29 lipca 74. Tour de Pologne w Krakowie: na starcie Peter Sagan, być może również Rafał Majka...

Nieprzerwanie od 2008 roku Kraków gości uczestników Tour de Pologne, wieloetapowego wyścigu kolarskiego zaliczanego do prestiżowego cyklu UCI World Tour. Ze znakomitymi zawodnikami tej niezwykle popularnej dyscypliny sportu w podwawelskim grodzie spotkamy się znów w sobotę, 29 lipca, podczas I etapu 74. TdP a także dzień wcześniej wieczorem, gdy na Rynku Głównym zaprezentowane zostaną uroczyście i oficjalnie wszystkie ekipy.

Fot. Szymon Gruchalski

Na kompletowanej obecnie liście startowej pojawiło się niedawno nazwisko dwukrotnego mistrza świata Słowaka Petera Sagana. Organizatorzy i kibice liczą też, że dołączy do niego brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro (2016) Rafał Majka, który po ciężkim upadku w Tour de France leczy rany i przygotowuje się do dalszej części sezonu. Wszyscy z niecierpliwością czekają na oficjalny komunikat w tej sprawie niemieckiej grupy BORA-Hansgrohe.

W peletonie powinni się również pojawić Włoch Vincenzo Nibali – triumfator Giro d’Italia (2013, 2016), Tour de France (2014) i Vuelta a España (2010), Portugalczyk Rui Costa (mistrz świata – 2013) oraz wiele innych znakomitości zawodowego kolarstwa.

Przez dziewięć ostatnich lat, aż do 2016 roku, w Krakowie odbywało się zakończenie ostatniego etapu i całego wyścigu. Tym razem, w naszym mieście rozpoczną się tygodniowe zmagania (29.07. - 4.08.2017) na drogach województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego – z finałem w Bukowinie Tatrzańskiej.

Z Tour de Pologne w Krakowie wiąże się wiele miłych wspomnień. Najmocniej w pamięci polskich kibiców utkwił sukces w klasyfikacji generalnej 71. TdP w 2014 roku Rafała Majki, wychowanka WLKS Krakus Swoszowice.

Długo by wymieniać gwiazdy kolarstwa, które mieliśmy już okazję podziwiać z bliska. Na pewno na tej liście muszą się znaleźć mistrzowie świata: Michał Kwiatkowski, wspomniany Peter Sagan, czy Włoch Alessandro Ballan.

Kwiatkowski w 69. TdP (2012) przegrał  zaledwie o 5 sekund z Włochem Moreno Moserem, natomiast Ballan triumfował w 2009, a Sagan w 2011 roku.

Do tegorocznego, krakowskiego I etapu (130 km) kolarze wyruszą 29 lipca ze startu honorowego na Rynku Głównym o godz. 13.25. Start ostry nastąpi na ulicy Myślenickiej. Najlepsi powinni pojawić się na mecie w Alei Focha - obok Stadionu Miejskiego Cracovia - około godz. 16.40.

Po 5 latach przerwy finisz etapu organizator wyścigu - Lang Team, we współpracy z Gminą Miejską Kraków/Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie, wyznaczył znów na Błoniach Krakowskich.