Belg Dylan Teuns najlepszym kolarzem 74. Tour de Pologne z przewagą 2 sekund nad Rafałem Majką

Belgijski kolarz Dylan Teuns (BMC) został zwycięzcą 74. Tour de Pologne UCI World Tour. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął drugie miejsce, ze stratą zaledwie 2 sekund! Trzeci był Wout Poels (Team Sky) z czasem gorszym od Teunsa o 3 sekundy.

W piątek, 4 sierpnia podczas najtrudniejszego, VII i ostatniego etapu tegorocznego wyścigu wokół Bukowiny Tatrzańskiej (132 km) kibice obejrzeli niezwykle interesującą rywalizację i niemal do końca mieli nadzieję, że Majka zdoła sięgnąć po triumf w klasyfikacji generalnej oraz powtórzyć sukces w TdP z 2014 roku.

Na stracie do decydującej odsłony tygodniowych zmagań wychowanek WLKS Krakus Swoszowice tracił do lidera Teunsa tylko 6 sekund. Bardzo wymagająca trasa z sześcioma premiami górskimi I kategorii zwiększała szanse Polaka.

Dość szybko zaatakował kolega Majki z Bora-Hansgrohe, Słowak Peter Sagan. Do mistrza świata zaczęli doskakiwać kolejni zawodnicy. Przewaga 13-osobowej grupy przekroczyła w pewnym momencie 2 minuty, ale peleton podkręcił tempo i zniwelował stratę. 30 kilometrów przed metą ponownie zaatakował Sagan. Za jego plecami Rafał Majka próbował uciec liderowi, lecz Teuns odparł atak. Kosztowało go to sporo sił i wydawało się, że nie zdoła dojechać do mety w czołówce. Na zjeździe pokonał jednak chwilowy kryzys. W końcówce etapu i wyścigu Sagan musiał uznać wyższość „górali”. Na 2,5-kilometrowym odcinku rozegrała się fantastyczna walka o triumf w 74. TdP pomiędzy Majką a Teunsem. Najszybciej finiszował Holender Wout Poels (Sky), drugi był Brytyjczyk Adam Yates (Orica-Scott), a Majka jako trzeci zarobił 4 sekundy bonifikaty. To oznaczało, że do wygrania tegorocznego Touru zabrakło mu 2 sekund!

Kluczyki do głównej nagrody, samochodu Hyundai Tucson odebrał Teuns. Zwycięstwo w 74. Tour de Pologne to jego największe osiągnięcie w zawodowej karierze kolarskiej.

Na 16. miejscu w klasyfikacji generalnej znalazł się inny wychowanek WLKS Krakus Swoszowice, Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal).

Kompletne wyniki 74. Tour de Pologne znajdują się TUTAJ.

Fot. Szymon Gruchalski/www.tourdepologne.pl