73. Tour de Pologne odkrywa i tworzy historię: 18 lipca kolarze znów w Krakowie

Oficjalna prezentacja trasy 73. Tour de Pologne odbyła się 4 kwietnia w Warszawie. Wyścig znów zakończy się w Krakowie - w tym roku w poniedziałek 18 lipca. Przedstawiony został także program organizowanego po raz pierwszy Tour de Pologne Kobiet.

 

 

 


„Szlakiem historii” to hasło, pod którym będzie rozgrywany 73. Tour de Pologne UCI World Tour. Patronat Honorowy nad naszym narodowym wyścigiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W tym roku Tour de Pologne będzie nie tylko odkrywał historię, ale również ją tworzył. Nowy rozdział to, organizowany po raz pierwszy, Tour de Pologne Women.

- Chciałbym wszystkim bardzo serdecznie podziękować, bo każdy dokłada swoją cegiełkę do tego, żeby nasz wyścig się rozwijał. Wspólnie doprowadziliśmy naszą imprezę do grona najważniejszych wyścigów świata. Mamy imprezę, na którą przyjeżdża cały świat i choć jest to ogromne wyzwanie logistyczne, to dajemy radę  – powiedział Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław  Lang.

 - Jeśli są marzenia, cele, zaangażowanie i jest Czesław Lang, to jest Tour de Pologne. To jest impreza, która łączy wiele wymiarów – sport wyczynowy na światowym poziomie, upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży i genialną promocję Polski za granicą. Wielkie gratulacje – dodał Minister Sportu i Turystyki  Witold Bańka.

W prezentacji uczestniczył Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.

73. Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się 12 lipca w Radzyminie – małym mieście z wielką historią. Właśnie tu w 1920 roku stoczono jedną z kluczowych bitew wojny polsko-bolszewickiej. Radzymin wpisuje się więc w ideę przyświecającą tegorocznemu wyścigowi i jest jednym z wielu historycznych miejsc znajdujących się na trasie.

W tegorocznej edycji TdP  weźmie udział  18 najlepszych zawodowych grup świata należących do UCI World Teams oraz siedem drużyn z „ dzikimi kartami”, w tym Reprezentacja Polski. W sumie na starcie pojawi się 200 kolarzy. W ciągu siedmiu dni peleton pokona 1168 kilometrów, a zawodnicy będą walczyć na ośmiu lotnych premiach i 34 premiach górskich.

Pierwszy dzień wyścigu to uroczyste otwarcie w Radzyminie i płaski etap z ośmioma technicznymi rundami po ulicach Warszawy. Prowadzą one między innymi przez Aleje Ujazdowskie, Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przemieście i Plac Teatralny, na którym mieści się meta.

Na drugim etapie o zwycięstwo również powinni walczyć sprinterzy – 128 kilometrów płaskiego odcinka z Tarnowskich Gór do Katowic. W stolicy Górnego Śląska, nazywanej „świątynią sprintu” kolarze pokonają pięć rund i będą rywalizować na niezwykle szybkim finiszu przy Spodku.

Bardzo ciekawie zapowiada się trzeci etap, z Zawiercia do Nowego Sącza. Liczy aż 240 kilometrów, prowadzi przez malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską i kończy się w jednym z najpiękniejszych miast Małopolski.

Dzień później z sądeckiego rynku kolarze wystartują do czwartego etapu. Na liczącej 218 kilometrów trasie znajduje się pięć górskich premii oraz szybkie rundy w Rzeszowie.

Na piątym etapie Tour de Pologne wjedzie w wysokie góry – trasa z Wieliczki do Zakopanego liczy 225 kilometrów, a na dwóch piekielnie trudnych rundach znajduje się aż siedem górskich premii.

Na szóstym, królewskim etapie BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska jest ich aż piętnaście. W tym roku do kultowych podjazdów na Ząb i Ścianę BUKOVINA dołączył jeszcze Wierch Rusiński. 194-kilometrowa przeprawa dla najwytrwalszych i finisz w Bukowinie, gdzie przed dwoma laty triumfował późniejszy zwycięzca Rafał Majka.

Na deser kibice otrzymają jazdę indywidualną na czas w Krakowie. Przed rokiem 25-kilometrową pogoń za cennymi sekundami wygrał Marcin Białobłocki. A kto wygra cały tegoroczny wyścig? Zwycięzcę 73. Tour de Pologne UCI World Tour poznamy 18 lipca właśnie na Rynku Głównym w Krakowie.

Sponsorem Głównym 73. Tour de Pologne UCI World Tour jest SKANDIA – sponsor klasyfikacji generalnej i żółtej koszulki lidera. Sponsorzy Oficjalni to TAURON Polska Energia – sponsor klasyfikacji i koszulki Najlepszy Góral oraz HYUNDAI – sponsor klasyfikacji i koszulki Najlepszy Sprinter. Hyundai jest również fundatorem nagrody głównej dla zwycięzcy wyścigu, a będzie nią samochód Hyundai Tucson. Kolarze będą także walczyć o koszulkę Najaktywniejszego Kolarza i tytuł Najlepszego Polaka wyścigu.

Dzień po finałowych rozstrzygnięciach 73. Tour de Pologne UCI World Tour do walki staną najlepsze zawodniczki. Historyczny Tour de Pologne Kobiet zostanie rozegrany w dniach 19-20 lipca, a jego trasa obejmie trzy etapy. Pierwszego dnia peleton przejedzie dwie 50-kilometrowe rundy wokół Zakopanego, a zawodniczki będą walczyć na sześciu górskich premiach. Finisz, podobnie jak w rywalizacji mężczyzn, pod Wielką Krokwią.

Dzień później zostaną rozegrane dwa etapy. Najpierw górska przeprawa na rundach królewskiego etapu Tour de Pologne UCI World Tour, czyli dwie pętle z BUKOVINA Resort do Bukowiny Tatrzańskiej z sześcioma górskimi premiami. Po południu  4-kilometrowa jazda indywidualna na czas Bukowina Tatrzańska – BUKOVINA Resort.

Gościem specjalnym prezentacji była Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv Women Cycling Team). - Byłam szczęśliwa, kiedy usłyszałam, że zostanie zorganizowany Tour de Pologne dla kobiet. Wielokrotnie trenując na trasach Tour de Pologne wyobrażałam sobie siebie i moje koleżanki ścigające się na tych drogach. Dzięki Czesławowi Langowi będziemy mieli możliwość zrealizować marzenia.” – powiedziała Niewiadoma.

Zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Tour de Pologne Women otrzyma nagrodę główną czyli samochód Hyundai Elantra. HYUNDAI jest także sponsorem klasyfikacji i koszulki Najlepsza Sprinterka, a sponsorem koszulki i Klasyfikacji Górskiej jest TAURON Polska Energia.

73. Tour de Pologne UCI World Tour będzie szeroko relacjonowany przez Telewizję Polską. Na antenie TVP znajdą się transmisje z każdego etapu, a także kroniki wyścigu po głównym wydaniu Wiadomości oraz poranny program kulisy Tour de Pologne. Obsługę radiową zapewni Polskie Radio, a 73. Tour de Pologne będzie szeroko relacjonowany na antenie Radiowej Jedynki, a także Trójki. Specjalną sekcję poświęconą naszemu narodowemu wyścigowi stworzy Onet, a znajdą się w niej materiały wideo, wywiady, komentarze i relacje z trasy. Relacje z wyścigu znajdą się również w Przeglądzie Sportowym, Newsweeku, dziennikach regionalnych Grupy Polska Press oraz serwisach naszemiasto.pl. Promocyjną kampanię outdoorową przeprowadzi Cityboard Media, a kinową Cinema City.

Tour de Pologne to nie tylko sportowe emocje na najwyższym poziomie, to także imprezy towarzyszące przeznaczone dla wszystkich miłośników kolarstwa i jazdy na rowerze. Już po raz siódmy zostanie zorganizowany Tour de Pologne Amatorów – jeden z największych wyścigów szosowych w Polsce. W ubiegłym roku na starcie pojawiło się ponad 1700 uczestników. Tegoroczna edycja odbędzie się 17 lipca, a kolarze wystartują spod kompleksu BUKOVINA Resort i przejadą 38-kilometrową rundę królewskiego etapu Tour de Pologne. Możliwość zmierzenia się z kultowymi podjazdami (Ząb i Ściana BUKOVINA), fantastyczna atmosfera kolarskiego święta, spotkania z kolarskimi gwiazdami, a także atrakcyjne nagrody – to wszystko stanowi o wyjątkowości Tour de Pologne Amatorów. Sponsorem Głównym wyścigu jest TAURON Polska Energia.

Niezwykłym wydarzeniem towarzyszącym Tour de Pologne jest Nutella Mini Tour de Pologne. To cykl wyścigów dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 14 lat, który odbywa się już po raz 9-ty. To największe tego typu wydarzenie w całej Europie, które wspaniale popularyzuje aktywny tryb życia i zachęca do regularnego uprawnia sportu. Do tej pory we wszystkich wyścigach startowało już ponad 10 tysięcy dzieci. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja do przeżycia rowerowej przygody, a dla niejednego stała się ona szansą do rozpoczęcia wielkiej kariery. W wyścigu pierwsze kroki stawiał mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski. W tym roku dzieci w wieku 8-12 lat będą mogły rywalizować w sześciu miastach – w Warszawie (12 lipca),  Katowicach (13 lipca3 ), Nowym Sączu (14 lipca), Rzeszowie (15 lipca), Zakopanem (16 lipca ) i Krakowie (18 lipca).

Wzorem lat ubiegłych dla młodzieży w wieku 13-14 lat posiadającej licencję kolarską zostanie rozegrany Puchar Młodzików. Wyścigi odbędą się w tych samych miastach bezpośrednio po rywalizacji najmłodszych grup wiekowych. Udział w wyścigu jest bezpłatny, a na uczestników czekają atrakcyjne pakiety startowe.

 

73. Tour de Pologne UCI World Tour  (12-18 lipca 2016 r.)

 

1 etap, 12 lipca           Radzymin - Warszawa                                            138 km

2 etap, 13 lipca           Tarnowskie Góry - Katowice                                   128 km

3 etap, 14 lipca           Zawiercie -  Nowy Sącz                                          240 km

4 etap, 15 lipca           Nowy Sącz - Rzeszów Podkarpackie                      218 km

5 etap, 16 lipca           Wieliczka - Zakopane                                              225 km

6 etap, 17lipca            BUKOVINA Resort - Bukowina Tatrzańska            194 km

7 etap, 18 lipca           Kraków – Kraków (jazda ind. na czas)                      25 km

 

Tour de Pologne Women  (19-20 lipca 2016 r.)

 

1 etap, 19.07              Zakopane – Zakopane                                               100 km

2 etap, 20.07              BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska               78 km

3 etap, 20.07              Bukowina Tatrzańska – BUKOVINA Resort                  4 km (jazda indywidualna na czas)

 

Fot. Lang Team