Tour de Pologne mile widziany w Krakowie

W sobotę, 4 sierpnia 2018 roku rozpocznie się w Krakowie 75. Tour de Pologne. Dzień wcześniej jego uczestnicy, czołowi kolarze świata, wezmą udział w uroczystej prezentacji na Rynku Głównym. Gmina Miejska Kraków i organizująca od 25 lat ten wyścig firma Lang Team chcą kontynuować współpracę, dlatego w środę, 13 czerwca, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Król, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal oraz Dyrektor Generalny Lang Team i Tour de Pologne Czesław Lang podpisali list intencyjny dotyczyący wspólnych działań w latach 2019-2023.

Odbyła się także prezentacja 1. etapu 75. TdP Kraków – Kraków oraz pozostałych etapów małopolskich, stąd obecność na  środowej konferencji prasowej przedstawicieli tamtejszych samorządów i instytucji: Prezesa Fundacji BUKOVINA Edwarda Kuchty, Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisława Łukaszczyka, Doroty Włodarczyk i Dariusza Stachury z Kopalni Soli Wieliczka Trasa Turystyczna sp. z o.o., Zofii Kiełpińskiej z Urzędu Miasta Zakopane i Macieja Szostaka z Gminy Szaflary. Sponsora Głównego Tour de Pologne – Carrefour Polska reprezentował Dyrektor Regionalny Andrzej Bednarz.

- Wcześniej planowaliśmy szósty etap z Zakopanego do Popradu, ale Słowacy w ostatniej chwili zmienili plany. Nie chcieliśmy dłużej czekać na ich ostateczną decyzję, więc postanowiliśmy zmienić trasę. Myślę, że ta zmiana jeszcze bardziej zwiększy widowiskowość wyścigu, bo doszedł kolejny trudny finisz, który będzie bardzo atrakcyjny dla kibiców. Dawno nie było tak spektakularnego etapu na trasie. Wszystko skończy się podjazdem, po którym kolarzy czeka jeszcze krótki, ale bardzo szybki zjazd – wyjaśnił Czesław Lang.

Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Katarzyna Król podkreśliła wyjątkowy charakter wydarzenia, odbywającego się  w roku kilku jubileuszy Tour de Pologne oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniała też, że Kraków w latach 2008-2016 był Miastem-Gospodarzem ostatniego etapu i całego wyścigu, a od 2017 roku w naszym mieście odbywa się I etap poprzedzony uroczystą prezentacją uczestników TdP na Rynku Głównym.

 - Z podpisania tego listu intencyjnego Jestem bardzo dumny, bo Kraków od lat jest jednym z naszych najważniejszych partnerów. Współpracę z tym miastem można przedstawiać jako wzór świadomego zaangażowania w promocję poprzez sport. Poza tym, Kraków stał się jednym z najważniejszych symboli Tour de Pologne – powiedział Czesław Lang.

Podczas krakowskiej konferencji został zaprezentowany film o 90-letniej historii Tour de Pologne, od 1993 roku organizowanego przez Czesława Langa i jego współpracowników, od kilkunastu lat zaliczanego do prestiżowego cyklu UCI World Tour.

Wielkim atutem TdP są również imprezy towarzyszące takie jak: TAURON Tour de Pologne Amatorów czy Kinder+Sport Mini Tour de Pologne dla najmłodszych entuzjastów kolarstwa.
 

75.Tour de Pologne UCI World Tour (4-10 sierpnia 2018)

Uroczysta prezentacja ekip: 3 sierpnia (piątek), godz. 18:30,  Rynek Główny w Krakowie

1. etap: 4 sierpnia (sobota) Kraków Kraków

2. etap: 5 sierpnia (niedziela) Tarnowskie Góry Katowice 

3. etap: 6 sierpnia (poniedziałek) Stadion Śląski Chorzów Zabrze

4. etap: 7 sierpnia (wtorek) Jaworzno – Szczyrk

5. etap: 8 sierpnia (środa) Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała

6. etap: 09.08 (czwartek) Zakopane – BUKOVINA Resort

7. etap: 10.08 (piątek) BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska    
 

Więcej informacji o etapie krakowskim można znaleźć TUTAJ.
 

TAURON Tour de Pologne Amatorów: 10 sierpnia, BUKOVINA Resort Bukowina Tatrzańska 
 

Kinder + Sport MINI Tour de Pologne i  Kinder + Sport MINI Tour de Pologne CUP

1. etap: 4 sierpnia (sobota) Kraków

2. etap: 5 sierpnia (niedziela) Katowice 

3. etap: 6 sierpnia (poniedziałek) Zabrze

4. etap: 7 sierpnia  (wtorek) Szczyrk

5. etap: 8 sierpnia  (środa) Bielsko-Biała
 

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS