Brytyjczyk Alex Dowsett najszybszy w Krakowie, Belg Tim Wellens zwycięzcą 73. Tour de Pologne

W poniedziałek, 18 lipca na Rynku Głównym w Krakowie zakończył się 73. Tour de Pologne UCI World Tour, największe w naszym kraju wydarzenie kolarskie, jedno z najbardziej znanych w Europie i na świecie. Ostatni etap – jazdę indywidualną na czas na dystansie 25 km ulicami podwawelskiego grodu wygrał Alex Dowsett z Wielkiej Brytanii, zawodnik grupy Movistar, a cały wyścig – Belg Tim Wellens z Lotto Soudal. Nagrodę zwycięzcy „czasówki” wręczył Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

- Nie byłoby tego wszystkiego bez Czesława Langa – powiedział podczas uroczystego zakończenia w pięknej scenerii Sukiennic Prezydent Jacek Majchrowski.

Nieprzerwanie od 2008 roku finał Tour de Pologne odbywa się w Krakowie. W ostatnich trzech latach zarówno start, jak i meta zamykającej rywalizację jazdy indywidualnej znajdowały się na Rynku Głównym, co pozwala w szczególny sposób pokazywać uroki  Miasta.

Kraków stał się dla Tour de Pologne tym, czym dla Tour de France jest Paryż, co na każdym kroku podkreśla pomysłodawca obecnej formuły wyścigu Czesław Lang.

Tegoroczne zmagania na trasie 73. TdP obserwował Prezydent UCI Brian Cookson. W poniedziałek, w godzinach południowych składał gratulacje triumfatorom wyścigów Nutella Mini Tour de Pologne.

Krakowscy kibice z sympatią przyjęli kolarzy, dali temu wyraz spontaniczną reakcją podczas fetowania najlepszych na Rynku Głównym. Wcześniej, przez blisko dwie i pół godziny wspierali gorącym dopingiem 98 uczestników „czasówki”. Aktywnie włączyli się do konkursu na „Najpiękniejsze Miasto Tour de Pologne”.

Trudne warunki atmosferyczne podczas tegorocznej edycji TdP mocno zdziesiątkowały peleton. Organizatorzy musieli nawet odwołać niedzielny, najcięższy, bardzo widowiskowy etap wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Praktycznie więc decydujący wpływ na końcową kolejność miał sobotni, piąty etap z Wieliczki do Zakopanego.

Mówił o tym w poniedziałek najwyżej sklasyfikowany z Polaków Paweł Cieślik (Verva Activejet). Wraz z kolegami chciał powalczyć jeszcze o etapowe  zwycięstwo w Bukowinie i o koszulkę najlepszego w klasyfikacji górskiej, ale żywioł okazał się mocniejszy. Bezpieczeństwo zawodników było w tej sytuacji najważniejsze.

Więcej informacji o 73. TdP oraz szczegółowe wyniki TUTAJ.

Fot. MCH/ZIS, Bogusław Świerzowski/krakow.pl