74. Tour de Pologne w Krakowie: kolarskie święto na Rynku Głównym i na Błoniach

Tegoroczny 74. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się w sobotę, 29 lipca na Rynku Głównym w Krakowie. Metę I etapu wyznaczono natomiast na Błoniach. W przededniu wielkiego kolarskiego święta odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Dyrektora Generalnego firmy Lang Team Czesława Langa.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal i Koordynator ds. Zabezpieczenia Trasy 74. TdP Andrzej Batko.

Już po raz dziesiąty z rzędu wyścig, o którego światowy rozgłos i rangę zadbał Czesław Lang, będzie rozgrywany w podwawelskim grodzie. W latach 2008-2016 w Krakowie kończył się ostatni etap, tu wręczano koszulkę zwycięzcy klasyfikacji generalnej. Tym razem peleton wyruszy stąd na tygodniowe zmagania, które zakończą 4 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej.

Krakowską premierę poprzedzi jeszcze efektowna prezentacja ekip w piątkowe popołudnie – od godz. 16:00 – pod Sukiennicami.

- Kraków ma bardzo bogate tradycje kolarskie – podkreślił Prezydent Jacek Majchrowski. – Tutaj zaczynał też swoją karierę Rafał Majka – w WLKS Krakus Swoszowice, który będzie startował w tegorocznym Tour de Pologne. W tym wyścigu biorą udział najwybitniejsi kolarze, to jedna z największych imprez na świecie. Chciałem podziękować Czesławowi Langowi za olbrzymi wkład pracy w organizację tego wielkiego wydarzenia sportowego. Trzeba to towarzystwo zebrać, wykonać olbrzymią pracę logistyczną. Efekty są widoczne, a korzyści promocyjne dla Krakowa bardzo duże. Dlatego każdego roku podejmujemy współpracę  i będziemy ją kontynuować również w następnych latach. 

Czesław Lang na wstępie swojej wypowiedzi podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowania  organizację krakowskiego etapu. - Naszemu wyścigowi zawsze towarzyszą wielkie emocje sportowe.  Znów będziemy mieć wielkie nazwiska.  O wspaniały show na pewno zadba Peter Sagan. Z kolei, Vincenzo Nibali to triumfator Tour de France, Giro d’Italia i Vuelta a Espana.  Tour de Pologne jest znakomitą okazją do pojedynków mistrzów z tymi, którym marzy się wspaniała kariera w zawodowym kolarskie. I ciągle odkrywamy takie talenty. Staramy się także zapewnić jak najlepszy przekaz telewizyjny i medialny, który od lat stanowi olbrzymi atut Tour de France.

Mówiąc o atrakcjach 74. Tour de Pologne Czesław Lang nie zapomniał o zawodach skierowanych do najmłodszych adeptów kolarstwa  oraz miłośników jazdy na rowerze. W programie znalazły się więc zarówno 10. Nutella Mini Tour de Pologne, jak i Tour de Pologne amatorów.

Dyrektor Krzysztof Kowal wyraził zadowolenie, że krakowianie z rosnącą sympatią traktują Tour de Pologne i rozumieją potrzebę dokonywania zmian w organizacji ruchu czy komunikacji miejskiej.

Koordynator ds. Zabezpieczenia Trasy Andrzej Batko zapewnił, że tam, gdzie jest to tylko możliwe, wstrzymanie ruchu będzie chwilowe. Podczas sobotniego I etapu 74. TdP i wyścigów 10. Nutella Mini Tpur de Pologne zamknięcia ulic przewidziane są w okolicach Błoń Krakowskich. Szczegółowo informujemy o tym w odrębnym komunikacie.

Fot. MCH/ZIS