4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski i „5 dla Kościuszki”: niedzielne bieganie z metą w TAURON Arenie Kraków

W niedzielę, 15 października na ulicach Krakowa znów pojawiają się tysiące biegaczy, uczestników 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego i „5 dla Kościuszki”. Szczególnym miejscem dla tych atrakcyjnych wydarzeń jest znów TAURON Arena Kraków, w której wyznaczono nie tylko metę obu biegów, ale i bazę imprezy. Zarówno półmaraton, jak i rywalizacja na dystansie 5 km rozpoczną się w pobliżu Areny – na ulicy Stanisława Lema.

Przygotowaniom do kończącego Królewską Triadę Biegową 2017 4. PZU CPK oraz do zorganizowanych  w ramach obchodów 200. Rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki zmagań na 5 km  poświęcona została konferencja prasowa, która odbyła się w czwartek, 12 października  w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Wzięli w niej udział: Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Pełnomocnik Prezesa Zarządu PZU Życie Jerzy Nowak, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA Małgorzata Marcińska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal, Dyrektor Komunikacji Zewnętrznej i PR Carrefour Polska Maria Cieślikowska oraz  Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 4. PZU CPK i „5 dla Kościuszki” Andrzej Batko.

- Już wiemy, że w 4. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim wystartuje rekordowa liczba osób. Aż dziesięciu tysiącom biegaczy nadaliśmy numery startowe. Względy organizacyjne, a w szczególności kwestie bezpieczeństwa, spowodowały wyznaczenie takiego limitu, bo chętnych było więcej – powiedział Dyrektor Krzysztof Kowal. - W tym roku pojawiła się także możliwość przebiegnięcia 5 kilometrów, będzie więc w czym uczestniczyć i co oglądać. Nie zabraknie też licznych dodatkowych atrakcji. Prognozy pogody na niedzielę są bardzo obiecujące, ma być ciepło i słonecznie. Bardzo się cieszę, że wspiera nas sponsor tytularny – PZU. Dzięki tej współpracy biegi są coraz lepsze i ściągają do Krakowa coraz więcej startujących.

Dla zilustrowania tego zjawiska dodajmy, że w tym roku 16. PZU Cracovia Maraton ukończyło 5 614 osób, co w tej chwili zapewnia naszej imprezie 1. miejsce w ogólnopolskim rankingu. Do mety  rekordowego pod każdym względem 11. PZU Biegu Trzech Kopców dotarło 2331 uczestników.

Imponujące statystyki ma również PZU Cracovia Półmaraton Królewski: 16 659 biegaczy, w tym 4 218 kobiet w trzech dotychczasowych edycjach przy systematycznym i bardzo dynamicznym wzroście w każdym kolejnym roku.

- Tych, którzy nie będą w niedzielę biegać, przepraszam za utrudnienia i zapraszam do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych ZIS-u, ZIKiT-u, Miasta Krakowa w sprawie zmian w ruchu drogowym, komunikacji miejskiej i proponowanych objazdów – dodał Dyrektor Kowal.

- W Krakowie jesteśmy od października 2014 roku. Rozpoczęliśmy wtedy współpracę przy organizacji biegów 1. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim, rok później doszedł PZU Bieg Trzech Kopców, a w 2016 roku – PZU Cracovia Maraton – przypomniał Jerzy Nowak. - W naszej działalności charytatywnej uwagę zwraca akcja „Podziel się kilometrem”. Od piątku do niedzieli zapraszamy do strefy PZU w TAURON Arenie Kraków. W tym roku biegamy dla Piotra Boratyńskiego.

O działaniach na rzecz promowania aktywnego stylu życia mówiła Maria Cieślikowska: - Carrefour Polska od czterech lat prowadzi kampanię „Z miłości do zdrowia”. W tym roku akcją zdrowego żywienia objęliśmy 1500 dzieci. 

Firma obecna na polskim rynku od 20 lat włącza się też w sponsorowanie wydarzeń sportowych, w tym roku mocno zaangażowała się w 74. Tour de Pologne, zdecydowała się również na współpracę z ZIS-em przy przygotowaniach i przeprowadzeniu PZU Biegu Trzech Kopców i PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Podczas niedzielnego półmaratonu na trasie pojawią się – jak zwykle – sportowcy niepełnosprawni. Ze względów bezpieczeństwa w 4. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim nie można startować na wózkach, ale do udziału zgłosiło się 26 niedowidzących i 3 niewidomych – poinformował Bogdan Dąsal.

Dużą atrakcją PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego, a tym razem także „5 dla Kościuszki” jest niezwykła sceneria finiszu – w TAURON Arenie Kraków. Już po raz trzeci z rzędu biegacze zakończą zmagania w największej w Polsce, jednej z największych w Europie, hali widowiskowo-sportowej.

- To dla nas wielki zaszczyt gościć biegaczy w TAURON Arenie Kraków  – podkreśliła Prezes ARM SA Małgorzata Marcińska. - Bijemy wszelkie rekordy, obecność uczestników półmaratonu w naszej pięknej hali jest potwierdzeniem ogromnych możliwości obiektu. Niedawno w TAURON Arenie Kraków odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn i wtedy mieliśmy okazję uhonorować i nagrodzić dwumilionowego widza.

Faworytami niedzielnego półmaratonu są trzykrotny triumfator Cracovia Maraton Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva, Dmytro Łaszyn z Ukrainy i Etiopczyk Mengistu Zelalem oraz Ukrainka Julia Szmatenko i Polka Anna Szyszka. 

Zorganizowanie jednocześnie dwóch biegów to duże wyzwanie. Nad sprawnym przebiegiem półmaratonu i „5 dla Kościuszki” czuwać będzie 403 przedstawicieli służb mundurowych, nie licząc policjantów. Na trasie znajdzie się też 10 karetek.

- Cała trasa półmaratonu została tak wymyślona, aby utrudnienia były jak najmniejsze. Najdłużej zamknięta będzie nitka wschodnia ulicy Lema – od godziny 6.00 do 18.00. Natomiast nitka zachodnia – od 9.30 do 14.30, podobnie jak wszystkie ścieżki rowerowo-piesze na ulicy Lema i na Bulwarach Wiślanych. Zrobiliśmy wyjątki dla publicznej komunikacji miejskiej i na przykład na Alei Pokoju tramwaje będą jeździć aż do godz. 10.30. I tak samo będzie na Alei  Jana Pawła II – przekazał Andrzej Batko.

Więcej szczegółów dotyczących zmian w ruchu drogowych i komunikacji miejskiej zamieszczamy w odrębnych komunikatach.

W trakcie czwartkowej konferencji zaprezentowano koszulki  i medale 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego i „5 dla Kościuszki” oraz statuetkę Królewskiej Triady Biegowej, którą najwytrwalsi – za ukończenie 16. PZU Cracovia Maraton, 11. PZU Biegu Trzech Kopców i 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego – odbiorą wraz z dyplomem w niedzielne popołudnie.

Bieg „5 dla Kościuszki” objęli patronatem Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Krakowie Walter Braunohler i Konsul Generalny Republiki Francuskiej w Krakowie Frédéric de Touchet.

Fot. MCH/ZIS