Siatkarska Liga Narodów 2020 odwołana

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) poinformowała krajowe federacje – uczestników Siatkarskiej Ligi Narodów 2020 – o odwołaniu tegorocznej edycji tych prestiżowych rozgrywek. Przyczyną decyzji FIVB jest globalna pandemia koronawirusa i wprowadzone w istotnej większości krajów ograniczenia uniemożliwiające przeprowadzenie zawodów sportowych, szczególnie rangi międzynarodowej.

 - Wspólnie z naszymi partnerami zbadaliśmy wszystkie możliwości organizacji Siatkarskiej Ligi Narodów 2020. Częścią tego, co czyni SLN tak wyjątkową, jest to, że jest to prawdziwie globalne wydarzenie, z którego korzystają gracze, a szczególnie fani z całego świata. Ale ta siła zwiększa także ryzyko podczas obecnej, globalnej pandemii. Byłoby zatem nieroztropne, a może nawet nieodpowiedzialne, abyśmy kontynuowali to wydarzenie, gdy nie możemy zapewnić graczom i wszystkim zainteresowanym stronom pewności, że Siatkarska Liga Narodów 2020 będzie bezpieczna, dostępna dla wszystkich i utrzymana na wysokim poziomie – powiedział Prezydent FIVB Ary S. Graça, cytowany w komunikacie FIVB.

Pierwotnie Kraków miał być Miastem-Gospodarzem turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów 2020 mężczyzn od 22 do 24 maja. 13 marca, w związku z sytuacją epidemiologiczną, FIVB poinformowała o przełożeniu rozgrywek Siatkarskiej Ligi Narodów 2020 na czas po Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020 (których termin został potem zmieniony na 2021 rok).


Polski Związek Piłki Siatkowej poinformował natomiast, że w porozumieniu z trenerami obydwu kadr narodowych – Jackiem Nawrockim i Vitalem Heynenem – aktywnie rozważa różne warianty przebiegu tegorocznego sezonu reprezentacyjnego. Utrzymywany jest bieżący kontakt z wybranymi federacjami europejskimi. Prowadzone rozmowy mają na celu  doprowadzenie do organizacji spotkań lub turniejów towarzyskich narodowych kadr żeńskich i męskich. Zainteresowanie inicjatywą PZPS jest bardzo duże. Największym wyzwaniem jest tu oczywiście zachowanie wszelkich rygorów i obostrzeń związanych z walką z COVID-19, dlatego Związek pozostaje w stałej relacji z Ministerstwem Sportu, aby monitorować i wspierać działania związane z przywróceniem w kraju rywalizacji sportowej. Nie ustają prace nad przygotowaniami do organizacji w przyszłym roku w Polsce Mistrzostw Europy Mężczyzn oraz w roku kolejnym Mistrzostw Świata Kobiet.

PZPS żywi ogromną nadzieję, że postęp w walce z pandemią koronawirusa będzie na tyle wystarczający, że uda się już wkrótce doprowadzić do rywalizacji naszych siatkarek i siatkarzy.

Bilety zakupione na Siatkarską Ligę Narodów 2020 zachowują ważność na kolejną edycję w 2021 roku.
Kibice, którzy zdecydują się na gest solidarnościowy z Polską Siatkówką i nie wystąpią o zwrot biletów otrzymają:
- specjalny pakiet upominków siatkarskich do odbioru w hali w dniu meczu w ramach Siatkarskiej Ligi Narodów 2021,
- możliwość nabycia biletów na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy mężczyzn z rabatem oraz w specjalnej przedsprzedaży; każda zakupiona wejściówka będzie jednocześnie upoważniała do uzyskania pakietu upominków dedykowanych Mistrzostwom Europy, które będzie można odebrać w hali w dniu imprezy.
Niezależnie od powyższego, wejściówki można wymienić na Vouchery Polskiej Siatkówki, za pomocą których będzie można kupić bilety na wszystkie wydarzenia organizowane przez Polski Związek Piłki Siatkowej w 2021 roku, w tym Mistrzostwa Europy mężczyzn czy Siatkarską Ligę Narodów kobiet i mężczyzn.
Wszystkich kibiców, którzy zechcą zachować bilety na Siatkarską Ligę Narodów PZPS będzie na bieżąco informować o ewentualnych zmianach w harmonogramie turnieju w 2021 roku.