100 dni do EHF Euro 2016: Kraków będzie stolicą europejskiej piłki ręcznej!

Na 100 dni do EHF Euro 2016, czyli Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, w pięciu polskich miastach odbyły się konferencje prasowe. W Krakowie do spotkania z dziennikarzami doszło w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej.

W konferencji wzięli udział: Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. Euro 2016 Marcin Herra, przedstawiciele Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) Monika Flixeder i Leopold Kalin, Wicedyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz oraz Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Miasta SA, zawiadującej TAURON Areną Kraków Małgorzata Marcińska.

Podczas EHF Euro 2016, w Krakowie rozegranych zostanie aż 19 meczów, w tym wszystkie z udziałem reprezentacji Polski oraz półfinały, spotkanie o 3. miejsce i wielki finał. W Tauron Arenie Kraków obejrzymy również ceremonię otwarcia i zakończenia turnieju.

Przez dwa tygodnie – od 15 do 31 stycznia 2016 roku – w czterech halach, oprócz Tauron Areny Kraków w katowickim Spodku, w Hali Stulecia we Wrocławiu i w Ergo Arenie w Gdańsku/Sopocie, 16 zespołów narodowych  rywalizować będzie o tytuł mistrza Starego Kontynentu.

Już teraz wysłannicy federacji, których reprezentacje zakwalifikowały się do styczniowych ME sprawdzają stan obiektów sportowych, miejsca zakwaterowania i treningów. W środę uczestniczyli także w krakowskiej konferencji „100 dni do EHF Euro 2016”.

W imienia Krakowa, Miasta-Gospodarza przyszłorocznych Mistrzostw Europy powitał gości Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal: -  Mam nadzieję, że 100 dni, które zostały nam do rozpoczęcia tego wielkiego wydarzenia, wypełnimy tak skutecznie, że Mistrzostwa Europy przejdą nie tylko do historii piłki ręcznej, ale całego sportu, jako coś wyjątkowego i zapiszą się złotymi zgłoskami w dziejach Krakowa. Po raz kolejny gościć będziemy dużą imprezę sportową, przypomnę, że w ubiegłym roku odbywały się u nas mecze mistrzostw świata siatkarzy, na których Polacy zdobyli złoty medal. Mieliśmy też mistrzostwa świata w hokeju na lodzie. Bardzo się cieszę, że w styczniu przyszłego roku pojawią się w Krakowie czołowe drużyny Europy, z tegorocznymi mistrzami Świata Francuzami i brązowymi medalistami mistrzostw w Katarze, Polakami. Mam nadzieję, że gdy po dwóch tygodniach spotkamy się 31 stycznia na wielkim finale w Tauron Arenie, każdy będzie mógł powiedzieć, że przeżył piękne chwile zarówno w Krakowie, jak i w Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku, gdzie również będą rozgrywane te mistrzostwa. Wszystkim życzę udanych przygotowań do wspaniałego turnieju.  Chciałbym, żeby styczniowe mistrzostwa były widoczne w Krakowie i w całej Polsce.

Promocji EHF Euro 2016, działaniom marketingowym, sprawom sportowym i współpracy EHF i ZPRP z Miastami-Gospodarzami poświęcona została kilkunastominutowa prezentacja, którą przedstawił Wiceprezes ZPRP Marcin Herra.

 - Dziś, prawie w tym samym momencie, około godziny 12. rozpoczęły się w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku i tu, w Krakowie konferencje prasowe. Nasze krakowskie spotkanie jest wyjątkowe, bo mamy możliwość gościć szefów delegacji z krajów, które będą reprezentowane w mistrzostwach Europy. Te delegacje przyjechały do Polski na bardzo szczegółowe  rozmowy w sprawie organizacji samego wydarzenia od strony  sportowej i w tym kontekście chciałbym szczególnie przywitać Pana Leopolda Kalina – szefa rozgrywek w EHF i członka zarządu EHF. Jest z nami także Pani Monika Flixeder, odpowiedzialna w EHA za sprawy organizacyjne. Można więc z pierwszej ręki uzyskać najświeższe informacje – podkreślił Marcin Herra.

Z prezentacji Wiceprezesa ZPRP ds. Euro 2016 dowiedzieliśmy się m.in., że 25 października w Krakowie będzie można obejrzeć trofeum mistrzostw w ramach Trophy Tour, które rozpoczęło się 7 października w Warszawie, że Francuska Federacja Piłki Ręcznej zamówiła 2400 biletów i że podczas styczniowego turnieju krakowska stref a kibica zostanie zorganizowana na Małym Rynku.

Leopold Kalin przyznał, że na kongresie  EHF dokonano właściwego wyboru, powierzając Polsce przeprowadzenie w 2016 roku Mistrzostw Europy Piłkarzy Ręcznych. Jego zdaniem, to będą mistrzostwa rekordowe pod każdym względem.

Nie szczędziła też pochwał Monika Flixeder, która jest pod szczególnym wrażeniem Krakowa i jego TAURON Areny, dysponującej wyposażeniem na bardzo wysokim poziomie.

O roli Województwa Małopolskiego we wspieraniu sportu poprzez włączanie się każdego roku w organizację kilkuset imprez sportowych od lokalnych po międzynarodowe mówił Tomasz Urynowicz: - Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn są okazją do promocji Małopolski i zaprezentowania naszego dorobku oraz największych atrakcji.

- Dla nas to ogromny zaszczyt, że Kraków z TAURON Areną stanie się stolicą europejskiej piłki ręcznej. Jesteśmy gotowi do przyjęcia zawodników, trenerów, działaczy i kibiców. Aby przybliżyć młodzieży piłkę ręczną, kilka dni temu uruchomiliśmy program „Akademia juniora” – podkreśliła Prezes Małgorzata Marcińska, przekonana, że 31 stycznia w wielkim finale w Tauron Arenie Kraków wystąpią biało-czerwoni.

Tekst: Jerzy Sasorski

Zdjęcia: Mateusz Chwajoł