XVII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera: po raz drugi triumf siatkarzy Brazylii

Siatkarze Brazylii triumfowali w XVII Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Po raz drugi wystąpili w największym na świecie turnieju towarzyskim i znów – jak w 2010 roku – okazali się w nim najlepsi. Zwycięzcom trzydniowych zmagań nagrodę wręczył Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Mistrzowie olimpijscy zostali uhonorowani także pucharem Prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazanym przez Prezesa Fundacji H. J. Wagnera Jerzego Mroza.

Dla reprezentacji Polski, która zajęła drugie miejsce i już w najbliższy weekend wystąpi w Gdańsku w kwalifikacjach olimpijskich do igrzysk w Tokio, zakończona w sobotę 3 sierpnia w TAURON Arenie Kraków impreza była bardzo ważnym i niezwykle potrzebnym sprawdzianem formy. Trener Vital Heynen dał szansę zaprezentowania się przed kilkunastotysięczną widownią wszystkim czternastu zawodnikom. W ostatnim spotkaniu z Finlandią mocno przemeblował skład podstawowej „szóstki”, co jednak nie przeszkodziło mistrzom świata wygrać w niespełna półtorej godziny 3:0 (25:19, 25:18, 25:19).
We wcześniejszym sobotnim meczu Brazylijczycy pokonali Serbów również 3:0 (25:22, 25:20, 25:14).

Podczas zakończenia tego naprawdę wyjątkowego wydarzenia, rekordowego pod względem frekwencji kibiców wypełniających każdego dnia niemal do ostatniego miejsca trybuny hali –mogące pomieścić aż 15 tysięcy widzów – nie zabrakło oczywiście podziękowań Prezesa Jerzego Mroza dla Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztofa Kowala i Prezes ARM SA, zarządzającej TAURON Areną Kraków, Małgorzaty Marcińskiej.

Kraków już po raz piąty znakomicie wywiązał się z roli Miasta-Gospodarza Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, dlatego z radością sympatycy siatkówki przyjęli zaproszenie Prezydenta Jacka Majchrowskiego do podwawelskiego grodu na osiemnastą edycję imprezy.

W tym roku o wielkie emocje, wspaniałą atmosferę, wysoki poziom sportowy postarali się w pierwszej kolejności główni bohaterowie, czyli siatkarze. Najlepsi z nich otrzymali indywidualne wyróżnienia.

MVP (najwartościowszym graczem) został reprezentant Brazylii Leal.
Podobnie jak nowy nabytek biało-czerwonych Wilfredo León, Leal jest Kubańczykiem. 1 czerwca 2019 roku Joandry Leal Hidalgo zadebiutował w ekipie canarinhos.

W drużynie marzeń turnieju znalazło się trzech Polaków. Najlepszym atakującym wybrano Dawida Konarskiego, blokującym – Karola Kłosa, a rozgrywającym Fabiana Drzyzgę. Pozostałe nagrody indywidualne otrzymali: zagrywający – Wallace (Brazylia), przyjmujący – Mauricio (Brazylia), libero – Lauri Kerminen  (Finlandia).

Klasyfikacja końcowa  XVII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera
Miejsce    Drużyna        Mecze    Punkty    Sety      Małe punkty
    1.             Brazylia            3               9          9:1        250:193
    2.             Polska              3               6          7:4        266:241   
    3.             Serbia               3               3          4:7        242:264
    4.             Finlandia          3               0          1:9        189:249

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS