Bieg górski w centrum miasta? Tylko w Krakowie!

Wszystkich biegaczy zapraszamy do wzięcia udziału w VII edycji Biegu Trzech Kopców – jedynego w Polsce biegu górskiego, którego trasa prowadzi przez centrum dużego miasta! Tegoroczne Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim rozpoczną się 6 października o godz. 10.30.

Uczestnicy pokonają 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Prawie 1/4 biegu wiedzie ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni. Różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, której trasa w przeważającej części tylko się wznosi. Dystans należy pokonać w regulaminowym limicie czasu, to jest do godz. 13.00

 

Począwszy od startu pod Kopcem Krakusa – na Wzgórzu Lasoty, poprzez Rynek Podgórski, Bulwary Wiślane, tereny nieopodal Wawelu i klasztoru Norbertanek, Las Wolski, gdzie przebiega się tuż obok krakowskiego ZOO, aż do mety pod Kopcem Piłsudskiego – na Wzgórzu Sowiniec – wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale również urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę.

 

W imprezie mogą wystartować zawodowcy i amatorzy. Organizatorzy zapewniają wspaniałą, sportową atmosferę oraz bogate pakiety startowe, a na mecie ciepły posiłek. Dodatkowym udogodnieniem są bezpłatne autobusy, odwożące po zawodach uczestników. Klasyfikacja biegu prowadzona jest w kategorii open kobiet i mężczyzn oraz w siedmiu kategoriach wiekowych.

 

Opłata startowa (płatność przelewem) do 31 sierpnia wynosi 25 zł, w dniach 1 września -2 października 40 zł, a w Biurze Zawodów (5 i 6 października, płatność gotówką) 60 zł. Warto zapisać się jak najszybciej. Rejestracji można dokonać TUTAJ.

 

Biuro Zawodów, mieszczące się w Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Dembowskiego 12, będzie czynne w dniach: 5 października (sobota)  w godz. 11.00-20.00 oraz 6 października (niedziela) w godz. 7.00-9.30.

 

Z roku na rok wzrasta liczba uczestników – na starcie pierwszej edycji w 2007 roku stanęło 341 osób, w 2008 roku między kopcami pobiegło 361 osób, w 2009 roku 557, w 2010 roku 674 osoby, w 2011 roku już 1020 biegaczy, a w ubiegłym roku aż 1369 osób!

 

Zeszłoroczny, VI Bieg Trzech Kopców zainteresował  długodystansowców z Kenii. 18-letni Samuel Kemboi Rutto przebiegł 13-kilometrową trasę w 40 minut i 50 sekund. Najszybszą z kobiet była brązowa medalistka mistrzostw Polski w maratonie z 2012 i 2013 roku, Ewa Kucharska – 50.40.

 

Walkę z Kenijczykami: Rutto i Edwinem Kirui podjął 24-letni Ukrainiec Dmytro Łaszyn, mistrz Europy juniorów z 2007 roku w biegu na 10 km. Dodajmy, że Kirui to zwycięzca 30 Wrocław Maraton i drugi zawodnik w klasyfikacji XI Cracovia Maraton.

 

Zachęcamy do zapoznania się z mapą i opisem trasy, które dostępne są TUTAJ.