Będzie nowe boisko dla młodszych i starszych piłkarzy klubu z Prokocimia

W sobotę, 26 maja 2018 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wziął udział w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę boiska piłkarskiego z powłoką balonową na stadionie Klubu Sportowego Kolejarz Prokocim.

Dokument podpisali, a następnie dokonali wmurowania kamienia węgielnego: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Prezes KS Kolejarz Prokocim Józef Małecki, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim Zbigniew Kożuch, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal i Przedstawiciel Wykonawcy InterHall sp. z o.o. Tomasz Domagała.

W uroczystości uczestniczyła także Radna Miasta Krakowa Grażyna Fijałkowska – inicjatorka tej inwestycji oraz Prowincjał Zakonu Augustianów o. Wiesław Dawidowski. 

- Kraków stawia na sport, szczególnie na sport dla dzieci i młodzieży. Z tego boiska, choć jego gospodarzem jest Klub Sportowy Kolejarz Prokocim, będą mogli mieszkańcy dzielnicy. Dbamy o rozwój poprzez sport. Tego typu obiekty funkcjonują w całym mieście, ale najwięcej jest ich w Bieżanowie-Prokocimiu i w Nowej Hucie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy doprowadzili do budowy tego boiska. Życzę, żeby to boisko wraz z halą dobrze służyło – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski.

Powstające boisko piłkarskie o wymiarach 23,40 x 44,40 m ze sztuczną trawą, oświetlone, będzie wykorzystywane przez cały rok dzięki wyposażeniu w halę pneumatyczną (powłokę balonową) z niezbędnymi urządzeniami technicznymi. 

Zakres prac obejmuje również wybudowanie magazynu na balon, przebudowę placu wejściowego z miejscami postojowymi, wykonanie instalacji elektrycznej dla masztów oświetleniowych i maszynowni, instalacji gazowej oraz drenażu boiska i kanalizacji deszczowej.

Wykonawcą boiska jest InterHall sp. z o.o. z Katowic, pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Projekt przygotowała Pracownia Architektury mgr inż. arch. Ireneusz Piotrowski z Krakowa

Koszt budowy (wg umowy) to 2 428 000 zł brutto – ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Termin wykonania: 31 stycznia 2019 r.

KS Kolejarz Prokocim, założony w 1921 roku,  prowadzi obecnie jedną sekcję – piłki nożnej. Drużyna seniorów występuje w klasie okręgowej.  Chlubą klubu ze stadionem w zabytkowym Parku im. Jerzmanowskich są grupy młodzieżowe, regularnie ćwiczy ponad 200 młodych piłkarzy. Boisko z powłoką balonową znacznie poprawi warunki szkoleniowe.

KS Kolejarz Prokocim jest także operatorem pierwszego z czternastu krakowskich „Orlików”. Wielofunkcyjne boisko wybudowane w programie „Moje boisko – Orlik 2012” zostało oddane do użytku w 2009 roku.

W sobotnie popołudnie na stadionie przy ul. Na Wrzosach nie zabrakło oczywiście  atrakcyjnych wydarzeń piłkarskich. Odbył się towarzyski mecz młodych adeptów futbolu Kolejarza Prokocimia i Garbarni, o ligowe punkty zespół seniorów walczył z Nadwiślanem. 

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS