74. Tour de Pologne: znamy trasę wyścigu

W poniedziałek, 15 maja na torze kolarskim BGŻ BNP Paribas Arena w Pruszkowie odbyła się uroczysta prezentacja trasy tegorocznego Tour de Pologne. Zaliczany do elitarnego cyklu World Tour wyścig skupi się na południu Polski i rozpocznie 29 lipca w Krakowie, a zakończy 4 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. W ciągu 7 dni kolarze przejadą 1137 kilometrów i odwiedzą ponad 500 miejscowości. Nie zabraknie pagórków, finiszów dla sprinterów i etapów typowo górskich.

74. Tour de Pologne rozpocznie się na krakowskim Rynku Głównym, skąd kolarze wyruszą na liczącą 130 km trasę z metą na Al. Focha przy Błoniach Krakowskich. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie asy jak Andre Greipel (2009 i 2010), Marcel Kittel (2011) czy John Degenkolb (2012). Niewątpliwie będziemy więc świadkami ekscytującej walki sprinterów do ostatnich metrów. Po drodze – w Bachowicach i w Kaszowie będą miały miejsce premie górskie TAURON IV kategorii, a na ul. Chełmskiej premia lotna LOTTO.

- W tym roku postanowiliśmy zmienić nieco trasę wyścigu, ale nie mogło na niej zabraknąć chociażby Krakowa, który dla nas jest tak samo ważny jak Paryż dla Tour de France. Będą dwa etapy pagórkowate, jeden typowo sprinterski i cztery górskie. To wyścig, który będzie pasował kolarzom pokroju Rafała Majki czy Vincenzo Nibaliego, dla których im ciężej tym lepiej – podsumowuje trasę Dyrektor Generalny Lang Team, Czesław Lang.

Od tego roku Tour de Pologne zyskuje nowego, potężnego partnera. Sponsorem głównym wyścigu został CARREFOUR.

Podczas 74. Tour de Pologne nie zabraknie imprez towarzyszących. Ostatni dzień wyścigu tradycyjnie zarezerwowany jest dla kolarzy z całej Polski, którzy powalczą w Bukowinie Tatrzańskiej na trasie zawodowego peletonu w Tour de Pologne Amatorów.

Rok 2017 to ważna rocznica dla Nutella Mini Tour de Pologne. Jeden z najpopularniejszych cyklów wyścigów dla dzieci, gdzie swoje wielkie kariery zaczynali Katarzyna Niewiadoma czy Michał Kwiatkowski obchodzi dziesięciolecie. Z tej okazji organizatorzy szykują specjalne niespodzianki.

W uroczystej gali w Pruszkowie udział wzięli: Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Dyrektor Generalny Międzynarodowej Unii Kolarskiej Martin Gibbs oraz przedstawiciele sponsorów, partnerów, mediów i kolarskie gwiazdy z dawnych lat.
 

KLASYFIKACJE 74. TOUR DE POLOGNE

KOSZULKA CARREFOUR (żółta) – lider klasyfikacji generalnej wyścigu

KOSZULKA TAURON – (magenta) lider klasyfikacji górskiej

KOSZULKA HYUNDAI – (biała) lider klasyfikacji sprinterskiej

KOSZULKA LOTTO – (granatowa) lider klasyfikacji najaktywniejszych

PREMIA LOTOSnajlepszy polski zawodnik w klasyfikacji generalnej

Najlepszy kolarz 74. Tour de Pologne wyjedzie w Polski nowym samochodem marki Hyundai. To nagroda główna dla zwycięzcy klasyfikacji generalnej.

Zwycięzcy etapów i całego wyścigu wyłonieni zostaną dzięki marce Tissot – oficjalnemu pomiarowi czasu, nowemu partnerowi Tour de Pologne.
 

74. TOUR DE POLOGNE, 29.07.2017-4.08.2017

29.07   ETAP I           KRAKÓW – KRAKÓW (130 km)

30.07   ETAP II          TARNOWSKIE GÓRY – KATOWICE (142 km)

31.07   ETAP III         JAWORZNO – SZCZYRK (161 km)

01.08   ETAP IV         ZAWIERCIE – ZABRZE (238 km)

02.08   ETAP V          OLIMP NAGAWCZYNA – RZESZÓW (130 km)

03.08   ETAP VI         KOPALNIA SOLI „WIELICZKA” – ZAKOPANE (199 km)

04.08   ETAP VII        BUKOVINA RESORT – BUKOWINA TATRZAŃSKA (132 km)

Fot. LANG TEAM