140 lat krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 1: w zdrowym ciele zdrowy duch

Krakowska Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej ma już 140 lat! W czwartek, 24 października odbyły się z tej okazji uroczystości jubileuszowe. Sympatyczna współpraca podczas tradycyjnego Biegu Sylwestrowego sprawiła, że na tak pięknym święcie nie mogło zabraknąć Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W szkole przy ul. Św. Marka 34 znalazło swe  miejsce biuro zawodów tej coraz popularniejszej i bardzo kolorowej imprezy, tu są też szatnie dla biegaczy i depozyt.

 

Grono pedagogiczne „Jedynki” daje znakomity przykład, włączając się do rywalizacji i świetnej zabawy, przygotowując na tę okazję bardzo wymyślne, wysoko oceniane w specjalnym konkursie, sylwestrowe stroje.

 

Słowa Talesa z Miletu „Mens sana in corpore sano”, czyli „W zdrowym ciele zdrowy duch” stały się przesłaniem dla nauczycieli i uczniów  SP nr 1.

 

Uprawianie sportu jest równie ważne jak zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności w innych dziedzinach. W czwartek nadarzyła się  świetna okazja do zaprezentowania  nieprzeciętnych talentów artystycznych, ale niedawno dla uczczenia jubileuszu zorganizowano… rowerową przejażdżkę po Krakowie.

 

- O niezwykłości i wyjątkowości naszej szkoły świadczą nie tylko jej historia i położenie – powiedziała w okolicznościowym wystąpieniu Dyrektor Elżbieta Migocka. - To, co niepowtarzalne zawdzięczamy przede wszystkim naszym uczniom, dla których „Jedynka” jest pierwszym okrętem. Od najmłodszych lat pod kierunkiem dobrych pedagogów poszerzają swoje horyzonty, a na koniec pobytu w „Jedynce”, pełni nadziei mówią: jutro popłyniemy daleko, jeszcze dalej niż te obłoki, pokłonimy się nowym brzegom, odkryjemy nowe zatoki.

 

List gratulacyjny od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odczytał i przekazał Tadeusz Matusz – Zastępca Prezydenta ds. Edukacji.  Pamiątkową tablicę poświęcił Biskup Damian Muskus.

 

Fot. JS/ZIS