Budowa basenu na Osiedlu II Pułku Lotniczego w Krakowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budynek pływalni zaprojektowano w formie prostopadłościanu o wymiarach w rzucie 21m x 63 m. Budynek został przekryty dachem płaskim, poszczególne połacie dachu zostały podkreślone poprzez nachylenie - dając wizualny efekt "otwierania dachu". Ukształtowanie dachu połączono z usytuowaniem przeszkleń w najwyższych partiach ścian zewnętrznych, dzięki temu zabiegowi doświetlono hale basenową oraz salę gimnastyczną unikając oślepiania użytkowników i redukując niekorzystne zyski cieplne w lecie. Okna zostały zaprojektowane w postaci ciągłych pasów przeszkleń, oplatających cały budynek usytuowanych na wysokości oczu osób stojących lub pływających. Faktura zaprojektowanych elewacji ma nawiązywać do faktury raf koralowych, stąd jej gruboziarnistość, głębokie fakturowanie, migotanie. Strefa wejściowa to zarówno dostosowany dla osób niepełnosprawnych łącznik z istniejącą szkołą jak i niezależne wejście umożliwiające korzystanie z basenu w niezależnych godzinach. Projekt zakłada użycie prostych i sprawdzonych rozwiązań technicznych, sprawdzonych zarówno w czasie wykonawstwa jak i w długim czasie eksploatacji pływalni.
W obiekcie wykorzystane zostaną rozwiązania energooszczędne tj. kolektory słoneczne służące do ogrzania wody użytkowej oraz rekuperacje ciepła z powietrza wywiewanego. Zaprojektowana technologia uzdatniania wody basenowej polega na produkcji podchlorynu sodu o niskim stężeniu ze zwykłej soli kuchennej, jest to technologia nie wpływająca negatywnie na środowisko a jednocześnie zapewniająca niższe koszty użytkowania.
Sama hala basenowa z niecką basenową posiada wymiary 25 m x 16 m, głębokość od 1,8 m do 1,2 m z zapleczem technologicznym oraz sanitarnym specjalnie przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. W hali znajduje się także basen rekreacyjno - treningowy o wymiarach 5 m x 6 m i głębokości od 1,2 m do 0,8 m idealny do nauki pływania i rozgrzewki przed zawodami niskiej rangi, do których basen został przystosowany. Na pływalni znajdziemy także moduł basenowy Spa, zawierający wannę jaccuzi oraz brodzik dla dzieci z atrakcjami i zabawami wodnymi, a także małą salkę gimnastyczną – przeznaczoną do zajęć fitness, nauki tańca, rytmiki itd. co czyni go doskonałym uzupełnieniem programu sportowego szkoły.