Białorusin Hutarowicz pierwszym liderem 71. Tour de Pologne

Białoruski kolarz Jauheni Hutarowicz (Ag2r-La Mondiale) wygrał w niedzielę, 3 sierpnia  I  etap 71. Tour de Pologne z Gdańska do Bydgoszczy i założył żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Jednym z bohaterów pierwszego dnia wyścigu był Polak Maciej Paterski (CCC Polsat).

Rywalizację w tegorocznym, 71. TdP poprzedziło uroczyste otwarcie na Placu Solidarności w Gdańsku z udziałem Honorowego Patrona startu Lecha Wałęsy. 

 

Już na początku liczącego 226 km etapu na czoło wysunęło się 5 kolarzy: Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), Kamil Gradek (Reprezentacja Polski), Austriak Matthias Krizek  (Cannondale),  Rosjanin Anton Worobiew (Katiusza) i Francuz Jimmy Engoulvent (Europcar).

 

Gdy do mety pozostało niewiele ponad 50 km nad wspomnianą grupą oraz ścigającym ją peletonem przeszła gwałtowna burza z gradem, na bardzo śliską jezdnię spadały połamane konary i gałęzie z przydrożnych drzew, doszło do kilku kraks. Upadku nie uniknęli także „uciekinierzy”.

 

Jeszcze na 1 700 m przed metą prowadził samodzielnie Paterski, ale nie zdołał odeprzeć ataku peletonu, z którego najszybciej finiszował Białorusin Hutarowicz.

 

W poniedziałek, 4 sierpnia – II etap z Torunia do Warszawy (226 km).

 

71. Tour de Pologne zakończy się w sobotę, 9 sierpnia w Krakowie jazdą indywidualną na czas.

 

Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.tourdepologne.pl.

 

Fot. Szymon Gruchalski/tourdepologne.pl