68. Tour de Pologne w Krakowie: Umowa podpisana!

Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa i Czesław Lang - Dyrektor Generalny Lang Team złożyli 5 kwietnia podpisy na umowie o współpracy przy organizacji ostatniego etapu i zakończenia tegorocznego 68. Tour de Pologne. Sygnatariuszem tego dokumentu jest także Krzysztof Kowal ? Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, wspierającego organizatorów wyścigu w imieniu Gminy Miejskiej Kraków. W sobotę, 6 sierpnia mieszkańcy podwawelskiego grodu i turyści obejrzą niezwykle atrakcyjne widowisko kolarskie - kryterium uliczne w centrum miasta.

Po raz czwarty z rzędu Tour de Pologne zakończy się na Błoniach Krakowskich, w okolicach stadionu Cracovii, weźmie w nim udziału wielu znakomitych zawodników startujących w barwach najlepszych na świecie profesjonalnych grup kolarskich.
- W tym roku ostatni etap będzie etapem sprinterskim. Dwunastoipółkilometrową pętlę kolarze przejadą dziesięć razy, przez co najmniej dwie godziny Kraków zostanie pokazany na antenach Eurosportu i Telewizji Polskiej, a że nasze miasto podczas tego wyścigu jest pięknie filmowane, lepszej promocji być może - podkreślił Prezydent Jacek Majchrowski podczas wtorkowej uroczystości w sali konferencyjnej Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. - Mamy cały program promowania Krakowa poprzez sport. Tour de Pologne jest jednym z bardzo istotnych elementów tej promocji.
Według Czesława Langa Kraków powoli staje się tym dla Tour de Pologne, czym dla Tour de France jest Paryż. Prezydent Majchrowski żartobliwie skwitował to porównanie: - Tour de France ma Paryż, a u nas Tour de Pologne nie ma Warszawy.
14 kwietnia w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbędzie się prezentacja 68. Tour de Pologne, ale Czesław Lang przedstawił już kilka ciekawych szczegółów tegorocznych zmagań : - Zostaliśmy zaliczeni do trzynastu największych wyścigów kalendarza światowego wraz z Tour de France czy Giro d'Italia. W Tour de Pologne zobaczymy 18 najlepszych zespołów, a ten rok będzie o tyle ciekawszy, że na trasie pojawi się nie tylko reprezentacja Polski, ale także grupa CCC, która spełnia wszystkie warunki, żeby ją zaprosić. A przecież w kolarskiej Lidze Mistrzów ściga się 7 Polaków, którzy przyjadą ze swoimi ekipami, są wśród nich Sylwester Szmyd, Przemysław Niemiec oraz Michał Kwiatkowski, który skończył dopiero 20 lat, był mistrzem świata juniorów, jeździ w drużynie Lance'a Armstronga - RadioShack. Dwa ciężkie wyścigi etapowe ukończył na trzecim miejscu, pokładamy w nim wielkie nadzieje. W tym roku rano przed startem do każdego etapu program TVP „Kawa czy herbata" będzie dedykowany Tour de Pologne. Postaramy się pokazać wszystko od środka. Duży nacisk kładziemy na promocję Polski, korzystać będziemy z najnowszych osiągnięć techniki telewizyjnej. Staramy się wprowadzić więcej dynamiki do wyścigu, skróciliśmy etapy płaskie, wydłużyliśmy etapy górskie -przykładowo do ponad 200 km etap wokół Zakopanego Podobnej długości - z czterema ciężkimi podjazdami będzie etap z metą przy Termach w Bukowinie Tatrzańskiej. To wszystko z myślą o kibicach.

Fot. MCH/ZIS

[galeria:330]