Asseco Resovia, Zenit Kazań, Trentino Diatec i Cucine Lube Civitanova w krakowskim Final Four siatkarzy

Broniący trofeum rosyjski Zenit Kazań oraz dwa utytułowane włoskie zespoły: Trentino Diatec i Cucine Lube Civitanova to rywale siatkarzy Asseco Resovii podczas tegorocznego Final Four Ligi Mistrzów, który 16 i 17 kwietnia zostanie rozegrany w TAURON Arenie Kraków.

Zenit, pogromca Asseco Resovii w finałowym meczu poprzedniej edycji Ligi Mistrzów w Berlinie, w czwartek, 24 marca wyeliminował PGE Skrę Bełchatów, wygrywając w łódzkiej Atlas Arenie 3-0 i z nawiązką odrobił straty z pierwszego spotkania tych drużyn, zakończonego w Kazaniu sensacyjną porażką gospodarzy 2-3. Wcześniej podopieczni Władymira Alekny poradzili sobie z Lotosem Treflem Gdańsk.

Potencjał finansowy  i personalny – w barwach tego klubu występują m.in. Amerykanin Matthew Anderson, niezwykle utalentowany Kubańczyk z polskim paszportem Wilfredo Leon Venero, bułgarski libero Teodor Sałparow oraz Aleksandr Butko, Maksym Michajłow, i Andriej Aszczew – stawia Zenit w roli głównego faworyta turnieju w Krakowie.

Z Zenitem zmierzy się Asseco Resovia już w sobotę, 16 kwietnia, a zwycięzca tego starcia zagra z Trentino albo z Cucine Lube w wielkim finale, natomiast pokonany w meczu o 3. miejsce.

Asseco Resovia jest w tym doborowym kwartecie jedyną ekipą, która nie ma jeszcze na koncie triumfu w Lidze Mistrzów (poprzednio – Pucharze Europy Mistrzów Krajowych).  Rzeszowianie dwukrotnie byli bardzo bliscy osiągnięcia celu, ale w 1973 roku ulegli w decydującym starciu CSKA Moskwa, a w 2015 – Zenitowi Kazań.

Trentino Diatec, dobrze znane polskim kibicom (grali w tym klubie: Michał Winiarski, Łukasz Żygadło i Jakub Bednaruk), to podobnie jak Zenit trzykrotny triumfator LM.   Problemy zdrowotne niektórych zawodników nie przeszkodziły odmłodzonemu przez bułgarskiego szkoleniowca Radostina Stojczewa zespołowi w odnoszeniu sukcesów na europejskiej arenie, a takim było niewątpliwie rozprawienie się  w walce o Finał Four z bardzo mocnym wicemistrzem Rosji – Biełogorje Biełgorod. Ostatnio  do Trydentu wrócił z Japonii Bułgar Matej Kazijski, mocnymi punktami  drużyny są  jego rodak Georgi Bratojew oraz reprezentant Włoch rosyjskiego pochodzenia Oleg Antonow. Po wyleczeniu kontuzji coraz lepiej gra Filippo Lanza.  

Cucine Lube Civitanova od lat zaliczany do czołówki włoskiej Serie A, w 2002 roku – jako Lube Banca Marche Macerata – zwyciężył w Final Four Ligi Mistrzów w Opolu. Teraz, znów w Polsce – w Krakowie – ma szansę powtórzyć tamto osiągnięcie. O awansie Lube w konfrontacji z Halkbankiem Ankara zadecydował dodatkowy tzw. złoty set (17-15) w rewanżu w Turcji. Osmany Juantorena, William Priddy, Ivan Miljković, Jenia Grebennikov, Alessandro Fei są siatkarzami o międzynarodowej renomie.

Z  Lube miał już podpisany kontrakt w 2005 r. Arkadiusz Gołaś, gdy w drodze do Włoch zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Austrii, przez kilka sezonów podporą tego klubu był Sebastian Świderski, a do niedawna – Bartosz Kurek, który przed sezonem 2015/2016 przeniósł się do Asseco Resovii.

Ciekawych wątków związanych z niezwykle atrakcyjnym wydarzeniem w TAURON Arenie Kraków jest znacznie więcej. Może nadarzy się jeszcze okazja by je opisać.