobacz czy Krzysztof Leśniak.

Przypomnijmy, że podczas CAVALIADY Kraków (28.02.–3.03.) na zawody w skokach składać się będzie 11 konkursów, w tym dwa najtrudniejsze (piątkowa Duża Runda i niedzielne Grand Prix) zaliczane będą do światowego rankingu i Cavaliady Tour. Łączna pula nagród w CSI2* wynosi 300 000 PLN.

Sportowe sławy CAVALIADY

CSI2* – Międzynarodowe Zawody w Skokach przez Przeszkody

Michael Kolz – aktualny brązowy medalista mistrzostw Niemiec. W swojej karierze wygrywał konkursy Grand Prix i inne zaliczane do światowego rankingu na CSI w: Gerze, Redefin, Sommerstorf, Darmstadt-Kranichstein, Jakubowicach, Besiekierzu i na Cavliadzie w Poznaniu (w 2011 Speed&Music). Jednak za swoje największe sportowe osiągnięcie uważa zeszłoroczny występ w Wielkiej Nagrodzie Akwizgranu. W tym najtrudniejszym Grand Prix na świecie miał przejazd tylko z jednym błędem. W Krakowie zobaczymy go z żoną Ellen, z którą prowadzi ośrodek treningu koni w Leisning.

Rein Pill – najbardziej doświadczony z estońskich skoczków (ma 58 lat). Trzykrotny uczestnik finałów Pucharu Świata, dwa razy startował w Mistrzostwach Europy. W ostatnich latach konkursy zaliczane do światowego rankingu wygrywał w: Chernyakhovsku, Zagare, Helsinkach (CSI5*), St Petersburgu, Siauliai, Rydze, Ciekocinku, Warszawie i Poznaniu. Zapisał się w historii naszego cyklu jako pierwszy zwycięzca Grand Prix pod nazwą Cavaliada (Poznań 2010 rok, koń Virgin Expres).

Andrius Petrovas – od wielu lat najlepszy litewski jeździec, wielokrotny mistrz swojego kraju. Od 1998 roku nieprzerwanie jest członkiem kadry narodowej Litwy. Finalista finału Pucharu Świta 2014 w Lyon. Zajął drugie miejsce w rozgrywkach Cavaliady Tour 2013/14 ustępując Alesowi Opatrnemu zaledwie jednym punktem. W ostatnich latach wygrywał konkursy zaliczane do światowego rankingu na zawodach w: Lyon, Celje, Moskwie, Konakovie, Vazgaikiemis i Sopocie. Wraz z żoną Daivą prowadzi własny ośrodek jeździecki w Wilnie.

Jarosław Skrzyczyński – lider rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego, aktualny i czterokrotny mistrz Polski i co najważniejsze 53. zawodnik zestawienia najlepszych skoczków świata. W zeszłym roku na arenie międzynarodowej wygrał 18 konkursów zaliczanych do światowego rankingu, w tym dwa Grand Prix na CSI4* w: Samorinie i Poznaniu. Był członkiem polskiej ekipy, która zajęła 4 miejsce w Pucharze Narodów (na CSIO w Sopocie. W poprzednim sezonie halowym po zwycięstwach w Grand Prix Lublina i Warszawy po raz czwarty stanął na najwyższym stopniu podium Cavaliady Tour.

Krzysztof Ludwiczak, który cały sezon 2018 podporządkował startom w reprezentacji w Pucharach Narodów i Mistrzostwach Świata. Był najlepszy w polskiej ekipie (0/4), która zajęła drugie miejsce w Pucharze Narodów w Drammen. Jego największe indywidualne sukcesy to drugie miejsce w Grand Prix CSI4* w Arezzo. Ten rok rozpoczął bardzo udanie wygrywając w styczniu Grand Prix na CSI2* w Sopocie. Jeszcze lepiej spisał się na w Lublinie, gdzie wygrał Grand Prix i został liderem Cavaliady Tour 2018/19.

Wojciech Wojcianiec – wicelider rankingu PZJ, aktualny brązowy medalista mistrzostw Polski. W poprzednim sezonie halowym drugi w rozgrywkach Cavaliady Tour. W 2018 roku wygrał 2 konkursy zaliczane do LR. Dużymi osiągnięciami są też drugie miejsce w Grand Prix CSI3*-W w Warszawie i czwarte miejsca w Grand Prix CSIO5* w Sopocie i CSI4* w Poznaniu. Członek polskiej ekipy na zeszłoroczne rozgrywki o Puchar Narodów.

Michał Ziębicki – najbardziej utytułowany z obecnie startujących skoczków z Małopolski. Jest wychowankiem WLKS Krakus Swoszowice – klubu, który od kilkudziesięciu lat jest krakowską kuźnią jeździeckich talentów. Dla tego klubu zdobył trzy medale mistrzostw Polski juniorów i młodych jeźdźców oraz młodzieżowy Puchar Polski, uczestniczył też w mistrzostwach Europy juniorów. W tej chwili jest zawodnikiem i trenerem w KJK Szary Michałowice. Dwukrotnie zdobywał brązowe medale mistrzostw Polski seniorów (2012 i 2016) i już trzy razy reprezentował Polskę w Pucharach Narodów. W Krakowie w najtrudniejszych konkursach startować będzie na swoim ukochanym koniu Heartbreaker, który w tym roku kończy 18 lat. To doskonały przykład na to, że koń traktowany jako partner jeźdźca, może z nim osiągać sukcesy przez długi czas.
 

Lotto Eventing Tour – Halowy Puchar Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego

W tej konkurencji w wydaniu halowym na starcie stanie 10 zawodników. Najbardziej utytułowany w tej grupie jest Paweł Warszawski, który w swojej karierze był mistrzem Polski seniorów, zdobywcą Pucharu Polski i zwycięzcą rankingu PZJ, a jeszcze jako junior zdobył brąz na mistrzostwach Europy. Na starcie staną też aktualny mistrz Polski Jan Kamiński, wicemistrzyni Anna Pawlak oraz zdobywca zeszłorocznego Pucharu Polski i zwycięzca poprzedniej edycji Cavaliada Eventing Tour Mateusz Kiempa.
 

Halowy Puchar Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi

Do rywalizacji powożących zaprzęgami czterokonnymi zaproszonych zostało pięciu zawodników. Gwiazdą międzynarodowego formatu jest tu Bartłomiej Kwiatek – aktualny mistrz świata w zaprzęgach jednokonnych (wcześniej był wicemistrzem świata tej konkurencji). Można powiedzieć że to zawodnik bardzo wszechstronny bo w rywalizacji czterokonnych zaprzęgów już dwa razy (2017 i 2018) zdobył tytuł mistrza Polski, z kolei w dwójkach wygrywał dwukrotnie cykl Cavaliady Tour w poprzednich edycjach. Piotr Mazurek to najbardziej doświadczony polski powożący w kategorii czwórek – uczestnik trzech Światowych Igrzysk Jeździeckich i zwycięzca poprzedniej edycji Cavaliady Tour. Adrian Kostrzewa, wielokrotny mistrz Polski w parach, na swoim koncie ma dwa zwycięstwa w Cavaliadzie Tour – jedno w parach i jedno w czwórkach.
 

CAVALIADA Dressage Cup – CDN

W tej konkurencji najbardziej utytułowaną polską amazonką jest Ilona Janas, która jest aktualną złotą medalistką Halowego Pucharu Polski. Wygrała konkurs "Stallions of the Year” podczas zeszłorocznych Mistrzostw Świata Młodych koni. Jej groźną rywalką jest 10-krotna mistrzyni Litwy Sandra Sysojeva. W ostatnich trzech sezonach zawodniczka wygrywała konkursy na zawodach międzynarodowych w Sopocie, Ruila, Caselle di Sommacampagna i Vazgaikiemis. W Lublinie swoje duże możliwości pokazała też Dominika Kraśko-Białek.
 

CAVALIADA Future

Tu można powiedzieć, że wszyscy mali uczestnicy (wiek od 9 do 11 lat) po przejściu trudnych kwalifikacji już stali się wielkimi gwiazdami CAVALIADY. Warto jednak w tym gronie wymienić aktualnych złotych medalistów mistrzostw Polski młodzików i Pucharów Polski Pony: Marcelinę Jackowiak (wygrał też poprzednią edycję CAVALIADY Future), Wiktorię Von Mauberg i Julię Ganowska.
 

Więcej informacji: www.cavaliada.pl/krakow