Bliskie spotkania z kolarzami: Majka, Sagan, a może ktoś trzeci…

Piątek, 28 lipca był w Krakowie dniem spotkań kolarzy startujących w 74. Tour de Pologne UCI World Tour z dziennikarzami i kibicami. Najbardziej rozchwytywani – Polak Rafał Majka i Słowak Peter Sagan – wzięli najpierw udział w zorganizowanej w hotelu krótkiej konferencji prasowej, a po południu pojawili się również na oficjalnej prezentacji wszystkich grup uczestniczących w tegorocznym wyścigu – na Rynku Głównym.

Po powitaniu przez Katarzynę Król – Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, ekipy wywoływane przez prowadzącego to wydarzenie wchodziły na scenę. Pamiątkowe fotografie zostały wykonane w pięknej scenerii Sukiennic.

- Jest tu zawsze fajna atmosfera, dlatego lubię się ścigać w Krakowie i w Polsce, dziękuję kibicom za doping – powiedział Rafał Majka, zwycięzca TdP w 2014 roku.

Mistrz świata 2015 i 2016 Peter Sagan, zapytany, czy pamięta, jak w 2011 roku wygrał Tour de Pologne odrzekł ze swadą: - Dlaczego miałbym nie pamiętać?

Duetu liderów niemieckiej grupy BORA Hansgrohe nie opuszcza dobry humor. W świetny nastrój wprowadzili też Czesława Langa, ponieważ wskutek różnych perypetii na trasie Tour de France – kraksa Rafała, dyskwalifikacja Petera – obaj zdecydowali się dość nieoczekiwanie na start w 74. Tour Pologne.

Majka i Sagan należą do ścisłego grona faworytów, ale kandydatów do końcowego triumfu jest znacznie więcej. Włoch Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) ma już w dorobku sukcesy w trzech największych wyścigach świata: w Tour de France, Vuelta a Espana i dwukrotnie w Giro d’Italia. Portugalczyk Rui Costa (UAE Team Emirates) to mistrz świata z 2013 roku. Polskim sympatykom kolarstwa przypomni się najlepszy w TdP 2012, Włoch Moreno Moser (Astana Pro Team).

Nadzieje na dobre wyniki mają licznie reprezentowani polscy kolarze: Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal) – podobnie jak Rafał Majka wychowanek WLKS Krakus Swoszowice, Michał Gołaś (Team Sky), czy powracający do międzynarodowego ścigania po trzymiesięcznej przerwie Przemysław Niemiec (UAE Team Emirates).

Wśród 22 ekip znalazły się CCC Sprandi Polkowice i Orlen CCC Polska.

W sobotę I etap Kraków – Kraków (130 km). Start honorowy: 13:25 na Rynku Głównym, meta: około 16:40 na Błoniach, w Al. Focha (w pobliżu Stadionu Miejskiego Cracovia).

Fot. MCH/ZIS