7 sierpnia 67. Tour de Pologne w Krakowie - zmiany w organizacji ruchu i w komunikacji miejskiej

W sobotę, 7 sierpnia zakończy się w Krakowie 67. Tour de Pologne. W związku z tym nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego i w komunikacji miejskiej. W naszym mieście kolarze pokonają ostatnie kilometry VII etapu wyścigu. Przejazd peletonu odbędzie się pomiędzy godz. 17.30 a godz. 18.30 następującą trasą: ul. Wielicka (jezdnia w kierunku centrum), ul. Kamieńskiego (jezdnia w kierunku centrum), Rondo Matecznego, ul. Konopnickiej (jezdnia w kierunku centrum), Most Dębnicki, ul. Zwierzyniecka, ul. Powiśle, ul. Podzamcze, ul. św. Idziego, ul. Grodzka, Rynek Główny, ul. św. Anny, ul. Studencka, ul. Garncarska, ul. Krupnicza, al. Mickiewicza (jezdnia ?pod prąd" w kierunku Hotelu Cracovia), al. 3 Maja, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha. Meta będzie mieć miejsce u zbiegu al. Focha z ul. Kałuży, w pobliżu budowanego przez Gminę Miejską Kraków nowego stadionu Cracovii.

W czasie przejazdu peletonu zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia w kierunku Krakowa w ciągu ulic: Wielicka - Kamieńskiego - Konopnickiej - most Dębnicki - al. Krasińskiego - al. Mickiewicza (do skrzyżowania z ul. Czarnowiejską). W celu zmniejszenia uciążliwości związanej z wyścigiem dla mieszkańców Miasta Krakowa w ciągu ulicy Wielickiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Teligi do skrzyżowania z ul. Kamieńskiego utrzymany zostanie dla ruchu pojazdów skrajny prawy pas ruchu oraz na ul. Królowej Jadwigi na odcinku od skrzyżowania z ul. Piastowską do skrzyżowania z al. Focha udostępniony będzie przejazd w kierunku Salwatora. Z ruchu będzie wyłączony ciąg ulic: Zwierzyniecka, Powiśle, Podzamcze, Grodzka, św. Anny, Studencka, Garncarska, Krupnicza, a także Rynek Główny.

Na wszystkich skrzyżowaniach z ulicami dolotowymi do trasy wyścigu w trakcie przejazdu peletonu nastąpią chwilowe przerwy w ruchu.

W związku z koniecznością przygotowania zabezpieczeń końcowego odcinka etapu oraz imprezami towarzyszącymi w dniu 07.08.2010 roku :
- o godz. 5.30 nastąpi wyłączenie z ruchu pojazdów indywidualnych al. 3 Maja (kursować będzie komunikacja zbiorowa w obu kierunkach);
- o godz. 6.00 nastąpi zamknięcie al. Focha, oraz ul. Kałuży;
- ok. godz. 14.00 nastąpi całkowite zamknięcie al. 3 Maja oraz ul. Piastowskiej na odcinku od Cichego Kącika do ul. Królowej Jadwigi.
Przywrócenie do ruchu ogólnego ul. Piastowskiej nastąpi ok. godz. 19.30, al. Focha, Al. 3 Maja oraz ul. Kałuży ok. godz. 22.00.

Ponadto znakami B-36 została wyłączona możliwość zatrzymywania się i postoju pojazdów na następujących ulicach:
- Powiśle, Podzamcze, św. Idziego, Grodzka, św. Anny, Studencka, Garncarska (na odcinku od skrzyżowania z ul. Studencką do ul. Krupniczej), Krupnicza (na odcinku od ul. Garncarskiej do al. Mickiewicza) - dniu 07.08.2010 roku w godz. 7.00 - 20.00,
- al. Focha - cały dzień 07.08.2010 roku,
- al. 3 Maja - w dniu 06.08.2010 roku od godz. 20.00 oraz cały dzień 07.08.2010 roku.


W związku ze zmienioną organizacją ruchu, według poniższych wskazań zmianie ulegną marszruty linii tramwajowych i autobusowych.

Linie tramwajowe

ul. Nowosądecka - Wielicka - przejazd tramwajów w poprzek trasy wyścigu.
6, 7, 50 Na czas przejazdu kolarzy mogą być chwilowo wstrzymane na ul. Wielickiej i Nowosądeckiej. W razie dłuższych zatrzymań będą kierowane na trasy objazdowe do pętli Prokocim.


Rondo Matecznego - przejazd tramwajów w poprzek trasy wyścigu.
8, 10, 11, 23 Na czas przejazdu kolarzy mogą być chwilowo wstrzymane na ul. Kalwaryjskiej i Wadowickiej. W razie dłuższych zatrzymań będą kierowane na trasy objazdowe przez ul. Kapelanka - Monte Cassino.


ul. Podwale - przejazd wyścigu z ul. Anny w ul. Studencką.
1, 2, 6, 15 Mogą być chwilowo wstrzymane na ul. Straszewskiego. W razie dłuższych zatrzymań będą kierowane do Bronowic i Krowodrzy Górki.


al. 3 Maja - w czasie przejazdu kolarzy z al. Mickiewicza w al. 3 Maja nastąpi wyłączenie ciągu do Cichego Kącika.
1, 2, 6, 15 Będą chwilowo wstrzymane na al. 3 Maja i ul. Piłsudskiego. W razie dłuższych zatrzymań będą kierowane na trasy objazdowe do Bronowic i Krowodrzy Górki.

 

W związku z tym, że trasy niektórych linii będą przecinane przez wyścig kolarski wielokrotnie w różnych miejscach, możliwe jest skierowanie pociągów tramwajów na inne trasy objazdowe w zależności od aktualnych możliwości i potrzeb.

Linie autobusowe

103 - W kierunku Wydziału Farmacji bez zmian.
- W kierunku Mydlnik: ul. Wielicką, Mała Góra, Aleksandry, Jerzmanowskiego, Bieżanowską, Wielicką, Na Zjeździe, Podgórską, Kotlarską, Rondo Mogilskie, Lubicz, Pawią, Nowy Kleparz - al. Słowackiego, Czarnowiejską i dalej po trasie.

114 - W kierunku Kampusu bez zmian.
- W kierunku Prądnika Białego - od Ronda Grunwaldzkiego przez ul. Dietla, Wielopole, Pawią, al. 29-Listopada i dalej po trasie.

124 i 424 - W kierunku Ruczaju bez zmian (możliwe chwilowe wstrzymania na ul. Piłsudskiego
i ul. Dunajewskiego). W przypadku dłuższego zatrzymania będą kierowane na trasę objazdową od Ronda Mogilskiego przez ul. Grzegórzecką i ul. Dietla do Ronda Grunwaldzkiego.
- W kierunku Wieczystej - od Ronda Grunwaldzkiego przez ul. Dietla, Wielopole, Dworzec Gł. i dalej po trasie.

133 - W kierunku Łagiewnik bez zmian - mogą wystąpić chwilowe wstrzymana na skrzyżowaniu Teligi / Wielicka.
- W kierunku do Bieżanowa Potrzasku przez ul. Mała Góra, Aleksandry, Ćwiklińskiej i dalej po swojej stałej trasie.

144 - W kierunku Rżąki bez zmian.
- W Kierunku Prądnika Białego: ul. Wielicką, Mała Góra, Aleksandry, Jerzmanowskiego, Bieżanowską, Wielicką, Na Zjeździe, Podgórską, Kotlarską, Rondo Mogilskie, Lubicz, Pawia, Al. Słowackiego, Czarnowiejska i dalej po trasie.

159 - W kierunku Cichego Kącika bez zmian.
- W kierunku os. Piastów od godz. ok. 14:00 do godz. ok. 19:30- z pętli Cichy Kącik i przystanku początkowego (ul. Igrców) będzie kierowana na trasę objazdową przez ul. Chodowieckiego, następnie ul. Olimpijską do ul. Piastowskiej i dalej po swojej trasie.

163 - W kierunku Bieżanowa bez zmian do skrzyżowania z ul. Teligi. W czasie przejazdu wyścigu przez skrzyżowanie ul. Wielickiej i Teligi może wystąpić konieczność kierowania na trasę objazdową przez ul.Wielicką, Małą Górę do ul. Aleksandry.
- W kierunku Kombinatu: Aleksandry, Jerzmanowskiego, Bieżanowską, Wielicką i dalej po swojej trasie.

164 - W kierunku Piasków Nowych bez zmian.
- W kierunku Górki Narodowej - będzie kierowana na trasę objazdową. Od ul. Sławka w prawo przez ul. Kamieńskiego, Malborską - Wielicką, Na Zjeździe, Podgórska, Kotlarska, Rondo Mogilskie, Lubicz, Pawią, al. Słowackiego, Prądnicką i dalej po trasie.
173 - W kierunku Bieżanowa bez zmian do skrzyżowania z ul. Teligi. W czasie przejazdu wyścigu przez skrzyżowanie ul. Wielickiej i Teligi może wystąpić konieczność kierowania na trasę objazdową przez ul.Wielicką, Małą Górę do ul. Aleksandry.
- W kierunku Azorów: Aleksandry, Ćwiklińskiej, Jerzmanowskiego, Bieżanowską, Wielicką, Na Zjeździe, Podgórską, Kotlarską, Rondo Mogilskie, Lubicz, Pawią, Al. Słowackiego, Czarnowiejską i dalej po trasie.
174 - W kierunku Kurdwanowa bez zmian. W rejonie skrzyżowania ul. Wielickiej i Kamieńskiego możliwe chwilowe wstrzymiania.
- W kierunku Kombinatu: do skrzyżowania ul. Witosa z Trybuny Ludów bez zmian następnie ul. Trybuny Ludów, Malborską do ul. Wielickiej i dalej po swojej trasie.
179 - W kierunku Kurdwanowa bez zmian.
- W kierunku Dworca Gł. Zachód - od ul. Sławka w prawo przez ul. Kamieńskiego, Malborską, Wielicką, Na Zjeździe, Podgórską, Kotlarską, Rondo Mogilskie, Lubicz, Pawią.

184 - W kierunku Kurdwanowa bez zmian.
- W kierunku Prądnika Czerwonego: od ul. Malborskiej przez ul. Wielicką, Limanowskiego, most Piłsudskiego, Krakowską, Dietla i dalej po trasie.

194 - W kierunku Kampusu UJ bez zmian.
- W kierunku Krowodrzy Górki - od Ronda Grunwaldzkiego przez ul. Dietla, Wielopole, Dworzec Gł., Pawią, Nowy Kleparz, al. Słowackiego, Czarnowiejską i dalej po trasie.

204, 244 i 304 Z chwilą wyłączenia ruchu do Krakowa należy wstrzymywać na pętli w Wieliczce.

522 - W kierunku Bieżanowa Nowego bez zmian.
- W kierunku Placu Centralnego: ul. Aleksandry, Jerzmanowskiego, Bieżanowską i dalej ul. Wielicką po swojej trasie (możliwe chwilowe wstrzymania na ul. Straszewskiego).

700 Możliwe chwilowe wstrzymania na al. Krasińskiego przed skrzyżowaniem z ul. Piłsudskiego. W przypadku dłuższych zatrzymań linia zostanie skrócona do przystanku pn. „Jubilat" a następnie zawracać na przełączce na al. Krasińskiego na wysokości teatru Stu.


W związku z zamknięciami na al. Focha, ul. Kałuży i ul. Piastowskiej nastąpią zmiany tras linii kursujących w rejonie Błoń.


102 - Do ok. godz. 14.00 linia kursować powinna bez zmian.
- Od ok. godz. 14.00 do ok. godz. 19.30 linia zostanie podzielona na dwie części: Krowodrza Górka - Cichy Kącik (wyjazd z pętli Cuchy Kącik jak linia 159) oraz Zakamycze - Słonecznikowa (zawracanie poprzez cofanie przy pomocy służb organizatora w rejonie skrzyżowania ul. Królowej Jadwigi - Piastowska).

134 - W godz. od 6:00 - 14:00 oraz od ok. godz. 19:30 do ok. godz. 22:00 powinna kursować w obu kierunkach na trasie ZOO - Królowej Jadwigi - Piastowska - Cichy Kącik - al. 3 Maja (w al. 3 Maja zostanie dopuszczony tylko dla autobusów komunikacji miejskiej ruch „pod prąd" od Cichego Kącika do skrzyżowania z al. Focha). Przystanek początkowy i końcowy Cracovia należy przenieść z ul. Kałuży na al. Krasińskiego przy kinie Kijów - zawracanie będzie się odbywać na przełączce na al. Krasińskiego. Autobusy na trasie objazdowej przez al. 3 Maja i ul. Piastowską powinny zatrzymywać się dodatkowo na tymczasowym przystanku Cichy Kącik na ul. Piastowskiej w obu kierunkach (w kierunku Chełmu jak linia 102, w kierunku Cracovia - na tymczasowym przystanku zlokalizowanym na ul. Piastowskiej przed skrętem w prawo w al. 3 Maja)
- Od ok. godz. 14:00 do 19:30 linię należy skrócić. W tym czasie powinna kursować od ZOO do przystanku Słonecznikowa (zawracanie będzie się odbywać poprzez cofanie przy pomocy służb organizatora w rejonie skrzyżowania ul. Królowej Jadwigi - Piastowska, analogicznie jak linia 102).

152 - Od ok. 6:00 do ok. 14:00 oraz od ok. 19:30 do ok. 22:00 linia kursować bedzie na trasie: Aleja Przyjaźni - Cracovia bez zmian, następnie w obu kierunkach: al. 3 Maja, Piastowską, Królowej Jadwigi i dalej bez zmian. Przystanek Cracovia w kier. Olszanicy z al. Focha będzie tymczasowo przeniesiony na al. 3 Maja - na wysokości przystanku
tramwajowego w kierunku UJ natomiast w kier. Alei Przyjaźni na początek ul. Piłsudksiego. Autobusy na trasie objazdowej przez al. 3 Maja i ul. Piastowską powinny zatrzymywać się dodatkowo na tymczasowym przystanku Cichy Kącik na ul. Piastowskiej w obu kierunkach (w kierunku Chełmu jak linia 102, w kierunku Cracovia - na tymczasowym przystanku zlokalizowanym na ul. Piastowskiej przed skrętem w prawo w al. 3 Maja) Od ok. godz. 14:00 do ok. godz. 19:30 linię należy skrócić do Cracovii, zawracanie na alejach przy ul. Dunin - Wąsowicza.
- Po otwarciu dla ruchu ul. F. Focha linia powinna wrócić na swoją stałą trasę.
192 - Od ok. 6:00 do ok. 14:00 oraz od ok. 19:30 do ok. 22:00 linia kursować będzie na trasie: Krakowska Akademia - Cracovia bez zmian, następnie w obu kierunkach: al. 3 Maja, Piastowską, Królowej Jadwigi i dalej bez zmian. Przystanek Cracovia z al. Focha będzie tymczasowo przeniesiony na al. 3 Maja - na wysokości przystanku tramwajowego w kierunku UJ. Autobusy na trasie objazdowej przez al. 3 Maja i ul. Piastowską powinny zatrzymywać się dodatkowo na tymczasowym przystanku Cichy Kącik na ul. Piastowskiej w obu kierunkach (w kierunku Chełmu jak linia 102, w kierunku Cracovia - na tymczasowym przystanku zlokalizowanym na ul. Piastowskiej przed skrętem w prawo w al. 3 Maja).
- Od ok. godz. 14:00 do ok. godz. 19:30 linia zostanie podzielonana dwie części: Krakowska Akademia - Cracovia, zawracanie na alejach przy ul. Dunin - Wąsowicza. Druga część: Port Lotniczy, Olszanica, Królowej Jadwigi do przystanku Słonecznikowa (zawracanie jak linie 102 i 134)
292 - Od ok. 6:00 do ok. 14:00 oraz od ok. 19:30 do ok. 22:00 linia kursować bedzie na trasie: Krakowska Akademia - Cracovia bez zmian, następnie w obu kierunkach: al. 3 Maja, Piastowską, Królowej Jadwigi i dalej bez zmian. Przystanek Cracovia z al. Focha będzie tymczasowo przeniesiony na al. 3 Maja - na wysokości przystanku tramwajowego w kierunku UJ. Autobusy na trasie objazdowej przez ul. Piastowską powinny zatrzymywać się dodatkowo na tymczasowym przystanku Cichy Kącik na ul. Piastowskiej w obu kierunkach (w kierunku Chełmu jak linia 102, w kierunku Cracovii - na tymczasowym przystanku zlokalizowanym na ul. Piastowskiej przed skrętem w prawo w al. 3 Maja).
- Od ok. godz. 14:00 do ok. godz. 19:30 linia powinna kursować w obu kierunkach do Portu Lotniczego po trasie: Krakowska Akademia do Placu Inwalidów bez zmian, następnie po trasie linii 208 ul. Czarnowiejską, al. Armii Krajowej, Balicką do Portu Lotniczego.

109, 279 i 289 W dniu 7 sierpnia 2010 roku (sobota) linie kursować będą po zmienionej trasie. Od skrzyżowania Księcia Józefa i Malczewskiego przez most Zwierzyniecki, ul. Zielińskiego, Monte Cassino do Ronda Grunwaldzkiego (jak obecnie linie 209, 229, 239, 249, 259 i 269)

502 - Od ok. 6:00 do ok. 22:00 przystanek początkowy i końcowy Cracovia należy przenieść z ul. Kałuży na al. Krasińskiego przy kinie Kijów - zawracanie będzie się odbywać na przełączce na al. Krasińskiego przy ul. Dunin - Wąsowicza.