8 sierpnia 72. Tour de Pologne w Krakowie: umowa podpisana

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Dyrektor Generalny Lang Team Czesław Lang i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal podpisali w środę, 24 czerwca umowę o współpracy przy organizacji w podwawelskim grodzie w sobotę 8 sierpnia finałowego, 7. etapu tegorocznego 72. Tour de Pologne. Uroczystość odbyła się w siedzibie ZIS.

Po raz ósmy z rzędu jeden największych kolarskich wyścigów z cyklu UCI World Tour zakończy się w Krakowie – znów jazdą indywidualną na czas na dystansie 25 km ze startem i metą na Rynku Głównym.

- Nie muszę chyba mówić o aspektach promocyjnych tej imprezy, bo Tour de Pologne ma wyjątkowe talenty do tego, aby promować Kraków i nie tylko nasze miasto. Zawsze podkreślam, że niewiele  jest wydarzeń sportowych tak  pięknie pokazywanych w telewizji jak Tour de Pologne. Startują w nim kolarskie gwiazdy, z nieukrywaną satysfakcją wymieniam panów Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majkę, ten drugi wygrał Tour de Pologne w ubiegłym roku. To są nazwiska, które przyciągają ludzi na trasę. Ten wyścig bardzo przysłużył się również małemu klubowi ze Swoszowic. W WLKS Krakus rozpoczynał karierę sportową Rafał Majka, nieprzypadkowo więc są tu z nami jego młodzi następcy, wśród nich także dziewczyna, z których wyrastają wielcy mistrzowie - podkreślił Prezydent Jacek Majchrowski.

Kilka dni przed środową konferencją prasową w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie, wychowanka WLKS Krakus Swoszowice, obecnie zawodniczka profesjonalnej grupy holenderskiej Rabobank, 20-letnia Katarzyna Niewiadoma zdobyła w Baku srebrny medal pierwszych Igrzysk Europejskich w kolarskich zmaganiach elity ze startu wspólnego.

- Bardzo dziękuję Panie Prezydencie, dziękuję Wam wszystkim, że wspólnie przez osiem lat możemy organizować nasz narodowy wyścig – Tour de Pologne. Gdy przyjechaliśmy w 2008 roku do Krakowa, nie byliśmy jeszcze w kolarskiej Lidze Mistrzów, od sześciu lat jesteśmy już w najwyższej klasie – UCI World Tour. Kreujemy gwiazdy, mamy aktualnego mistrza świata Michała Kwiatkowskiego, mamy Rafała Majkę i kilku innych bardzo utalentowanych zawodników. Nasza praca przynosi owoce. Młodym adeptom kolarstwa stwarzamy możliwość rywalizacji w Nutella Mini Tour de Pologne, przejęliśmy też organizację mistrzostw Polski. W tegorocznym Tour de Pologne, oprócz 17 drużyn UCI Wold Tour, wezmą udział grupa CCC Sprandi Polkowice  i  reprezentacja Polski. Rafał Majka i Michał Kwiatkowski zapewnili mnie, że zrobią wszystko, aby również wystartować. Z wielkich gwiazd, które potwierdziły swoją obecność w 72. Tour de Pologne jest już Włoch Fabio Aru - podczas Giro d’Italia najgroźniejszy konkurent do końcowego zwycięstwa dla Hiszpana Alberto Contadora. Aru wygrał dwa etapy, a w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce – powiedział Czesław Lang.

72. Tour de Pologne rozpocznie się 2 sierpnia w Warszawie a zakończy się 8 sierpnia w Krakowie, stąd jego przesłanie „Łączymy stolice”.

Więcej informacji o tegorocznym Tour de Pologne można znaleźć TUTAJ.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS