67. Tour de Pologne jednak bez Boonena ? przegrał z kontuzją

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, jeden z najlepszych sprinterów świata, mistrz globu z 2005 roku w Madrycie - Tom Boonen nie pojawi się jednak na starcie tegorocznej, 67. edycji Tour de Pologne UCI ProTour z metą w Krakowie. Belgijski sprinter musiał 15 lipca poddać się operacji lewego kolana.

Zawodnika drużyny Quick Step czeka teraz dłuższa przerwa. Mówi się o przynajmniej trzech tygodniach odpoczynku od treningów. Wcześniej Boonen z powodu zapalenia ścięgna zrezygnował ze startu w trwającym właśnie Tour de France. Kontuzji tej nabawił się w trakcie Tour of California. - W zeszłym tygodniu wydawało mi się, że jest troszkę lepiej. Ale na początku tego tygodnia sprawa się pogorszyła - powiedział słynny kolarz dla jednego z belgijskich portali internetowych.

Jeszcze nie wiadomo, kto zastąpi Belga. Mimo jego ostatecznej absencji, grupa Quick Step przysyła do Polski bardzo mocny skład. Na ostatnich kilometrach etapów na pewno będą się liczyć świetni sprinterzy: Marco Velo, Matteo Tosatto oraz Wouter Weylandt, dla którego będzie to czwarty w karierze Tour de Pologne. Weylandt zabłysnął w 2006 roku, kiedy to wygrał klasyfikację punktową wyścigu, pięciokrotnie meldując się na metach etapów w czołowej dziesiątce. Rok później wrócił z większym bagażem doświadczeń, ale znów zabrakło mu centymetrów do zwycięstwa i trzykrotnie stawał na podium, ale nie odniósł żadnego etapowego triumfu. W ubiegłym sezonie Belg ponownie próbował wygrać etap w Polsce. Najbliżej tego był na ostatnim odcinku z Rabki Zdrój do Krakowa, jednak ostatecznie zdołał finiszować na trzecim miejscu. W cięższym, górzystym terenie powinni powalczyć zaś tegoroczny mistrz Belgii - Stijn Devolder oraz mistrz Białorusi w jeździe indywidualnej na czas Bronisława Samoiłowa.

Skład grupy Quick Step na 67. TdP: Andrej Kunicki,  Dario Cataldo, Stijn Devolder, Davide Malacarne, Bronisław Samoiłow, Thomas Vedel Kvist, Marco Velo, Wouter Weylandt.