PŚ w Slalomie Kajakowym na torze Kolna: w Krakowie jak w Rio!

Niedzielny finał K-1M Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym, który odbył się na krakowskim torze KOLNA, przyniósł identyczne rozstrzygnięcia jak olimpijska rywalizacja przed dwoma laty w Rio de Janeiro. Triumfował Joseph Clarke z Wielkiej Brytanii, drugi był Słoweniec Peter Kauser, a trzeci Czech Jiři Prskavec.

Wysoką formę potwierdziła reprezentantka Australii Jessica Fox. 24 godziny po sukcesie w K-1W, okazała się najlepsza w C-1W. W tym sezonie ma komplet zwycięstw w PŚ, tydzień wcześniej wygrała bowiem obie konkurencje w słowackim Liptowskim Mikulaszu.

Bardzo ciekawy okazał się,  zorganizowany po raz pierwszy w Polsce podczas Pucharu Świata, cross kajakowy. W niedzielę uczestnikom tych zmagań przyszło jednak walczyć nie tylko ramię w ramię z konkurentami, ale również z niezwykle kapryśną aurą.

Deszcz dał się także mocno we znaki finalistom kajaków-jedynek oraz kończącym rywalizację o czołowe lokaty paniom w kanadyjkach-jedynkach, szczególnie najszybszej w półfinale Brytyjce Kimberley Woods.  

Podobnie jak w sobotę, nie zabrakło miłych dla gospodarzy akcentów. Dobrze spisał się w K-1M Dariusz Popiela, zajmując 6. miejsce. Przypomnijmy, że w Liptowskim Mikulaszu był nawet drugi. Przy bardzo wyrównanej stawce utytułowanych zawodników, już sam awans do finału miał swoją wartość, zważywszy, że nie udało się to m.in. aktualnemu mistrzowi świata Czechowi Ondrejowi Tunce.

Z powodu pechowo złamanego wiosła w pierwszej części półfinałowego przejazdu pogrzebał szanse na dobry wynik Mateusz Polaczyk.

W crossie na trzecim miejscu znalazł się urodzony w Krakowie reprezentant USA Michał Smoleń. Mieszkający od dziecka w Stanach Zjednoczonych brązowy medalista mistrzostw świata w Londynie (2015), olimpijczyk z Rio de Janeiro i mistrz świata U23 (Penrith 2014) w K-1 M jest synem byłej reprezentantki Polski w piłce ręcznej Agnieszki (z domu Golińskiej) i byłego reprezentanta Polski w kajakarstwie slalomowym Rafała, obecnie głównego trenera kadry narodowej USA w tej dyscyplinie sportu.

Reprezentant Polski Michał Woś dotarł do półfinału crossu i został sklasyfikowany na 8. pozycji.

Gospodarzem kolejnej tegorocznej edycji PŚ w Slalomie Kajakowym będzie od 6 do 8 lipca niemiecki Augsburg.

Szczegółowe wyniki wszystkich konkurencji rozgrywanych w ramach krakowskiej odsłony cyklu znajdują się TUTAJ.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS