XIII Otwarte Mistrzostwa Polski we Freestyle’u Kajakowym na torze Kolna

1 i 2 września na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA odbędzie się 13. edycja Mistrzostw Polski we Freestyle’u Kajakowym.

Od 2006 roku zmagania freestylowe w naszym kraju toczą się pod egidą Polskiego Związku Kajakowego. Piąty raz z rzędu Otwarte Mistrzostwa Polski organizowane są w Krakowie. To jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji kajakowych.

Zawodnicy obserwowani są przez trzech sędziów, nad którymi czuwa główny arbiter. Każdy ma 45 sekund na zaprezentowanie jak największej liczby figur, które wcześniej są opisane w regulaminie. Dodatkowo, punkty otrzymywane są również za wykonywanie figur powietrznych, łączenie ich oraz robienie tego bez pomocy wiosła. Każdy może zaprezentować własne figury, które nie zostały opisane. Musi jednak przekonać do nich sędziów.

W sobotę, 1 września mistrzostwa przeprowadzone zostaną w konkurencjach – K1M, K1JM, K1K. Podczas zawodów będą prowadzone dwie klasyfikacje: profesjonalna (dla zawodników z licencją) oraz amatorska (dla zawodników nieposiadających licencji). Finały konkurencji K1M zostaną rozegrane osobno dla każdej kategorii.

Tytułów mistrzowskich w K1K i K1M będą bronić Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki. Reprezentanci KKK Jelenia Góra są prawdziwymi „dominatorami” tej konkurencji – ubiegłoroczne złote medale to odpowiednio czwarty z rzędu dla Tuły i trzeci dla Czaplickiego.

Na niedzielę, 2 września zaplanowano Kayak Cross – wyścig czterech kajakarzy naraz (zadanie polega na pokonaniu trasy toru kajakowego i dotknięciu punktów kontrolnych zlokalizowanych w wybranych miejscach). Wygrywa pierwsza osoba na mecie. Konkurencja ta opiera się na bezpośredniej rywalizacji, co zwiększa jej widowiskowość.

W Kayak Cross na obiekcie przy ul. Kolnej 2 przed rokiem triumfowała również Zofia Tuła, wyprzedzając reprezentantki Krakowskiego Klubu Kajakowego: Aleksandrę Stach i Agatę Sobieraj-Jakubiec. W rywalizacji mężczyzn Jakub Chojnowski z KKK Kraków pokonał Tomasza Czaplickiego i klubowego kolegę Michała Wosia.

Program zawodów

1.09.2018 (sobota)

10:00-12:00  Eliminacje Freestyle K1M, K1JM, K1K, Professional/Amateur

14:30-15:00  Finał K1JM Professional/Amateur

15:00-15:40  Finał K1M Amateur

15:40-16:20  Finał K1K Professional/Amateur

16:20-17:00  K1M Professional

19:30  dekoracja zwycięzców

2.09.2018 (niedziela)

12:00-14:00  Kayak Cross