3. PZU Cracovia Półmaraton Królewski: rekordowy finał sezonu!

Jedno jest już pewne, w niedzielnym 3. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim wystartuje rekordowa liczba biegaczy! Wśród nich Monika Stefanowicz – ubiegłoroczna triumfatorka naszej imprezy z metą w TAURON Arenie Kraków.

Blisko 9 tysięcy osób zgłosiło swój udział on-line, aż 7717 ma już numer startowy, a zapisy będą przyjmowane jeszcze w piątek i w sobotę Tradycyjnym, w biurze zawodów.

W czwartek, 13 października w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa. Wzięli w niej udział: Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Dyrektor Oddziału Regionalnego PZU w Krakowie Jacek Weremczuk, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA, zarządzającej TAURON Areną Kraków Jacek Gryzło, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal, Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy 3. PZU CPK Andrzej Batko oraz Organizator Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym, złoty medalista MŚ, trener i propagator tej sztuki walki Paweł Janusz.

Należy bowiem dodać, że organizatorzy 3. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego i Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym nie tylko z racji zlokalizowania obu imprez w TAURON Arenie Kraków podjęli wspólne działania promocyjne i marketingowe, które sprawiły, że podczas weekendowych wydarzeń w TAURON Arenie Kraków i jej otoczeniu nie zabraknie atrakcji dla zawodników i kibiców.

Jeśli porównamy obecne statystyki z ubiegłorocznymi, gdy nasz półmaraton ukończyło 5840 osób, to postęp jest ogromny. Ludzie kochają bieganie i Kraków – podkreślił Dyrektor Krzysztof Kowal. Nic więc dziwnego, że aż 762 biegaczy ma szansę zdobyć statuetkę Królewskiej Triady Biegowej za ukończenie trzech naszych imprez: 15. PZU Cracovia Maraton, 10. PZU Biegu Trzech Kopców i 3. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Jeśli uda się zweryfikować wyniki to być może niektórzy odbiorą tę statuetkę w czasie niedzielnego after party. Szczególną atrakcją półmaratonu jest na pewno  meta w największej polskiej hali widowiskowo-sportowej TAURON Arenie Kraków. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie. Tych, którzy nie pobiegną – do kibicowania!

Od samego początku Cracovia Półmaratonu Królewskiego jego  sponsorem tytularnym jest PZU. Dyrektor Jacek Weremczuk sam doświadczył walorów tej rywalizacji podczas pierwszej edycji w 2014 roku: - Potwierdzam, że ukończyłem półmaraton dwa lata temu i mam bogate wspomnienia z tego startu. PZU wspiera imprezy biegowe różnego rodzaju. Z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie współpracuje się nam bardzo dobrze. Oprócz wielu inicjatyw, staramy się także propagować aktywny styl życia, rekreację zdrowotną. Podczas niedzielnego półmaratonu w pobliżu TAURON Areny Kraków ustawimy naszą strefę „Podziel się kilometrem”. Zachęcamy do czynnego uczestnictwa a aktywnościach. Wybiegane tam kilometry zamienimy na złotówki i tak uzbieraną kwotę przekażemy na fundację SOS Wioski Dziecięce. Każdego roku te kwoty są wyższe.

- Atmosfera w trakcie  półmaratonu, a szczególnie podczas jego zakończenia w TAURON Arenie Kraków będzie na pewno tak wspaniała jak w ubiegłym roku – powiedział Wiceprezes Zarządu ARM SA Jacek Gryzło. - Organizujemy wielkie wydarzenia, również sportowe wspólnie z ZIS-em. Dzięki temu możemy pokazać jak świetnym obiektem dysponujemy, ile Kraków na tym zyskał. W tym roku 3. PZU Cracovia Półmaraton Królewski nie jest jedyną imprezą, która czeka nas w najbliższych dniach, gdyż 14 i 15 października gościmy Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym, a 16 października biegaczy. To dla nas nowe wyzwanie organizacyjne. Jestem jednak przekonany, że wszystko zakończy się sukcesem.

- Chcę obronić tytuł mistrza świata – mówił Paweł Janusz. - Bardzo się cieszę, że mamy wreszcie tak piękną halę jak TAURON Arena Kraków. Jesteśmy w stanie zorganizować w jednym czasie i pod jednym dachem kilka imprez z udziałem ponad dwóch tysięcy zawodników na dwudziestu matach. Przygotowaliśmy wiele animacji głównie dla dzieci, walki pokazowe. W jednej z nich wystąpi nasza koleżanka, która cudem przeżyła atak ciężkiej choroby i choć ma protezy nadal oddaje się życiowej pasji. Karatecy pobiegną również w niedzielnym półmaratonie.   

Szykuje się także gigantyczna konsumpcja sushi, przygotowanego przez mistrzów kuchni japońskiej.

Ważnym elementem najbliższego półmaratonu, podobnie jak i innych imprez biegowych jest dbałość o bezpieczeństwo uczestników i odpowiednie przygotowanie trasy.

Tym bardziej, że jak poinformował Pełnomocnik Bogdan Dąsal w 3. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim wystartują osoby niepełnosprawne: - Tak się złożyło, że te zawody upodobały sobie osoby z niepełnosprawnością narządów wzroku. Zapisało się 26 biegaczy, całkowicie niedowidzących z przewodnikiem lub niedowidzących, samodzielnie pokonujących trasę. Większość jest spoza Krakowa. Ich udział w maratonie bądź półmaratonie bardzo pozytywnie kreuje wizerunek naszego miasta.

Krakowianie z coraz większą życzliwością odnoszą się do biegaczy, choć takie wydarzenia jak niedzielny 3. PZU Cracovia Półmaraton Królewski nakładają konieczność wprowadzenia określonych zmian w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej. Ze szczegółami można zapoznać w specjalnych komunikatach – na stronach internetowych Organizatora – Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, w portalu Magiczny Kraków czy za pośrednictwem mediów.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej Andrzej Batko wspomniał też o dodatkowych rozwiązaniach: - Wprowadzone zostaną bramki dla pieszych i dodatkowe „rękawy” dla ruchu lokalnego i komunikacji miejskiej, na przykład z ulicy Kościuszki, czy zawrotkę w rejonie ulic Fabrycznej i Cystersów. 400 osób, włącznie z policjantami,  zabezpieczy trasę i zapewni bezpieczeństwo. Będzie 9 karetek pogotowia, w tym 5 z lekarzami, 2 motocykle z ratownikami oraz 4 punkty na trasie. punkty na trasie.

Konferencja stała się też okazją do zaprezentowania medalu i koszulek półmaratonu.

Start do 3. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego z ulicy Lema nastąpi w niedzielę, 16 października o godz. 11:00, a do mety  w TAURON Arenie Kraków należy dobiec najpóźniej do godz. 14:00. Wtedy trasa zostanie zamknięta.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS