Akt podpisany - pasywna hala sportowa na osiedlu Wysokim już za rok

We wtorek, 29 października 2013 r. akt erekcyjny pod budowę pasywnej hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 na osiedlu Wysokim podpisali: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Dyrektor ZSO nr 3 Marta Łój, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVI Sławomir Góra i reprezentujący wykonawców właściciel Zakładu Remontowo-Budowlanego MURDZA Zygmunt Murdza. Sygnatariusze dokonali także wmurowania dokumentu.

Termin zakończenia prac wyznaczono na 29 sierpnia 2014 roku. Inwestorem jest Gmina Miejska Kraków/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

 

- To będzie wyjątkowy  obiekt. Tak zwana  hala pasywna umożliwi prowadzenie rozgrywek ogólnopolskich  i zajęć sportowych w  bardzo komfortowych warunkach,  przyczyni się także do ochrony środowiska. Doskonale wpisuje się w cykl inwestycji sportowych . Staramy się, aby sport w Krakowie był  nie tylko zawodowy, ale przede wszystkim masowy.  Stąd kilkanaście „Orlików”, liczne hale i boiska, które już powstały i powstają nadal w naszym mieście. W tej hali będzie można grać w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę.  To dyscypliny tutaj właśnie dominujące. Drużyny piłkarek ręcznych i siatkarek z tej szkoły zajęły pierwsze miejsce w Krakowskiej Olimpiadzie Sportowej -  powiedział Prezydent Jacek Majchrowski podczas wtorkowej uroczystości.

 

O bogatych, z górą stuletnich tradycjach, założonego w 1906 roku  III Liceum przeniesionego w 1968 r. z ulicy Jana Kochanowskiego na osiedle Wysokie przypomniała Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, Marta Łój, wyrażając radość, że dzięki hali pasywnej nowoczesność  znów zawitała do Nowej Huty i obiecała, że hala zostanie należycie wykorzystana przez uczniów i mieszkańców dzielnicy.

 

Projekt przygotowała Architektura Pasywna Pyszczek i Stelmach spółka jawna.

Obiekt jest zaprojektowany w standardzie budynku pasywnego: projektowane zużycie energii na cele grzewcze: 15kWh/m2rok (czyli do ogrzania 1m3 budynku w ciągu roku wystarcza 1,5m3 gazu)

Budynek pasywny to taki, który poprzez odpowiednią lokalizację i ukształtowanie bryły, bardzo dobrze termo izolowane i szczelne powietrznie przegrody oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w sposób bierny, czyli pasywny, wykorzystuje energię słoneczną i wewnętrzne zyski ciepła do celów grzewczych. Zastosowany w budynku standard budownictwa pasywnego powoduje, że projektowany budynek będzie zużywał o ok. 80-90% mniej energii na cele grzewcze w stosunku do budynku standardowego, wybudowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Dla uzyskania powyższych wartości w budynku zastosowano nowoczesne technologie:

- centrale wentylacyjne z wymiennikami ciepła obrotowym i podwójnym krzyżowym posiadające sprawność odzysku ciepła >80%

- gruntowy wymiennik ciepła – wstępne podgrzanie powietrza (zima) lub jego ochłodzenie (lato), dzięki któremu wzrasta komfort cieplny we wnętrzu;

- kolektory słoneczne, dzięki którym dodatkowo zostanie zmniejszone zapotrzebowanie na energię konwencjonalną.

 

W budynku zlokalizowano następujące funkcje:

- strefa wejściowa znajduje się po stronie południowo-wschodniej budynku (od strony Plant Bieńczyckich), z holu bezpośrednie przejścia na arenę, widownię oraz do zaplecza szatniowo-sanitarnego, hol również połączony przewiązką z budynkiem szkoły;

- arena sportowa jest wielofunkcyjna, o wymiarach 22x44 m,  z trybunami dla 224 osób (192 miejsca dla widowni + 32 miejsca dla zawodników), w poziomie trybun znajdują się toalety dla widzów;

- w części niższej budynku i pod trybunami znajdują się zaplecza szatniowo-sanitarne, sala fitness o powierzchni blisko 100m2 oraz pomieszczenia towarzyszące, takie jak pokoje trenera, pomieszczenia techniczne, gospodarcze i magazynowe.

 

Powierzchnia terenu to 4 985 m2 powierzchnia zabudowy -  1 866 m2, powierzchnia użytkowa - 1 812,3 m2

 

Wykonawcą jest Konsorcjum:  lider - MURKRAK Sp. z o.o. Sp. komandytowa, partner  Partner – Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA mgr inż. Zygmunt  Murdza wyłonione w przetargu nieograniczonym.  

Cena oferty: 6 586 221,70 złotych brutto za wybudowanie sali gimnastycznej–pasywnej hali sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu.

 

Prace się już rozpoczęły, na placu budowy widać fragmenty ścian a nawet trybun hali sportowej. W takiej scenerii odbyła się wtorkowa uroczystość.