Biegacze powitali wiosnę: Andrzej Lachowski najszybszy w IX Krakowskim Półmaratonie Marzanny

Aż 1203 miłośników biegania wystartowało w IX Krakowskim Półmaratonie Marzanny. Na liczącej 21 097 m trasie najszybszy był Andrzej Lachowski z Krakowa ? 1:08,53, rywalizację pań wygrała Lilia Fiskowicz z Ukrainy ? 1:19.51, trzynasta w klasyfikacji generalnej. Zanim rekordowa liczba uczestników rozpoczęła zmagania, barwny korowód - prowadzony przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 142 w Wolicy - przeszedł nad Rudawę by dokonać tradycyjnego topienia marzanny na wypędzenie zimy i powitanie nadchodzącej wiosny.

W imprezie, zorganizowanej przez Gminę Miejską Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Krakowski Klub Biegacza Dystans na nowej trasie, prowadzącej z Błoń, przez Bulwary Wiślane, ulice Starego Miasta, od początku tempo dyktowało trzech zawodników: Andrzej Lachowski z Krakowa, Bogdan Dziuba z Jastkowic i Ukrainiec Siergiej Fiskowicz.

Na ostatnich pięciu kilometrach skutecznie zaatakował zwycięzca Biegu Marzanny z 2010 roku Lachowski i jako pierwszy minął linię mety na deptaku przy Alei 3 Maja.

- Spodziewałem się łatwiejszej trasy - przyznał reprezentujący Krak Invest Running Team triumfator, znany z udziału Cracovia Maraton czy Biegu Trzech Kopców. Drugi był  Dziuba (Victoria Stalowa Wola) - 1:09.16, a trzeci Fiskowicz (LKB Rudnik) - 1:10.04.

Żona Siergieja Fiskowicza - Lilia (LKB Rudnik) wyprzedziła najlepszą w ubiegłoroczną Biegu Marzanny Agnieszkę Cader z Zabierzowa - 1.23.54 i Agnieszkę Kobierską z Gliwic - 1:31.46.

- Przyjemnie było pobiegać - powiedziała Lilia Fiskowicz. - Ale z wyniku nie jestem zadowolona. Ostatnio trenowałam na śniegu, a tu w Krakowie ciepło, piękna wiosna i na pewno ta zmiana warunków nie pozostała bez wpływu na czas, jaki uzyskałam.

Większość biegaczy postawiła sobie za cel przede wszystkim ukończenie półmaratonu. Warto jednak zauważyć, że szef serwisu sportowego portalu Interia.pl Michał Białoński, z rezultatem 1:31,.41, zmieścił się w pierwszej „100" klasyfikacji generalnej.

Poniżej 2 godzin przebiegli trudny dystans znany reportażysta „Gazety Wyborczej" Jacek Hugo-Bader i generalny menedżer hotelu Radisson Blu w Krakowie, Nino Rosenlund, który niedawno był jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie organizacji 16 września Kraków Business Run (tzw. biegu korporacyjnego).

Powodzeniem zakończył się debiut w półmaratonie dziennikarza Radia Kraków, Grzegorza Bernasika, gratulacje zbierał też radny miasta Krakowa, Adam Migdał.

W stawce biegaczy, którzy ukończyli niedzielne zawody znaleźli się również mistrz Polski w maratonie z 1994 roku Janusz Wójcik i niezawodny nestor, 83-letni Jan Stachow.

Już 22 kwietnia zapraszamy na XI Cracovia Maraton, a dzień wcześniej na Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego i Cracovia Maraton na Rolkach.


Fot. MCH/ZIS